BaiheliangW
Baiheliang

Baiheliang – podwodna formacja skalna, znajdująca się w środkowym biegu rzeki Jangcy, w dzielnicy Fuling na obszarze miasta wydzielonego Chongqing w Chinach. Pełniła rolę starożytnej stacji hydrologicznej, służącej do obserwacji zmiany poziomu rzeki. Przez większość roku znajdowała się pod wodą, a widoczna stawała się jedynie podczas spadku poziomu wody wiosną i jesienią.

BezeklikW
Bezeklik

Bezeklik – wąwóz znajdujący się w regionie autonomicznym Xinjiang w Chinach, około 50 kilometrów od Turfanu, słynny z kompleksu skalnych świątyń buddyjskich, bogato zdobionych malowidłami ściennymi.

ChengdeW
Chengde

Chengde, w przeszłości znane także pod mandżurską nazwą Jehol/Dżehol – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei, w górach Yan Shan, nad rzeką Re He, na północny wschód od Pekinu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 464 916. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 533 940 mieszkańców. Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Chengde.

Groty Dziesięciu Tysięcy BuddówW
Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów

Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów, także Jaskinie Smoczych Wrót – jedna ze świątyń wykutych w wapiennych skałach ciągnących się wzdłuż rzeki Yi He, w pobliżu miejscowości Longmen we wschodnich Chinach. Świątynie w Longmen poświęcone są Buddzie, indyjskiemu księciu, którego nauki stały się podstawą buddyzmu.

Feilai FengW
Feilai Feng

Feilai Feng – urwisko położone na zachód od Jeziora Zachodniego w Hangzhou w Chinach. Znane z 470 kamiennych płaskorzeźb buddyjskich pochodzących z X-XIV wieku. Nazwa urwiska pochodzi z legendy, wedle której w cudowny sposób przyleciało ono z Indii.

Groty YungangW
Groty Yungang

Groty Yungang – kompleks skalnych świątyń buddyjskich w pobliżu miasta Datong w chińskiej prowincji Shanxi. W 2001 roku kompleks wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jaskinie MaijishanW
Jaskinie Maijishan

Jaskinie Maijishan – zespół 194 buddyjskich świątyń skalnych, wyrzeźbionych w górze Maiji w łańcuchu Qin Ling w prowincji Gansu w Chinach, ok. 45 km na południowy wschód od Tianshui.

Jaskinie MogaoW
Jaskinie Mogao

Jaskinie Mogao, znane też jako Jaskinie Tysiąca Buddów i Jaskinie Dunhuang – zespół 492 skalnych świątyń w pobliżu miasta Dunhuang w chińskiej prowincji Gansu, w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

LushanW
Lushan

Lushan – górzysty region w pobliżu miasta Jiujiang w prowincji Jiangxi we wschodnich Chinach, wykorzystywany pod uprawę herbaty. Najwyższym sztytem jest Hanyang Feng w masywie Lu Shan o wysokości 1474 m n.p.m. W regionie utworzono park krajobrazowy Lushan, który w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO ze względu na swoje znaczenie dla historii Chin.

Manuskrypty z jaskiń w DunhuangW
Manuskrypty z jaskiń w Dunhuang

Manuskrypty z jaskiń w Dunhuang – zbiory starożytnych manuskryptów odkryte w kompleksie buddyjskich jaskiń w pustynnym mieście Dunhuang w północno-zachodnich Chinach.

Most AnjiW
Most Anji

Most Anji – kamienny most łukowy nad Xiao He w powiecie Zhao w chińskiej prowincji Hebei. Powstał w latach 595-605 za rządów dynastii Sui, a jego projekt przypisuje się Li Chunowi. Jest to najstarszy zachowany do dziś most w kraju. Bywa również nazywany Wielkim Kamiennym Mostem lub Mostem Zhaozhou ; nazwa ta pochodzi z okresu, kiedy powiat Zhao funkcjonował jako prefektura Zhao (趙州).

Pagoda LiaodiW
Pagoda Liaodi

Pagoda Liaodi – zabytkowa pagoda z okresu dynastii Song znajdująca się na obszarze dawnego zespołu świątynnego Kaiyuan w mieście Dingzhou w chińskiej prowincji Hebei. Jest to najwyższa ceglana pagoda w kraju.

Pałac Letni w PekinieW
Pałac Letni w Pekinie

Pałac Letni – kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing, położony w Pekinie. Centralnym punktem Yiheyuanu jest Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming, które zajmuje powierzchnię 2,2 km². Cały kompleks liczy 70 tys. m² zabudowanej przestrzeni z licznymi ogrodami, altankami, pawilonami, galeriami i klasycznymi rezydencjami. Nazwa Yiheyuan oznacza Ogród Pielęgnowania Harmonii.

QufuW
Qufu

Qufu – miasto na prawach powiatu we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung, w prefekturze miejskiej Jining. W 1999 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 627 832.

Rzeźby skalne w DazuW
Rzeźby skalne w Dazu

Rzeźby skalne w Dazu – kompleks religijnych rzeźb w powiecie Dazu, na obszarze miasta wydzielonego Chongqing w Chinach. W 1999 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Shi ChengW
Shi Cheng

Shi Cheng dosł. Lwie Miasto – starożytne miasto, założone w okresie wschodniej dynastii Han ok. roku 208. Shi Cheng leżało w powiecie Chun’an w prowincji Zhejiang. Nazwa miasta wywodzi się od wzniesienia, pod którym leżało – Wu Shi (五山獅), dosł. Góra Pięciu Lwów. W 1959, w wyniku budowy sztucznego jeziora Qiandao Hu przesiedlono ok. 290 tys. lokalnych mieszkańców, a miasto zostało w całości zatopione. Obecnie znajduje się na głębokości 25-40 m i jest udostępnione do badań płetwonurkom i nazwane Nową Atlantydą.

Sobór św. Zofii w HarbinieW
Sobór św. Zofii w Harbinie

Sobór św. Zofii w Harbinie – prawosławny sobór w Harbinie, wzniesiony w latach 1923–1932.

Świątynia BinglingW
Świątynia Bingling

Świątynia Bingling – buddyjski kompleks religijny, znajdujący się nad Żółtą Rzeką w prowincji Gansu w Chinach, około 70 kilometrów na zachód od Lanzhou. Budowany stopniowo od V do XVIII wieku składa się w chwili obecnej z 216 grot i nisz, wykutych w formacjach skalnych łańcucha górskiego Xiaojishi. Dostęp do Bingling możliwy jest jedynie drogą wodną. Dolna część kompleksu, obejmująca około 170 jaskiń, została trwale zalana w 1967 roku, w wyniku podniesienia się poziomu Huang He po budowie tamy.

Świątynia Harmonii i PokojuW
Świątynia Harmonii i Pokoju

Świątynia Harmonii i Pokoju, świątynia Lamy – klasztor buddyjski szkoły gelug, znajdujący się w Pekinie. Jeden z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie.

Świątynia NiebaW
Świątynia Nieba

Świątynia Nieba, także Ołtarz Nieba, Tian Tan – kompleks sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu, w Chinach. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Uważana jest za świątynię taoistyczną, ale chińska wiara w Niebo, popularna szczególnie wśród panujących dynastii, występowała przed powstaniem taoizmu. Cały kompleks został wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Terakotowa ArmiaW
Terakotowa Armia

Terakotowa Armia – zbiór ok. 8,1 tys. figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie znajdujących się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi.

TianyigeW
Tianyige

Tianyige − najstarsza prywatna biblioteka w Chinach. Znajduje się w prowincji Zhejiang niedaleko jeziora Ming Hu w mieście Ningbo. W jej zbiorach znajduje się 300,000 woluminów, z których 80,000 to cymelia.

Wielki Budda z LeshanW
Wielki Budda z Leshan

Wielki Budda z Leshan – posąg Buddy w pobliżu miasta Leshan w chińskiej prowincji Syczuan. Mierzy 71 metrów wysokości, co czyni go jednym z największych posągów Buddy na świecie. W 1996 roku został wraz z pobliską górą Emei wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Mur ChińskiW
Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński – zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też „Murem 10 000 Li”.

Wutai ShanW
Wutai Shan

Wutai Shan – góra w Chinach, w prowincji Shanxi, na obrzeżach miasteczka Taihuai, o wysokości 3 058 m n.p.m. W tradycji chińskiej zaliczana jest do czterech świętych gór buddyzmu. Zachowały się tu kompleksy świątyń buddyjskich, w 2009 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.