
Święty gaj – święte miejsce poświęcone bóstwom, duchom przodków lub siłom natury. Święte gaje występują w pierwotnych religiach Ariów, Irańczyków, Greków, Rzymian, Germanów, Słowian, Bałtów i Celtów. Istniały one zarówno w religiach starożytnych, jak i w innych kulturach na świecie. W niektórych kulturach święte gaje poświęcone były bogom, w innych dodatkowo stanowiły symboliczną więź żywych ze zmarłymi przodkami, której naruszenie groziło poważnymi, negatywnymi konsekwencjami. Miejsca takie zachowały swoją funkcję religijną także współcześnie w wybranych nurtach religijnych.

Asioka, Ashoka – 2 blisko spokrewnione gatunki drzewa z rodziny bobowatych o czerwonych kwiatach.

Banan zwyczajny, banan właściwy, błogosława, figa rajska, muza, pizang, banan zaostrzony – gatunek rośliny jednoliściennej należący do rodziny bananowatych (Musaceae), powszechnie uprawiany dla owoców. Banan zwyczajny jest hybrydą prawdopodobnie dwóch gatunków dzikich: Musa acuminata i Musa balbisiana; nazwa Musa paradisiaca odnosi się tylko do roślin uprawnych będących hybrydami taksonów rodzicielskich niezależnie od ich ploidii i kombinacji genomów. Nie stwierdzono występowania banana zwyczajnego w stanie dzikim. Najważniejsza roślina uprawna w krajach o klimacie tropikalnym.

Bauhinia zmienna – tropikalne drzewo z rodziny bobowatych, według dawniejszej klasyfikacji zaliczane do brezylkowatych (Caesalpiniaceae). Strefy mrozoodporności: 10-11. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego i południowych Chin, gdzie indziej sadzone często jako roślina ozdobna. Ze względu na swe kwiaty nazywane popularnie "drzewem orchideowym", ale nie jest spokrewniona ze storczykami.

Bazylia azjatycka – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z tropikalnej Azji. Jedna z najważniejszych roślin w symbolice hinduistycznej, czczona przez wielu hinduistów podczas porannych i wieczornych nabożeństw. Naturalnie rośnie na terenach tropikalnych, ale może być również hodowana sztucznie nawet w klimacie umiarkowanym.

Bieluń – rodzaj z rodziny psiankowatych. Obejmuje około 10-13 gatunków. Rośliny te pochodzą z Ameryki Południowej i południowej części Ameryki Północnej, przy czym Datura ferox prawdopodobnie jest rodzima dla obszaru Chin. Nazwa datura pochodzi z języka hindi – dhatūrā. W naturze rosną na ogół w miejscach suchych i skalistych, na półpustyniach, ale szeroko rozprzestrzenione na świecie zasiedlają różne siedliska, w tym towarzyszące osiedlom ludzkim siedliska ruderalne i ogrody, w których rosną jako chwasty. W wielu miejscach są gatunkami inwazyjnymi (np. na wyspach Galapagos i w Afryce Południowej. W Polsce zadomowionym antropofitem jest bieluń dziędzierzawa.

Brodziec paczulka, paczulka wonna, paczulka – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Nazwa "paczuli" pochodzi z języka tamilskiego, od பச்சை paććai (zielony) i இலை ilai (liść). Paczuli pochodzi z tropikalnego obszaru Azji. Gatunek uprawiany jest poza tym na Karaibach i w zachodniej Afryce. W klimacie umiarkowanym uprawiany bywa w szklarniach.

Cynamonowiec kamforowy, drzewo kamforowe, kamforowiec – gatunek drzewa należący do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w południowych Chinach, na Tajwanie i w Japonii oraz w Wietnamie. Gatunek długowieczny, żyje do 1000 lat.

Cytron, cedrat – gatunek roślin wieloletnich z rodziny rutowatych. Prawdopodobnie pochodzi z podnóża Himalajów. Rozprzestrzeniony już w starożytności do Chin i Europy. Jest prawdopodobnie jednym z trzech gatunków rodzicielskich większości form uprawnych cytrusów.

Czapetka kuminowa – gatunek drzewa z rodziny mirtowatych.
Czerpnia gujańska – gatunek drzewa z rodziny czaszniowatych. Pochodzi z północnej części Ameryki Południowej. Ze względu na duże kuliste owoce przypominające kule armatnie potoczna nazwa angielska to cannonball tree, podobnie w innych językach.

Damarzyk mocny, sal – wysokie drzewo z rodziny dwuskrzydlcowatych (Dipterocarpaceae) występujące głównie na południowych zboczach Himalajów. Na obszarze występowania często dominuje w lasach. Osiąga wysokość do 35 m. Na suchych obszarach zrzuca liście w okresie od lutego do kwietnia, w regionach bardziej wilgotnych drzewo wiecznie zielone. Drobne białawe kwiaty, okres kwitnienia: kwiecień-maj.

Euphorbia neriifolia – gatunek roślin z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Azji i Nowej Gwinei.

Figowiec bengalski, zwany też banianem – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Pochodzi z Indii i Pakistanu.

Figowiec pagodowy – gatunek roślin z rodziny morwowatych (Moraceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji.

Kadamba – gatunek drzewa z rodziny marzanowatych. Powszechnie występuje na Subkontynencie Indyjskim, rośnie również w Azji Południowo-Wschodniej i południowej części Chin.

Kalpawryksza, również: kalpataru, kalpadruma, kalpapāda – w tradycji indyjskiej mityczne drzewo spełniające życzenia, motyw często występujący w literaturze sanskryckiej począwszy już od Rygwedy. Podobnie jak kamadhenu, kalpawryksza zostało stworzone podczas Samudra manthanam, czyli "ubijania oceanu mleka", a następnie król bogów Indra powrócił z nim do nieba. Nazwa to złożenie dwóch słów: kalpa oraz wryksza, taru itd. drzewo.

Kaśa – w hinduizmie święta roślina, rodzaj ziela o białych kwiatach, poświęcona bogu Śiwie. Kaśi, starożytna nazwa miasta Waranasi może być związana z tą rośliną .

Ketmia róża chińska – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae). Popularna roślina ozdobna. Prawdopodobnie pochodzi z Azji, obecnie jednak nigdzie nie rośnie dziko, występuje wyłącznie w uprawie.

Kleiszcze smakowite, syn. klejowiec jadalny – gatunek rośliny należący do rodziny rutowatych. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego i Indochin, jest uprawiany również w innych rejonach.

Konopie indyjskie – gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. Pierwotnie, występował w okolicach gór Hindukusz.

Liściokwiat garbnikowy – gatunek drzewa z rodziny liściokwiatowatych (Phyllanthaceae). Pochodzi z Azji.

Magnolia champaca – gatunek drzewa należący do rodziny magnoliowatych. Pochodzenie: Indie, Chiny, Azja Południowo-Wschodnia. Nazwa "champaca" pochodzi z sanskrytu: चंपक ćampaka, w innych językach indyjskich podobnie.

Mango indyjskie, zwane też mangusodrzewem, mangowym drzewem, posmaczem indyjskim – gatunek drzew należący do rodziny nanerczowatych. Pochodzi z obszarów Indii, Malezji, Chin, Filipin. Uprawiany jest w rejonach o klimacie zbliżonym do klimatu zwrotnikowego.

Miodla indyjska, melia indyjska – gatunek drzewa z rodziny miodlowatych (Meliaceae). Stanowi jeden z dwóch gatunków rodzaju Azadirachta. Pochodzi z subkontynentu indyjskiego, rozprzestrzenił się również w innych krajach o klimacie podzwrotnikowym.

Nyctanthes arbor-tristis – gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych.

Pandan wonny, pandanowiec wonny, pochutnik wonny – gatunek roślin z rodziny pandanowatych (Pandanaceae) o formie niskiego drzewa. Występuje w Azji południowo-wschodniej, gdzie nazywany jest Ketaka (sanskryt), Kija (bengali), Mudu keyiya (syngaleski) i Mengkuang Laut (malajski). Występuje wzdłuż wybrzeży morskich, dochodząc do plaż.

Sanjeevani – według hinduizmu jest to magiczne zioło stosowane do leczenia poważnych problemów z układem nerwowym. Uważano, że leki przygotowane z sanjeevani mogą uzdrowić człowieka bliskiego śmierci. Pierwsze wzmianki o ziele sanjeevani można znaleźć w Ramajanie. Kiedy Lakszman został poważnie ranny w walce z Indrajit, synem Ravany, na pomoc wezwano Hanumana który miał zebrać sanjeevani z góry Dronagiri (Mahodaya) w Himalajach. Po dotarciu na miejsce Hanuman nie był w stanie zidentyfikować zioła, podniósł więc całą górę i przyniósł ją na pole bitwy.