AbalgamaszW
Abalgamasz

Abalgamasz – król Warahsze, regionu położonego na północ od Elamu. Wraz z Hiszep-ratepem, królem elamickim, zbuntował się on przeciw akadyjskiemu królowi Rimuszowi. Rimusz w odpowiedzi najechał Elam i w wielkiej bitwie pokonał buntowników biorąc ok. 4000 jeńców i wielkie łupy, w tym duże ilości złota i miedzi.

Abdi-MilkuttiW
Abdi-Milkutti

Abdi-Milkutti, Abdi-Milki – władca Sydonu, który w 677 roku p.n.e. zbuntował się przeciw asyryjskiemu królowi Asarhaddonowi. Gdy ten ostatni zdobył Sydon, Abdi-Milkutti zdołał uciec z miasta łodzią, ale później - jak podają asyryjskie roczniki - schwytano go "jak rybę" i stracono. Nie jest wykluczone, iż to właśnie jego przedstawiono jako jeńca króla asyryjskiego na steli Asarhaddona.

Abgar V UkkamaW
Abgar V Ukkama

Abgar V Ukkama bar Ma'nu (Czarny) – otoczony legendą władca królestwa Osroene ze stolicą w Edessie. Panował w latach 4 p.n.e.–7 n.e. i 13 n.e.–50 n.e.

Agag (król Amalekitów)W
Agag (król Amalekitów)

Agag – król Amalekitów.

AhuniW
Ahuni

Ahuni – król aramejskiego królestwa Bit-Adini. Po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach asyryjskich, według których złożyć miał on w 876 roku p.n.e. trybut asyryjskiemu królowi Aszur-nasir-apli II po tym, jak ten zdobył i zniszczył Kaprabu, jedną z twierdz królestwa Bit-Adini. W 858 roku p.n.e., gdy ziemie Bit-Adini najechał Salmanu-aszared III, następca Aszur-nasir-apli II, Ahuni odmówił złożenia mu trybutu i zawarł antyasyryjski sojusz z władcami sąsiednich królestw Sam'al, Patinu i Karkemisz. Koalicja ta stała się celem wypraw wojennych Salmanu-aszareda III w następnych latach jego panowania. W 856 roku p.n.e. udało mu się zdobyć Til Barsip, stolicę królestwa Bit-Adini, która przekształcona została w asyryjskie centrum administracyjne o nazwie Kar-Salmanu-aszared. Ahuni zdołał uciec z oblężonej stolicy, ale już rok później został pojmany w trakcie jednej z bitew z Asyryjczykami i zabrany jako jeniec do Asyrii. Jego dalszy los jest nieznany.

Amyntas (król Galacji)W
Amyntas (król Galacji)

Amyntas – tetrarcha Trokmów w latach 40/39-36 p.n.e., król Galacji od 36 p.n.e. do swej śmierci. Syn Dyitalosa i zięć Dejotara I Filoromajosa, króla Galacji.

Archelaos I (król Kapadocji)W
Archelaos I (król Kapadocji)

Archelaos I Filopatris Ktistes Soter – ostatni król Kapadocji od 36 p.n.e., król Małej Armenii od 20 p.n.e. do swej śmierci.

Artawazdes I z Medii AtropateneW
Artawazdes I z Medii Atropatene

Artawazdes I – król Medii Atropatene z perskiej dynastii Atropatydów w latach 56-31 p.n.e., król Małej Armenii od 30 p.n.e. do swej śmierci. Syn Ariobarzanesa I, króla Medii Atropatene.

Artemizja IIW
Artemizja II

Artemizja II – władczyni Karii w Azji Mniejszej, cieszącej się dużą niezależnością prowincji imperium perskiego. Panowała w latach 353–351 p.n.e.

Arystobul z ChalkisW
Arystobul z Chalkis

Arystobul III, Arystobul Młodszy – bratanek Heroda Agryppy I, król Armenii Mniejszej od 54 do 71, później Chalkis do 93 roku.

Brennus (IV wiek p.n.e.)W
Brennus (IV wiek p.n.e.)

Brennus – wódz celtyckiego plemienia Senonów, który zajął i złupił Rzym w lipcu 387 p.n.e.

Druzylla MauretańskaW
Druzylla Mauretańska

Druzylla Mauretańska, gr. Δρουσìλλη − księżniczka mauretańska, nosząca honorowy tytuł Regina, królowa Emesy.

Herod AntypasW
Herod Antypas

Herod Antypas – tetrarcha Galilei i Perei od 4 p.n.e., syn Heroda Wielkiego i brat Heroda Archelaosa. Założyciel Tyberiady. Poślubił swoją bratową Herodiadę, czym wywołał oburzenie wśród Żydów. Skazał na śmierć krytykującego ten związek Jana Chrzciciela. W 39 roku został skazany na wygnanie przez Kaligulę.

Herod ArchelaosW
Herod Archelaos

Herod Archelaos, Herod Archelaus – etnarcha Judei, Samarii i Idumei w latach 4 p.n.e. – 6 n.e. Syn Heroda Wielkiego, rodzony brat Heroda Antypasa. Przez ojca został przewidziany na króla Judei, lecz pod wpływem zamieszek, do jakich doszło po śmierci Heroda Wielkiego i sporów między jego synami, Oktawian August mianował Archelaosa jedynie etnarchą. Tyrańskie rządy Archelaosa sprawiły, że August w 6 roku pozbawił go tetrarchii i skazał na zesłanie do Galii. Dalsze losy Archelaosa nie są dokładnie znane.

Herod z ChalkisW
Herod z Chalkis

Herod z Chalkis, czasami w literaturze opisywany jako Herod V - wnuk Heroda Wielkiego, król Chalkis od 41.

Magas (król Cyrenajki)W
Magas (król Cyrenajki)

Magas – król Cyrenajki, syn Bereniki I z pierwszego małżeństwa, pasierb Ptolemeusza I, mąż Apame, ojciec Bereniki II i teść Ptolemeusza III.

MarbodW
Marbod

Marbod – władca (król) plemienia Markomanów.

MauzolosW
Mauzolos

Mauzolos – król Karii w latach 377 p.n.e. - 352 p.n.e. Syn Haketomnosa.

MeszaW
Mesza

Mesza – król Moabitów panujący w IX wieku p.n.e., syn Kemosz-meleka.

MidasW
Midas

Midas – władca Frygii, bohater wielu mitów greckich.

Ptolemeusz z MauretaniiW
Ptolemeusz z Mauretanii

Ptolemeusz z Mauretanii – król Mauretanii w latach 23–40.

Septimius OdenathusW
Septimius Odenathus

Septimius Odenathus – król Palmyry, małżonek Zenobii i ojciec Waballata.

Septymia ZenobiaW
Septymia Zenobia

Zenobia – żona króla Palmyry Septimiusa Odenathusa, po jego śmierci (267) rządząca w imieniu małoletniego syna Waballata.

SofonisbaW
Sofonisba

Sofonisba (Sofonisbe) – córka wodza kartagińskiego Hazdrubala. Żona Syfaksa króla Numidii z plemienia Massesyliów. Jedna z nielicznych kobiet, obok legendarnej Dydony, która zapisała się w historii Kartaginy.

Tigranes VW
Tigranes V

Tigranes V – król Armenii z dynastii herodiańskiej pod zwierzchnością rzymską w latach 6-12 n.e. Drugi syn królewicza żydowskiego Aleksandra I i Glafiry, córki Archelaosa I Filopatrisa Ktistesa Sotera, ostatniego króla Kapadocji oraz króla Małej Armenii.

TomyrisW
Tomyris

Tomyris – wedle Herodota królowa Massagetów, która pokonała w 529 r. p.n.e. wojska perskie, pod wodzą Cyrusa II Wielkiego. Jak podaje Herodot w Dziejach głowę martwego Cyrusa włożyła w bukłak pełen krwi, twierdząc że krwi niesytego krwią nasyca. Scena ta jest często przedstawiana w malarstwie.

WercyngetoryksW
Wercyngetoryks

Wercyngetoryks – wódz galijskiego plemienia Arwernów oraz przywódca wielkiego powstania Galów przeciwko siłom rzymskim podczas ostatniej fazy wojen galijskich prowadzonych przez Juliusza Cezara.

ZoskalesW
Zoskales

Zoskales, właściwie Za Haqala – pierwszy znany władca państwa Aksum. Rządził na terenie Półwyspu Somalijskiego, na przełomie pierwszego i drugiego wieku naszej ery.