
École de Paris – nazwą tą, stworzoną przez historyka sztuki André Warnoda określa się grupę malarzy działających w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku, gł. pochodzenia żydowskiego. Uprawiali oni głównie malarstwo figuratywne, jednak reprezentowali różne tendencje artystyczne.

Pierre Alechinsky – malarz, grafik i pisarz belgijski. Obecnie mieszka we Francji w okolicach Paryża.

Karel Appel − holenderski malarz, grafik, rzeźbiarz i poeta. Współzałożyciel (1948) holenderskiej Grupy Eksperymentalnej i grupy Cobra.

Jean René Bazaine – francuski malarz i witrażysta.

Jean Bertholle – malarz francuski związany z École de Paris.

Bernard Buffet – francuski malarz i grafik.

Marc Chagall – malarz i grafik żydowskiego pochodzenia posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie; czołowy przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie.

André Derain – francuski malarz, grafik, rzeźbiarz i scenograf, jeden z założycieli fowizmu.

Maurice Estève – francuski malarz. Studiował w Académie Colarossi w Paryżu. W młodości kierownik pracowni malarskiej w wytwórni tkanin w Barcelonie, potem pedagog. w latach (1924-1927) wykładał na tamtejszej uczelni. Pod wpływem Legera tworzył wiele nakładających się plam barwnych, np. Czytająca (1929).

Tsuguharu Foujita – malarz, grafik i rysownik japoński. Po swoim chrzcie w Kościele katolickim w 1959 roku używał też imienia Léonard.

Leopold Gottlieb – polski malarz.

Gustaw Gwozdecki – polski malarz, rzeźbiarz i grafik, reprezentant postimpresjonistycznego koloryzmu.

Leon Indenbaum, ros. Леон Инденбаум – francuski rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego.

Moïse Kisling, właśc. Mojżesz Kisling – malarz polsko-żydowskiego pochodzenia.

Roman Kramsztyk – polski malarz żydowskiego pochodzenia.

Marie Laurencin – francuska malarka i graficzka.

Jacques Lipchitz, jid. זשאק ליפשיץ – francusko-litewski rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego.

Emmanuel Mané-Katz – żydowski malarz, z pochodzenia Litwak z Ukrainy.

Louis Marcoussis, wł. Ludwik Kazimierz Władysław Markus – grafik, malarz pochodzenia żydowskiego. Jeden z czołowych przedstawicieli kubizmu i paryskiej awangardy artystycznej pierwszej połowy XX w.

Amedeo Clemente Modigliani – włoski malarz, rysownik i rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego. Miał starsze rodzeństwo – Emanuele, Margherita i Umberto.

Elie Nadelman, właśc. Eliasz Nadelman – polski rzeźbiarz i rysownik.

Jules Pascin – bułgarski malarz i grafik, nazywany Księciem Montparnasse'u.

Benn, właśc. Bencjon Rabinowicz – francuski artysta malarz pochodzenia żydowskiego, związany z École de Paris. Większa część jego twórczości jest inspirowana tematyką biblijną, a zwłaszcza Księgą Psalmów.

Chaim Soutine – francuski malarz pochodzenia żydowskiego.

Raoul Ubac, właśc. Rudolf Gustav Maria Ernst Ubach – belgijsko-francuski fotograf, malarz, grafik i rzeźbiarz surrealistyczny, członek École de Paris.

Maurice Utrillo, właśc. Maurice Valadon – francuski malarz i grafik, przedstawiciel École de Paris.

Maurice de Vlaminck – francuski malarz i grafik, tworzący m.in. w duchu fowizmu i kubizmu. Jeden z czołowych przedstawicieli fowizmu, malował pejzaże, martwe natury, kwiaty. Stosował jaskrawe, intensywne kolory, dynamiczne kompozycje o uproszczonej formie. Ok. 1908 r. odszedł do fowizmu i przez pewien czas zainteresował się kubizmem. Tworzył także drzeworyty, projektował dekoracje teatralne i tkaniny dekoracyjne (tapiserie).

Eugeniusz Zak, właśc. Eugeniusz Żak – polski malarz i rysownik pochodzenia żydowskiego.