
Académie Julian – prywatna szkoła malarska, założona w 1860 w Paryżu przez Rodolphe'a Juliana.
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – uczelnia niepubliczna z siedzibą w Łodzi, istniejąca od 1993 roku, która kształci w kilkunastu kierunkach humanistycznych, artystycznych i technicznych, w tym w 6 filiach.

Akademia Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela – izraelska uczelnia artystyczna w Jerozolimie, utworzona w 1906 przez Borisa Schatza. Jej nazwa pochodzi od biblijnego rzemieślnika Besaleela.

Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu – akademia sztuk pięknych założona w 1757 w Petersburgu; pierwsza tego rodzaju instytucja w Imperium Rosyjskim.

Akademia Sztuk w Belgradzie - publiczny uniwersytet w Belgradzie powstały w 1957 r z połączenia czterech akademii. W 1973 uzyskał status uniwersytetu. Jest najważniejszą uczelnią artystyczną Serbii.

Policealne Studium Ikonograficzne – niepubliczna policealna szkoła artystyczna, znajdująca się w Bielsku Podlaskim, jedyna szkoła tego typu w Polsce. Istnieje od 1991 i kształci w zawodzie technika plastyka ikonografa. Jej absolwenci zajmują się pisaniem ikon. Patronem szkoły jest św. Andrzej.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu – państwowa szkoła składająca się ze szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego utworzona w 1946 w Sosnowcu.

Europejska Akademia Sztuk w Warszawie (EAS) – nieistniejąca już polska niepubliczna szkoła sztuk pięknych o statusie szkoły wyższej. Została utworzona w październiku 1992 roku i była pierwszą niepubliczną wyższą szkołą sztuk pięknych w Polsce. Jej założycielem i rektorem był prof. Antoni Fałat. Europejska Akademia Sztuk w Warszawie kształciła na dwóch wydziałach: na Wydziale Malarstwa i na Wydziale Grafiki. Główną siedzibą warszawskiej EAS był X Pawilon Cytadeli Warszawskiej, gdzie mieścił się Wydział Malarstwa oraz Wydział Grafiki, wykłady odbywały się w Pałacu Przebendowskich. W roku 2015 Europejska Akademia Sztuk w Warszawie została definitywnie zamknięta, a na jej miejscu powstał Europejski Wydział Sztuk Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts – średnia szkoła muzyczna i teatralna w Nowym Jorku. LaGuardia jest szkołą publiczną, której patronem jest były burmistrz Nowego Jorku Fiorello La Guardia i utrzymywaną przez Nowojorski wydział szkolnictwa. Szkoła powstała w 1984 roku z połączenia dwóch szkół o wieloletnich tradycjach: The High School of Music Art (1934) i High School of Performing Arts (1947). Celem szkoły jest przygotowanie uczniów do profesjonalnych karier w zakresie muzyki instrumentalnej, muzyki wokalnej, sztuki aktorskiej, sztuki tanecznej oraz sztuk plastycznych. Szkoła oferuje również przygotowanie do zawodów technicznych takich jak scenograf czy choreograf.
Ha-Midrasza – Wydział Sztuki – izraelska szkoła sztuki. Założona w 1946 roku jako niezależna instytucja, to teraz jest jedną z trzech wydziałów Bet Berl College.

Liceum plastyczne – typ szkoły artystycznej w Polsce o pięcioletnim cyklu kształcenia, dającej wykształcenie w zawodzie plastyk oraz wykształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Może być szkołą publiczną lub niepubliczną.

Lista absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – obejmuje osoby, które ukończyły Akademię Sztuk w Gdańsku i są opisane w Wikipedii; lista ułożona jest zgodnie z porządkiem: data ukończenia szkoły, kierunek, pracownia profesora:

Lwowska Narodowa Akademia Sztuki – ukraińska wyższa uczelnia we Lwowie kształcąca specjalistów w dziedzinie sztuki dekoracyjnej, wzornictwa, konserwacji, kultury, zarządzania oraz działań społecznych i kulturalnych.

Malarnia Królewska w Warszawie – szkoła malarska na Zamku Królewskim w Warszawie założona w 1766 przez Marcello Bacciarelliego na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przestała ona istnieć po III rozbiorze Polski.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi – jedna z pięciu państwowych szkół artystycznych (najmłodsza), o dziewięcioletnim cyklu kształcenia, dająca wykształcenie w zawodzie tancerz oraz wykształcenie ogólne w zakresie klas IV-VIII szkoły podstawowej, i liceum ogólnokształcącego, umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Od roku 2013 w ramach eksperymentu pedagogicznego wprowadzona została w szkole edukacja wczesnoszkolna, dzięki czemu już najmłodsze dzieci mogą rozwijać swój talent taneczny. Organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie - Centrum Edukacji Artystycznej.

Ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych – typ szkoły artystycznej w Polsce o sześcioletnim cyklu kształcenia, dającej wykształcenie w zawodzie plastyk oraz wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Może być szkołą publiczną lub niepubliczną.

Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku – jedyna w Polsce szkoła kształcąca w zawodzie aktora cyrkowego.
Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych – prywatna szkoła artystyczna istniejąca w latach 1922-1939, założona i kierowana przez Wacława Szczeblewskiego w Grudziądzu, a następnie w Gdyni.
Rosyjska Akademia Sztuk Pięknych (ros.) Российская академия художеств - РАХ) - rosyjska uczelnia państwowa, od 25 maja 1992 prawna spadkobierczyni Radzieckiej Akademii Sztuk Pięknych, wiodący ośrodek wśród krajowych instytucji kształcenia w zakresie architektury, dekoratorstwa, designu i pozostałych sztuk plastycznych. W salach wystawnego kompleksu przy ul. Preczistenka organizowane są liczne wystawy artystów rosyjskich i zagranicznych.

Szkoła Mistrzów Reklamy – prywatna szkoła reklamy, utworzona w 2006 jako pierwsza w Polsce szkoła reklamy typu „portfolio”, na wzór amerykańskich Miami Ad School czy Chicago Portfolio School.

Szkoła Rzemiosł Budowlanych – szkoła artystyczna założona w 1918 roku przez architekta Jana Witkiewicza.
Szkoła Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie. Szkoła istniała od IX 1908 r. do 1947 r.

Szkoła Sztuk Pięknych – uczelnia artystyczna, otwarta w Warszawie w 1844 i przyłączona do Gimnazjum Realnego. Posiadała trzy wydziały: architektury, rzeźby i malarstwa. Wcześniej w latach 1816-1831 działał na Uniwersytecie Warszawskim Oddział Sztuk Pięknych.
Uniwersytet im. Antona Brucknera – prywatny uniwersytet muzyki, tańca i gry aktorskiej w Linzu. Jedna z pięciu tego typu szkół wyższych w Austrii. Obecnie studiuje tam ok. 850 studentów z całego świata. Wykłada 200 nauczycieli.
Uniwersytet Sztuk w Tiranie powstał w 1966. Jest najważniejszą uczelnią artystyczną Albanii.

Warszawska Szkoła Reklamy – dwuletnia policealna szkoła założona w 1993 r. w Warszawie przez Artura Waczko jako pierwsza komercyjna szkoła reklamy w Polsce z uprawnieniami szkoły publicznej. Początkowo pod nazwą Policealnego Studium Reklamy Handlowej, instytucja działała w strukturach Fundacji Przeciw Obojętności na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski. W 1998 r. Szkoła przyjęła nazwę marketingową Warszawska Szkoła Reklamy, a od 2000 r. zarząd nad nią przejęła spółka o tej samej nazwie.

Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Amsterdamie – wyższa szkoła artystyczna w Amsterdamie.

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi (WSSiP) – niepaństwowa szkoła wyższa w Łodzi.