
Akademia Handlu Zagranicznego we Lwowie – jedna z czterech polskich uczelni we Lwowie w dwudziestoleciu międzywojennym, działająca w latach 1937-1939; wcześniej od 1922 do 1937 r. pod nazwą Wyższa Szkoła Handlu Zagranicznego.

Akademia Rolnicza w Szczecinie – akademicka państwowa szkoła wyższa działająca w latach 1954–2008.

Akademia Rolnicza w Dublanach – była polska uczelnia założona w 1856 roku w Dublanach koło Lwowa, obecnie Lwowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy.

Katolicka Szkoła Społeczna w Poznaniu – polska szkoła średnia z siedzibą w Poznaniu, działająca w latach 1927–1939, od 1937 posiadająca prawa państwowej szkoły wyższej. Stanowiła jeden z czołowych polskich ośrodków dydaktycznych dla służb społecznych w okresie międzywojennym, kształcący i dokształcający kadry zakładów opiekuńczych i instytucji charytatywnych. Była pierwszą w Polsce kościelną szkołą kształcącą działaczy społecznych.
Liceum Krzemienieckie – polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu, istniejąca w latach 1805–1831, reaktywowana w latach 1922–1939, zwana także Atenami Wołyńskimi. Odegrała znaczącą rolę w rozwoju poziomu kultury polskiej na Wołyniu.
Narodowy Uniwersytet Leśnictwa Ukrainy – ukraińska uczelnia, uniwersytet przyrodniczy we Lwowie.

Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.

Politechnika Szczecińska – nieistniejąca szkoła wyższa, funkcjonująca od 1 grudnia 1946 jako Szkoła Inżynierska w Szczecinie, przemianowana na Politechnikę Szczecińską 3 września 1955. Z jej struktur, w połączeniu z Akademią Rolniczą w Szczecinie, powołano 1 stycznia 2009 roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Politechnika Zielonogórska (PZ) – państwowa szkoła wyższa powstała w Zielonej Górze w 1965 roku i funkcjonująca do 1 września 2001 roku, kiedy to w wyniku połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego powstał Uniwersytet Zielonogórski.

Szkoła Główna Warszawska – uczelnia w Warszawie z językiem wykładowym polskim działająca w latach 1862–1869.

Szkoła Morska w Tczewie – pierwsza państwowa szkoła morska w Polsce, utworzona w Tczewie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni (SWPD) – była uczelnia niepubliczna z siedzibą w Gdyni, funkcjonująca w latach 1996–2013.

Śląska Wyższa Szkoła Informatyczno-Medyczna – polska niepubliczna uczelnia wyższa założona w 2002 roku, o profilu techniczno-informatycznym, z siedzibą Katowicach, a następnie w Chorzowie, postawiona w stan likwidacji 2 stycznia 2018 roku.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka – nieistniejąca niepubliczna szkoła wyższa, która miała siedzibę w Katowicach przy ul. Z. Krasińskiego 2. Prowadziła Wydział Nauk Społecznych i Technicznych oraz Zamiejscowy Wydział Nauk o Zdrowiu w Tychach przy ul. Budowlanych 156.

Uniwersytet Albrechta w Królewcu, Uniwersytet Alberta w Królewcu, zwyczajowo Albertyna lub Albertina – uniwersytet w Królewcu, istniejący w latach 1544–1945, jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia.
Uniwersytet Lwowski – uczelnia we Lwowie, założona z kolegium jezuickiego przez króla Polski Jana Kazimierza w 1661 r. jako Akademia Lwowska. W okresie międzywojennym działał pod nazwą Uniwersytet Jana Kazimierza.
Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie (WSGW) – państwowa szkoła wyższa istniejąca w latach 1919–1950.

Wielkopolska Wyższa Szkoła Turystyki i Zarządzania w Poznaniu – nieistniejąca uczelnia niepubliczna z siedzibą w Poznaniu, utworzona w 2003 roku. Powstała na bazie szkoły policealnej pod nazwą Prywatny College Zawodowy. Z dniem 1 października 2013 roku została włączona w struktury Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Uniwersytet Wileński – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W okresie II Rzeczypospolitej w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego, drugi najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej. Współcześnie nazwę tę nosi największy uniwersytet litewski.

Wojskowa Akademia Medyczna im. gen. dyw. Bolesława Szareckiego (WAM) – nieistniejąca obecnie akademia wojskowa, działająca w latach 1957–2003 w Łodzi, która kształciła żołnierzy – oficerów wojskowej służby zdrowia dla potrzeb SZ PRL i SZ RP, ale także dla sił zbrojnych innych państw. W 1975 uczelni nadano imię gen. dyw. Bolesława Szareckiego.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu – nieistniejąca polska wyższa uczelnia niepubliczna założona i wpisana decyzją Ministra Edukacji Narodowej do Rejestru Uczelni Niepaństwowych 23 grudnia 1996 roku. Postawiona w stan likwidacji przez założyciela 1 lutego 2016 r., a przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 29 czerwca 2016 roku. Ostatecznie zlikwidowana w 2017 roku.

Wyższa Szkoła Humanistyczna w Katowicach – niepubliczna szkoła wyższa z siedzibą w Katowicach. Upadła w 2009. Pomimo iż władze uczelni zapewniały o dobrej kondycji finansowej szkoły, okazało się, że nie dysponuje ona środkami finansowymi na bieżącą działalność. Przeciwko władzom uczelni i właścicielowi toczy się kilka postępowań sądowych.

Wyższa Szkoła Mechatroniki w Katowicach – nieistniejąca już niepubliczna uczelnia z siedzibą w Katowicach przy ul. 11 Listopada 13.

Wyższa Szkoła Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Kętach, w skrócie WSNEiS była uczelnią niepaństwową, powstałą w wyniku decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w dniu 25 sierpnia 2003 roku. Założycielem uczelni była Maria Oczko a funkcję dyrektora administracyjnego pełnił jej mąż, Stanisław Oczko. Na uczelni tej wykładali zarówno pracownicy naukowi z uczelni małopolskich, jak i śląskich.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Gdańsku – istniejąca w latach 1946–1970 uczelnia państwowa. Na jej bazie i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie w 1970 powstał Uniwersytet Gdański.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna we Wrocławiu – państwowa uczelnia zawodowa o profilu pedagogicznym, która funkcjonowała we Wrocławiu w latach 1950–1954 a następnie przeniesiona do Opola, gdzie działała jako Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Powstańców Śląskich w Opolu.

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Warszawie – uczelnia niepubliczna, działająca w latach 2004-2019, specjalizująca się w kształceniu inżynierów informatyków. W drugiej połowie 2019 uczelnia zmieniła siedzibę z budynku przy ulicy Pawiej 55 na kompleks przy ulicy Okopowej 59. Od 1 października 2019 stała się częścią Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, która mieści się w tym samym obiekcie.
Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach – niepubliczna polska szkoła wyższa z siedzibą w Katowicach powstała w 1994 roku, a w 2017 postawiona w stan likwidacji.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze powstała jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w 1971 roku. Istniała do 1 września 2001 r., kiedy w wyniku połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego powstał Uniwersytet Zielonogórski.

Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny – dawna szkoła wyższa, założona przez Augusta Cieszkowskiego we wsi Żabikowo, która rozpoczęła swoją działalność 21 listopada 1870 i była wówczas jedyną szkołą wyższą w zaborze pruskim.