Biskupstwo DorpatuW
Biskupstwo Dorpatu

Biskupstwo Dorpatu – biskupstwo Kościoła katolickiego a jednocześnie księstwo, członek Konfederacji Inflanckiej.

Biskupstwo OzyliiW
Biskupstwo Ozylii

Biskupstwo Ozylii – półautonomiczne księstwo obejmujące tereny dzisiejszych estońskich prowincji Sarema, Lääne, Parnawa i Hiuma.

Bitwa nad jeziorem PorkuniW
Bitwa nad jeziorem Porkuni

Bitwa nad jeziorem Porkuni – największa bitwa między Estończykami służącymi w Waffen SS i organizacjach niepodległościowych a estońskimi czerwonoarmistami. Bitwa miała miejsce 21 września 1944 roku niedaleko jeziora Porkuni i wsią Sauvälja około 17 kilometrów na północny wschód od miejscowości Tamsalu. Starcie zakończyło się zwycięstwem Armii Czerwonej.

Estońska Komuna Ludu PracującegoW
Estońska Komuna Ludu Pracującego

Estońska Komuna Ludu Pracującego – republika radziecka proklamowana 29 listopada 1918 r. w Narwie, faktycznie działająca do lutego 1919 r., a formalnie rozwiązana w czerwcu tego roku.

Estoński Festiwal Pieśni i TańcaW
Estoński Festiwal Pieśni i Tańca

Estoński Festiwal Pieśni i Tańca – festiwal prezentujący narodowy folklor muzyczny Estonii, odbywający się co 5 lat w Tallinnie. Uczestnictwo czynne lub bierne w festiwalu jest - oprócz elementów zabawy i towarzyskości - wyrazem tożsamości narodowej. Od 2003 roku wydarzenie znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Estońskie przebudzenie narodoweW
Estońskie przebudzenie narodowe

Estońskie przebudzenie narodowe – okres w dziejach XIX-wiecznej Estonii, gdy Estończycy uznali siebie za naród zdolny do samodzielnych rządów. Ramy czasowe obejmują lata 50. XIX wieku jako początek i ogłoszenie utworzenia Republiki Estońskiej w 1918 roku jako koniec epoki. Ten termin bywa również stosowany do opisu sytuacji w Estonii w latach 1988–1990, gdy Estończycy zbuntowali się przeciw rządom radzieckim.

Gubernia estońskaW
Gubernia estońska

Gubernia estońska, gubernia estlandzka – jednostka administracyjna, gubernia Imperium Rosyjskiego, położona w północnej części obecnej Estonii.

Historia Żydów w EstoniiW
Historia Żydów w Estonii

Historia Żydów w Estonii sięga XIV wieku, gdy w Tallinnie osiedlili się pierwsi przedstawiciele tego narodu. Źródła podają imię lekarza Johannesa, przybyłego tu w 1333 roku z terenu Niemiec.

I wojna północnaW
I wojna północna

I wojna północna (1563–1570) zwana też wojną siedmioletnią – konflikt zbrojny pomiędzy Rzecząpospolitą, Szwecją, Carstwem Rosyjskim, Danią i Lubeką o podział Inflant oraz hegemonię na Morzu Bałtyckim, tzw. Dominium Maris Baltici.

Inflanty szwedzkieW
Inflanty szwedzkie

Inflanty szwedzkie – posiadłość Szwecji, istniejąca w latach 1621-1721, a formalnie od 1629 roku. Obejmowała tereny obecnej Estonii oraz część Łotwy.

Kawalerowie mieczowiW
Kawalerowie mieczowi

Zakon kawalerów mieczowych – niemiecki zakon rycerski w Inflantach, założony w oparciu o regułę templariuszy w Rydze przez cysterskiego opata Teodoryka w 1202. Formalnie byli zależni od biskupa ryskiego Alberta von Buxhövdena. Powstali w celu obrony oraz rozszerzania diecezji ryskiej.

Królestwo InflantW
Królestwo Inflant

Królestwo Inflant – feudalne państwo, istniejące w latach 1570-1578 na terenie Inflant w okresie wojen o Dominium Maris Baltici. Zostało utworzone na terenach odebranych Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez armię cara Iwana IV Groźnego.

Księstwo Estonii (1219–1346)W
Księstwo Estonii (1219–1346)

Księstwo Estonii – północna część Estonii należąca do Danii w latach 1236-1346, powstała po krucjacie liwońskiej.

Księstwo Estonii (1561–1721)W
Księstwo Estonii (1561–1721)

Księstwo Estonii – posiadłość szwedzka, pozostająca w rękach szwedzkich od rozbioru Konfederacji Inflanckiej w 1561 roku do roku 1721, gdy została przekazana Carstwu Rosyjskiemu na mocy pokoju w Nystad kończącego III wojnę północną.

Księstwo ZadźwińskieW
Księstwo Zadźwińskie

Księstwo Zadźwińskie – posiadłość Rzeczypospolitej Obojga Narodów, istniejąca w latach 1561-1621.

Operacja nadbałtycka (1944)W
Operacja nadbałtycka (1944)

Operacja nadbałtycka, oficjalnie strategiczna nadbałtycka operacja ofensywna – operacja wojskowa przeprowadzona przez Armię Czerwoną pomiędzy 14 września a 24 listopada 1944 roku. Jej celem militarnym było usunięcie wojsk niemieckich z terytorium Litwy, Łotwy i Estonii, a celem politycznym przywrócenie tych państw do składu ZSRR jako republik radzieckich. Rezultatem operacji było opanowanie przez wojska radzieckie całości państw bałtyckich z wyjątkiem Kurlandii, w której odcięta Grupa Armii Północ broniła się aż do kapitulacji Niemiec. Operacja nadbałtycka jest zaliczana do grupy dziesięciu stalinowskich uderzeń.

Okupacja krajów bałtyckichW
Okupacja krajów bałtyckich

Okupacja krajów bałtyckich odnosi się do okupacji krajów bałtyckich przez ZSRR i III Rzeszę w czasie II wojny światowej i po niej.

Order Krzyża Ziemi MaryjnejW
Order Krzyża Ziemi Maryjnej

Order Krzyża Ziemi Maryjnej – odznaczenie Republiki Estonii nadawane wyłącznie cudzoziemcom. Przyznawany jest za wkład danej osoby w pogłębianie przyjaznych relacji z Estonią.

Pochówek łodziowy w SalmeW
Pochówek łodziowy w Salme

Pochówek łodziowy w Salme – stanowisko archeologiczne z pochówkiem 41 wojowników w dwóch łodziach, we wsi Salme na wyspie Sarema w Estonii. Młodzi, rośli mężczyźni pochodzili najprawdopodobniej z okolic jeziora Melar w dzisiejszej Szwecji. Polegli w walce około 750 roku naszej ery i zostali rytualnie pochowani z licznymi darami grobowymi.

Rewizja senatora ManaseinaW
Rewizja senatora Manaseina

Rewizja senatora Manaseina – rewizja przeprowadzona w guberni kurlandzkiej i inflanckiej przez Nikołaja Awksientiewicza Manaseina w latach 1882–1883. Miała na celu zbadanie konfliktów pomiędzy ziemiaństwem niemieckim a chłopami narodowości łotewskiej i estońskiej. W jej wyniku znacznie osłabiono pozycję Niemców i rozpoczęto proces rusyfikacji w guberniach bałtyckich.

Sowiecka Republika NaissaarW
Sowiecka Republika Naissaar

Sowiecka Republika Naissaar lub Sowiecka Republika Marynarzy i Budowniczych Fortecy lub Wolny Nargen – quasi-państwo istniejące w okresie od 17 grudnia 1917 do 26 lutego 1918 roku na estońskiej wyspie Nargen, będącej wówczas częścią Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia niewielkiej republiki wynosiła 18,6 km², a zamieszkiwało ją ok. 300 osób.

Województwo dorpackieW
Województwo dorpackie

Województwo dorpackie (derpskie) – województwo I Rzeczypospolitej, wchodzące w skład Inflant.

Województwo parnawskieW
Województwo parnawskie

Województwo parnawskie - województwo I Rzeczypospolitej, wchodzące w skład Inflant.

Zamek w HaapsaluW
Zamek w Haapsalu

Zamek w Haapsalu, Zamek biskupi w Haapsalu – średniowieczny zespół budynków o charakterze sakralnym, mieszkalnym i obronnym w Haapsalu w Estonii.

Zjednoczone Księstwo BałtyckieW
Zjednoczone Księstwo Bałtyckie

Zjednoczone Księstwo Bałtyckie – krótkotrwałe państwo utworzone samozwańczo przez Niemców bałtyckich na terenach Łotwy i Estonii, zależne od II Rzeszy. Istniało przez kilka miesięcy 1918 roku, u schyłku I wojny światowej.

Związek bałtyckiW
Związek bałtycki

Związek bałtycki – porozumienie państw położonych nad Bałtykiem, planowane w okresie międzywojennym. 17 marca 1922 roku podpisano w Warszawie porozumienie pomiędzy Polską, Łotwą, Estonią i Finlandią. W konferencji odmówiła udziału Litwa tocząca z Polską spór o Wilno.