
Academia – czeskie wydawnictwo z siedzibą w Pradze.

Ad Marginem, pełna nazwa Ad Marginem Press – rosyjskie wydawnictwo założone w 1993 roku przez Aleksandra Iwanowa, z siedzibą w Moskwie. Specjalizuje się w wydawaniu literatury faktu, twórczości filozofów zachodnich drugiej połowy XX wieku, a także w zakresie współczesnej kultury, sztuki i kuratorstwa. Nazwa przetłumaczona z łaciny oznacza „wzdłuż krawędzi”. Zaczynając jako projekt filozoficzny, wydawnictwo po raz pierwszy opublikowało w języku rosyjskim kilka klasycznych tekstów XX wieku: „Bycie i czas” Martina Heideggera, „Masa i władza” Eliasa Canettiego, „Nadzorować i karać" Michela Foucaulta, „Kino” Gilles'a Deleuze'a, „Dziennik moskiewski” Waltera Benjamina, "S/Z" i "Światło obrazu. Uwagi o fotografii" Rolanda Barthesa.

Akadémiai Kiadó Zrt. – wydawnictwo założone przez Węgierską Akademię Nauk. Powstało w 1828 roku, a jego siedziba mieści się w Budapeszcie.

Albatros – czeskie wydawnictwo książkowe. Wydało m.in. serię książeczek o Kreciku z polskim tekstem. Pod nazwą Albatros Plus wydaje książki dla dorosłych.

ASCII Media Works , dawniej ASCII Media Works, Inc. – japońskie wydawnictwo i marka firmy Kadokawa Corporation, powstała 1 kwietnia 2008 roku w wyniku połączenia ASCII i MediaWorks, podczas którego ASCII zostało przejęte przez MediaWorks. Prezesem ASCII Media Works został Kiyoshi Takano, dotychczasowy prezes ASCII. 1 października 2013 roku firma została wcielona w skład Kadokawa Corporation. 1 kwietnia 2018 roku działalność ASCII została przeniesiona do Kadokawa ASCII Research Laboratories.

PT Balai Pustaka (Persero) – indonezyjskie państwowe wydawnictwo książkowe. Zostało założone w 1917 roku, a jego siedziba mieści się w Dżakarcie.

Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG – niemieckie wydawnictwo założone w 1928 roku w Monachium przez Carla Hansera, jest jednym z niewielu istniejących wydawnictw niemieckich średniej wielkości, które są w posiadaniu rodziny założycieli.

Elex Media Komputindo – indonezyjskie wydawnictwo, stanowiące część krajowego konglomeratu Kompas Gramedia.

Elsevier – firma zajmująca się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej, i jednocześnie jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma naukowe z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią RELX Group i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilkunastu innych krajach.

Enterbrain , dawniej Enterbrain, Inc. – japońskie wydawnictwo oraz marka należąca do holdingu Kadokawa Future Publishing.

Gyldendal - duńskie przedsiębiorstwo, działające w branży medialnej, z siedzibą w Kopenhadze. Gyldendal powstał jako księgarnia założona przez Sørena Gyldendala w 1770 roku. Jest największym i najstarszym wydawnictwem w Danii. Przychody netto wyniósły w 2018 roku 853,5 miliona koron duńskich. Gyldendalkoncernen ma udziały w wielu innych firmach, w tym wytwórni Records Exlibris. Jest też wydawcą Den Store Danske Encyklopædi, największej duńskiej encyklopedii.

Hakusensha, Inc. – japońskie wydawnictwo zajmujące się publikacją literatury oraz mangi, założone 1 grudnia 1973. Jego główna siedziba znajduje się w Chiyodzie (Tokio).

Kadokawa Shoten , dawniej Kadokawa Shoten Co., Ltd. – japońskie wydawnictwo i marka Kadokawa Corporation, z siedzibą w Tokio. 1 października 2013 roku stało się wewnętrznym oddziałem Kadokawa Corporation.

Kōdansha – jedno z największych japońskich wydawnictw zajmujących się publikacją literatury oraz mangi. Jego główna siedziba znajduje się w Bunkyō (Tokio).

Książka artystyczna – dzieło artystyczne wykonane w formie książki, przypominającej książkę, albo zainspirowanej dowolnymi aspektami tworzenia książki. Zazwyczaj powstaje w niewielkiej liczbie egzemplarzy, albo jako unikat. Określenia "książka artystyczna" prawdopodobnie pierwszy raz użył Stefan Klima, w swojej publikacji na temat zbiorowej wystawy w Moore College of Art and Design w Filadelfii (1973). Tworzenia tego typu dzieł chętnie podejmują się graficy, tym bardziej że grafika artystyczna wyewoluowała z grafiki użytkowej, której jedną z podstawowych funkcji było kiedyś ilustrowanie książek. Pod wpływem rosnącej popularności książką artystyczną zajęli się również malarze, traktując ją zupełnie inaczej: bardziej jako narzędzie swobodnej ekspresji, niż dzieło projektowe. Nieco odmienną kategorią jest fotoksiążka, która co prawda nie nosi cech unikatu, jako że można ją powielać dowolną ilość razy za pomocą druku cyfrowego, ale jest to narzędzie przyjęte przez niektórych fotografików do wypowiadania się w sposób najbardziej zbliżony do natury ich pracy. W niektórych przypadkach fotoksiążka, podobnie jak książka artystyczna, zawiera w sobie jakiś rodzaj narracji i jest nie tylko katalogiem prac autora, ale także dziełem artystycznym. „Książki artystyczne to książki, albo obiekty książkowe, nad których ostateczną formą autor miał wysoki poziom kontroli; gdy książka ma sama w sobie być dziełem sztuki” – Stephen Bury.

Media Factory , dawniej Media Factory, Inc. – japońskie wydawnictwo oraz marka należąca do holdingu Kadokawa Future Publishing.

Nakladatelství Karolinum – czeskie wydawnictwo z siedzibą w Pradze, powiązane z Uniwersytetem Karola. Zostało założone w 1990 roku.

Routledge – brytyjskie wydawnictwo książkowe i prasowe. Jego początki sięgają 1836 roku. Specjalizuje się w wydawaniu literatury fachowej, czasopism naukowych oraz treści internetowych poświęconych różnym aspektom naukowym.
Shōgakukan – japońskie wydawnictwo zajmujące się publikacją m.in. słowników, literatury oraz mangi z siedzibą w dzielnicy Chiyoda w Tokio, założone 8 sierpnia 1922.
Shūeisha Inc. – japońskie wydawnictwo z siedzibą w dzielnicy Chiyoda w Tokio. Powstało w 1925 r. jako rozrywkowy dział publikacji wydawnictwa Shōgakukan. Obecnie jedno z największych w kraju.

Taylor & Francis – brytyjskie wydawnictwo zajmujące się wydawaniem książek i czasopism naukowych. Stanowi oddział Informa plc(ang.).

Tokyopop – amerykańskie wydawnictwo i dystrybutor anime, mang, manhw i mang angielskojęzycznych z siedzibą Variety Building w Los Angeles, założone w 1997.
Walter de Gruyter – niemieckie wydawnictwo specjalizujące się w literaturze naukowej.

Wiedza i Praktyka – firma działająca w branży wydawniczej, jeden z największych dostawców informacji fachowej w Polsce w formie drukowanej i elektronicznej a także organizator szkoleń stacjonarnych i konferencji.

Żółte strony – rozwinięta forma wydawanych wcześniej książek telefonicznych, znanych jako białe strony.

ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ (Oikúmené) – czeskie wydawnictwo książkowe z siedzibą w Pradze. Specjalizuje się w wydawaniu literatury filozoficznej i teologicznej.