
Brutalizm – nurt architektury późnego modernizmu powstały w końcu lat 40. XX wieku.

AfE-Turm – wieżowiec we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech istniejący w latach 1970–2014. Budynek został otwarty w 1972 roku, posiadał 32 kondygnacje i liczył 116 m wysokości. Był jednym z budynków uniwersyteckich Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. 2 lutego 2014 roku wieżowiec został zburzony.

Barbican Centre – centrum sztuki w śródmieściu Londynu, największe w swojej kategorii w Europie. W budynku odbywają się koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, spektakle, wystawy sztuki i projekcje filmów. W budynku znajduje się również biblioteka, trzy restauracje oraz konserwatorium. Barbican Centre jest siedzibą London Symphony Orchestra i BBC Symphony Orchestra. Od 2013 mieści się tu także londyński oddział Royal Shakespeare Company.

Carlton Tel Aviv – czterogwiazdkowy hotel (****) w Tel Awiwie, w Izraelu.

Crowne Plaza Hotel – trzygwiazdkowy hotel w Tel Awiwie, w Izraelu.

Dizengoff Tower – wieżowiec w osiedlu mieszkaniowym Centrum Tel Awiwu, w mieście Tel Awiw w Izraelu.
Dom Ameryki – biurowiec w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz we wschodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu.

Dom Menory – biurowiec położony w Centrum Finansowym w osiedlu Lew ha-Ir w mieście Tel Awiw, w Izraelu.

Dom Sowietów − budowla wzniesiona w Kaliningradzie obok miejsca zburzonego królewieckiego zamku krzyżackiego, jako siedziba administracji obwodowej.
Dom Zborowy w Nieborach – budynek w Trzyńcu, w dzielnicy Niebory, w kraju morawsko-śląskim w Czechach, należący do miejscowego zboru Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania i służący jako jego kaplica.

Elewatror zbożowy w Baborowie – elewator zbożowy zlokalizowany w Baborowie przy ul. Opawskiej.

Eliyahu House – biurowiec w osiedlu Ha-Kirja we wschodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu.

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” – galeria sztuki w Krakowie, powstała w roku 1965, zaliczana do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Jest to artystycznie niezależna instytucja kultury, finansowana przez Miasto Kraków.

Główna siedziba Banku Gruzji – 18-piętrowy budynek w Tbilisi, stolicy Gruzji o unikalnym wyglądzie; jeden z przykładów brutalizmu w architekturze.

Habitat 67 – kompleks mieszkalny w Montrealu w Kanadzie, zaprojektowany przez Moshe Safdiego, wzniesiony na wystawę światową w 1967 roku, gdzie pełnił rolę jednego z pawilonów. Projekt budynku opracowany został przez Safdiego w ramach pracy dyplomowej, którą zrealizował, studiując architekturę na McGill University. Inspirację stanowiła architektura starych miasteczek w górzystych regionach Bliskiego Wschodu, Włoch i Japonii. Budynek zlokalizowany jest nad brzegiem Rzeki Świętego Wawrzyńca, w dzielnicy Cité du Havre.
Katowice – największa stacja węzłowa i najważniejsza stacja kolejowa Katowic, położona w centralnej części miasta, w województwie śląskim, w Polsce. Powstała ona 3 października 1846 jako przelotowa stacja Kolei Górnośląskiej, która z biegiem czasu przekształciła się w jeden z największych i najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce, z którego główne linie odchodzą w czterech kierunkach, tj. do Warszawy Centralnej, Legnicy, Oświęcimia i Zwardonia. Odjeżdżają z niej pociągi wszystkich kategorii, w tym Twoich Linii Kolejowych, InterCity, Express InterCity i Express InterCity Premium, a także pociągi międzynarodowe. Według klasyfikacji PKP dworzec ma najwyższą kategorię Premium. Stacja przynależy do Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskich Linii Kolejowych w Sosnowcu.

Mecudat Ze’ew – wieżowiec w osiedlu Lew ha-Ir w mieście Tel Awiw, w Izraelu.

Museu de Arte de São Paulo, MASP – galeria sztuki położona w São Paulo (Brazylia) przy Avenida Paulista. Powszechnie znane ze swej głównej siedziby, betonowo-szklanego budynku, zaprojektowanego przez Linę Bo Bardi, którego główna konstrukcja, długa na ponad 74 m, jest zawieszona nad ziemią i podtrzymywana przez dwa boczne dźwigary. Jest ona uważana za znak rozpoznawczy miasta i główny symbol nowoczesnej architektury w Brazylii.

Pałac Sportu w Wilnie (lit. Vilniaus sporto rūmai) – budynek wielofunkcyjny z widownią dla 4400 osób w stylu brutalizmu, wybudowany w latach 1965–1971 według projektu Eduardasa Chlomauskasa z zespołem na miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. W 2004 roku został uznany za niebezpieczny do organizowania wydarzeń, przez co został zamknięty.

Budynek parlamentu – miejsce spotkań parlamentu Malty. Znajduje się w stolicy Malty – Valletcie. Budynek zaprojektowany przez Renzo Piano został otwarty 4 maja 2015. Jego budowa kosztowała ponad 90 mln euro.

Ratusz w Tel Awiwie – budynek stojący przy Placu Rabina pełniący funkcję ratusza Tel Awiwu.

Royal National Theatre - brytyjska kompania teatralna z siedzibą w Londynie, uważana za jedną z trzech najważniejszych - obok Royal Shakespeare Company (RSC) i Royal Opera House - instytucji teatralnych w Wielkiej Brytanii współfinansowanych ze środków publicznych. NT został założony w 1963, od 1976 jego siedzibą jest specjalnie wzniesiony gmach w centrum Londynu.
Sąd Rejonowy w Tel Awiwie – siedziba Sądu Rejonowego i Sądu Magistrackiego dla miasta Tel Awiw, w Izraelu.

SDCCU Stadium, wcześniej San Diego Stadium, Jack Murphy Stadium i Qualcomm Stadium – wielofunkcyjny obiekt sportowy w miejscowości San Diego w Stanach Zjednoczonych.

Stadion Miejski im. Henryka Reymana – stadion piłkarski znajdujący się przy ulicy Reymonta 20 w Krakowie. Jest własnością Miasta Krakowa, a użytkuje go drużyna piłkarska Wisły Kraków oraz tymczasowo pierwszoligowy zespół Garbarni Kraków w sezonie 2018/2019. Został wybudowany na początku II połowy XX wieku i był kilkakrotnie modernizowany. Ostatnia gruntowna przebudowa zakończyła się w październiku 2011 roku.
The Tower – biurowiec w osiedlu Ha-Kirja we wschodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu.

Unité d’habitation – modernistyczny budynek mieszkalny zaprojektowany przez Le Corbusiera we współpracy z architektem i malarzem Nadirem Afonso oraz wspólnie z polskimi architektami takimi jak Aleksander Kujawski i Jerzy Sołtan oraz z architektem francuskim pochodzenia polskiego André Wogenscky i innymi. Idea takiego budynku stała się podstawą projektów kilku domów zbudowanych w Europie pod tą samą nazwą.

Wieża Kaknäs - wieża telewizyjna znajdująca się w Sztokholmie. Wybudowana w 1967 roku z wysokością 155 metrów była najwyższym budynkiem Skandynawii do roku 2000, kiedy wybudowano, również w Sztokholmie, budynek Kista Science Tower o łącznej wysokości 156 metrów. W 2005 roku ukończono Turning Torso w Malmö o wysokości 190 metrów, spychając Kaknästornet na trzecie miejsce.

Yakhin House – biurowiec w osiedlu Ha-Kirja we wschodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu.

Zachodnia Brama Belgradu – wieżowiec w Belgradzie w dzielnicy Nowy Belgrad w pobliżu tranzytowej autostrady Braterstwa i Jedności będącej częścią trasy E75 oficjalnie nazywany Genex Tower.