Wojna o niepodległość Stanów ZjednoczonychW
Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775–1783.

Armia KontynentalnaW
Armia Kontynentalna

Armia Kontynentalna – zjednoczona struktura sił zbrojnych trzynastu kolonii, wystawionych przeciw siłom Królestwa Wielkiej Brytanii podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783).

Armia najemna Hesji-KasselW
Armia najemna Hesji-Kassel

Od końca XVII wieku i przez cały XVIII wiek landgrafstwo Hesja-Kassel prowadziło prawdziwy handel żołnierzami polegający na wypożyczaniu za pieniądze innym krajom swoich oddziałów wojskowych. Niemieckie państewko liczące ok. 300 000 mieszkańców utrzymywało stosunkowo dużą armię w sile 40 000 żołnierzy.

BushwhackerW
Bushwhacker

Bushwhackers (Bushwhacking) – określenie partyzantów (partyzantki) podczas amerykańskiej wojny o niepodległość i wojny secesyjnej. Bushwhacking szczególnie upowszechnił się podczas wojny secesyjnej, kiedy istniały ostre podziały polityczne pomiędzy Konfederatami (południe) i Unionistami (północ).

Deklaracja niepodległości Stanów ZjednoczonychW
Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych

Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.

Flaga GadsdenaW
Flaga Gadsdena

Flaga Gadsdena – historyczna flaga amerykańska, która przedstawia gotowego do ataku, zwiniętego w kłębek grzechotnika. Poniżej węża umieszczony jest napis: „nie depcz mnie”. Flaga została zaprojektowana przez amerykańskiego generała i polityka Christophera Gadsdena. Używana była przez Kontynentalną Piechotę Morską w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Flaga Synów WolnościW
Flaga Synów Wolności

Pochodzenie flagi Synów Wolności nie jest znane. Wbrew popularnej legendzie, nie stworzyła jej Betsy Ross. Została zaprojektowana, prawdopodobnie, w 1765 roku, kiedy powstała owa tajna organizacja patriotyczna. Początkowo na fladze było dziewięć pasów, symbolizujących dziewięć z trzynastu kolonii, które w roku 1765, zaprotestowały przeciw ustawie Stamp Act. Ostatecznie stała się podstawą do projektu flagi wolnej Ameryki.

Francusko-amerykański traktat o przyjaźni i handluW
Francusko-amerykański traktat o przyjaźni i handlu

Francusko-amerykański traktat o przyjaźni i handlu z 6 lutego 1778.

Francusko-amerykański traktat sojuszniczy (1778)W
Francusko-amerykański traktat sojuszniczy (1778)

Francusko-amerykański traktat sojuszniczy – zawarty w Paryżu pakt sojuszu pomiędzy USA a Francją z lutego 1778 roku, będącego podstawą wypowiedzenia wojny Wielkiej Brytanii przez Francję.

Legion PułaskiegoW
Legion Pułaskiego

Legion Pułaskiego (ang. Pulaski’s Legion) – amerykański oddział wojskowy wchodzący w skład Armii Kontynentalnej, który brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Formowanie legionu rozpoczęło się 28 marca 1778 w Baltimore w stanie Maryland. Organizatorem i dowódcą oddziału był Polak, generał Kazimierz Pułaski.

Lojaliści (rewolucja amerykańska)W
Lojaliści (rewolucja amerykańska)

Lojaliści, zwani także torysami, rojalistami oraz przyjaciółmi króla – obok patriotów jedna z dwóch dominujących opcji politycznych w okresie narastającego napięcia pomiędzy koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej a Wielką Brytanią w okresie poprzedzającym rewolucję amerykańską jak i w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Lojaliści stali na pozycjach utrzymania brytyjskiej kontroli nad koloniami. Jednym z najbardziej aktywnych lojalistów był William Franklin, były królewski gubernator New Jersey, syn Benjamina. Do lojalistów zaliczał się naukowiec Benjamin Thompson, znany z późniejszych badań nad przepływem ciepła.

MinutemanW
Minuteman

Minuteman to w okresie poprzedzającym amerykańską wojnę rewolucyjną ochotnik powoływany pod broń „w ciągu minuty”. Ochotnicy ci wywodzili się z osadników w koloniach brytyjskich w Ameryce Północnej i byli powoływani do walki z Indianami lub Francuzami, z którymi kolonie były w stałym konflikcie.

Ojcowie założyciele Stanów ZjednoczonychW
Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych

Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych – działacze polityczni, którzy podpisali Deklarację niepodległości lub Konstytucję Stanów Zjednoczonych (1787), czy też uczestniczyli w rewolucji amerykańskiej jako Patrioci, czyli przeciwnicy Lojalistów. Byli wśród nich Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, George Washington, Alexander Hamilton, James Madison, Samuel Adams, John Adams, Thomas Paine.

Pokój wersalskiW
Pokój wersalski

Pokój wersalski lub pokój paryski – traktat zawarty 3 września 1783 w Wersalu, kończący wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz formalnie zrywający uzależnienie kolonii w Ameryce Północnej od Królestwa Wielkiej Brytanii. Na mocy traktatu Brytyjczycy uznali niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ponadto w zawartych równocześnie układach z pozostałymi stronami wojny zrzekli się na rzecz Hiszpanii Florydy i Minorki, a na rzecz Królestwa Francji kilku wysp antylskich, kilku miast w Indiach Wschodnich oraz Saint-Pierre i Miquelon, Senegalu i Gorée w Afryce.

Pomnik ButaW
Pomnik Buta

Pomnik Buta to stojący w Narodowym Parku Historycznym Saratoga pomnik upamiętniający Benedicta Arnolda – bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość. Jest to jedyny pomnik w Stanach Zjednoczonych, na którym nie jest napisane ku czci kogo został postawiony.

Betsy RossW
Betsy Ross

Betsy Ross właściwie Elizabeth Ross – ikona legend amerykańskiej rewolucji. Była szwaczką zamieszkałą w Filadelfii. W wielu podręcznikach historii przeczytać można, że uszyła amerykańską flagę dla generała George’a Washingtona. W rzeczywistości, to nieprawda, bardzo dobrze rozreklamowana przez jej wnuka. Nawet jeśli rzeczywiście znała Jerzego Waszyngtona, sztandar nie mógł być gwiaździsty. Kanton dodano po uzyskaniu niepodległości.

Synowie WolnościW
Synowie Wolności

Synowie Wolności – tajne stowarzyszenie działające w trzynastu koloniach przed rewolucją amerykańską. Celem jej działalności było powstrzymanie egzekwowania ustawy o pieczęciach wszelkimi środkami, włączając użycie siły. Członkowie organizacji byli przeważnie młodzi i żarliwi. Wpływowi przywódcy rewolucji amerykańskiej, tacy jak John Adams i Samuel Adams nie byli jej członkami, ale wspierali cel prowadzonej przez nią działalności.

Fort TiconderogaW
Fort Ticonderoga

Fort Ticonderoga – XVIII-wieczny fort zbudowany na ważnych strategicznie przewężeniach jeziora Champlain w miejscu, w którym krótka grobla pozwala przedostać się na północny koniec jeziora George. Jest położony w hrabstwie Essex, około 150 km na północ od Albany. Fort kontrolował obie uczęszczane trasy pomiędzy leżącą wówczas w brytyjskiej części Ameryki doliną rzeki Hudson i leżącą we francuskiej Kanadzie doliną rzeki Świętego Wawrzyńca.

Towarzystwo CyncynatówW
Towarzystwo Cyncynatów

Towarzystwo Cyncynatów – związek utworzony przez kombatantów rewolucji amerykańskiej 13 maja 1783 roku w obozie pod miastem Newburgh, zrzeszający najbardziej zasłużonych oficerów, którzy niczym Rzymianin Cyncynat „wszystko opuścili dla obrony ojczyzny”. Towarzystwo działa do dziś.

TurtleW
Turtle

Turtle – amerykański okręt podwodny z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość. Pierwszy okręt podwodny, który znalazł zastosowanie bojowe.

Valley ForgeW
Valley Forge

Valley Forge – dolina nad rzeką Schuylkill w stanie Pensylwania, położona około 40 kilometrów na zachód od Filadelfii, gdzie generał Jerzy Waszyngton i jego żołnierze obozowali zimą 1777/1778 w czasie trwania wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783). Było to ciężkie doświadczenie dla Waszyngtona i jego Armii Kontynentalnej.

Wielki pożar Nowego Jorku w 1776 rokuW
Wielki pożar Nowego Jorku w 1776 roku

Wielki pożar Nowego Jorku – pożoga trwająca od nocy 20 września do rana 21 września 1776 roku, która w znacznym stopniu zniszczyła dzielnicę West Side w Nowym Jorku, mieszczącym się wówczas na południowym krańcu New York Island. Pożar wybuchł na początku okupacji miasta przez siły brytyjskie podczas kampanii nowojorskiej – jednego z etapów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.