Caspar Abel – niemiecki teolog, historyk i poeta.

Johannes Bernhard Basedow – niemiecki pedagog i teolog, inicjator ruchu filantropistów. Przedstawiciel pedagogiki oświecenia w Niemczech.

Ferdinand Christian Baur – niemiecki uczony, biblista i teolog, założyciel teologicznej szkoły tybińskiej.

Johann Christoph Bekmann, także: Becmann lub Beckmann – niemiecki historyk, bibliotekarz, kronikarz Anhaltu i Marchii Brandenburskiej, teolog.

August Johann Gottfried Bielenstein, łot. Augusts Bilenšteins – językoznawca, folklorysta, etnolog, archeolog, pastor i teolog, pochodzący z rodziny łotewskich Niemców.

Johann Franz Buddeus(także: Budde, Buddaus) – niemiecki filozof i ewangelicko – luterański teolog; ur. 25 czerwca 1667 roku w Anklam; zmarł 19 listopada 1729 roku w Gocie.

Christoph Friedrich von Ammon był niemieckim teologicznym pisarzem i kaznodzieją.

David Christiani – niemiecki, luterański teolog, matematyk i filozof.

Johannes Cochläus, właściwie Johannes Dobeneck – niemiecki humanista i teolog, jeden z głównych oponentów i pierwszy katolicki biograf Marcina Lutra.

Christian August Crusius − niemiecki filozof i teolog. Urodził się w miejscowości Leuna w Saksonii. Wykształcenie zdobył na uniwersytecie w Lipsku, gdzie został profesorem w roku 1750. Był zagorzałym przeciwnikiem filozofii Gottfrieda Leibniza i Christiana Wolffa. Odrzucał dowód ontologiczny na rzecz istnienia Boga, kładł nacisk na ograniczenia ludzkiego poznania i niemożliwość wzniesienia gmachu wiedzy tylko przy użyciu środków logiki i matematyki. Wywarł znaczący wpływ na poglądy Immanuela Kanta. Był pietystą.

Alfred Delp – niemiecki teolog i jezuita, opozycjonista w okresie III Rzeszy związany z Kręgiem z Krzyżowej.

Thaddäus Anton Dereser – niemiecki teolog katolicki, specjalizujący się w hermeneutyce, egzegezie, teologia pastoralnej oraz dogmatyce; karmelita; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Strasburgu, Heidelbergu, Fryburgu Bryzgowijskim, Lucernie i Wrocławiu.

Izaak August Dorner − niemiecki teolog protestancki, przedstawiciel teologii pojednawczej, profesor w Kilonii, Królewcu, Bonn, Getyndze i Berlinie, autor szeregu prac z zakresu teologii.

Jakob Ebert − niemiecki teolog, pisarz, uczony, profesor Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Johann August Ernesti – niemiecki ewangelicki teolog, filolog, pedagog i rektor Thomasschule w Lipsku.

Jakob Friedrich Alexander Jung – niemiecki pisarz, poeta, filozof, publicysta i krytyk literacki.

Athanasius Kircher – niemiecki teolog i jezuita, wynalazca i konstruktor, znawca języków orientalnych, badacz hieroglifów egipskich, medyk i teoretyk muzyki. Autor ponad 40 książek i 2000 listów.

Johann Gottlob Leidenfrost – niemiecki lekarz i teolog z wykształcenia. Zajmował się również fizyką i chemią. Jako pierwszy opisał i wyjaśnił zjawisko fizyczne nazwane od jego imienia zjawiskiem Leidenfrosta.

Caspar Peucer także Kaspar Peucer lub Peucker – Górnołużyczanin, protestancki reformator kościelny, matematyk, astronom, medyk, dyplomata i pisarz, przedstawiciel humanizmu.

Urban Pierius, także: Birnbaum – niemiecki teolog ewangelicki, profesor na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i na Uniwersytecie w Wittenberdze, kaznodzieja dworski w Dreźnie.

Eva-Maria Quistorp – niemiecka polityk, nauczycielka i teolog, posłanka do Parlamentu Europejskiego III kadencji.

Uta Ranke-Heinemann – niemiecka pisarka, profesor dr teologii, autorka publikacji i książek.

Carl Ernst Christian Sonnenschein – niemiecki duchowny katolicki, teolog, filozof, działacz i reformator społeczny, organizator organizacji pomocowych w ramach katolickiego nurtu społecznego, apostoł metropolii berlińskiej. Po śmierci nazywany Świętym Franciszkiem z Berlina. Był prekursorem nowych form duszpasterstwa wielkomiejskiego, na szerszą skalę rozwijanych dopiero po II wojnie światowej. Theodor Eschenburg, rektor Uniwersytetu w Tybindze, uważał go za jednego z najbardziej znaczących duchownych czasów bismarckowskich i Republiki Weimarskiej.

Teodoryk z Freibergu – niemiecki dominikanin, teolog i fizyk. Wykładowca teologii w Niemczech, przebywający też czasowo w Paryżu. Kontynuator dzieła Alberta Wielkiego. Autor ok. 30 książek o metafizyce i optyce.

Ernst Troeltsch − niemiecki teolog ewangelicki, filozof, socjolog i liberalny polityk.

Johann Christoph von Wöllner − był pruskim pastorem i politykiem.

Eduard Zeller − niemiecki teolog i filozof.