
Géza Alföldy – historyk węgierskiego pochodzenia, od 1965 roku zamieszkały w Republice Federalnej Niemiec. Od 1970 mieszkał w Heidelbergu, gdzie na Uniwersytecie kierował Katedrą Historii Starożytnej.
Anonymus lub Bele Regis Notarius − żyjący na przełomie XII i XIII wieku kronikarz i notariusz króla Węgier, prawdopodobnie Béli III, autor Gesta Hungarorum. W literaturze polskiej określany jako „Anonim Węgierski”.

Matej Bel – kaznodzieja ewangelicki, polihistor, filozof, pedagog, encyklopedysta. Prekursor słowackiego oświecenia, pionier nowoczesnych nauk historyczno-geograficznych na Węgrzech, jeden z najwybitniejszych uczonych XVIII w. w tej części Europy. Członek wielu zagranicznych towarzystw naukowych i akademii. O sobie mówił lingua Slavus, natione Hungarus, eruditione Germanus.

Sámuel Brassai – węgierski językoznawca, filozof, przyrodnik, „ostatni erudyta z Siedmiogrodu”. Zajmował się geografią, historią, statystyki, ekonomii, zagadnień z teorii muzyki, estetyki, krytyki artystycznej.

István Deák – amerykański-węgierski historyk.

Ferenc Glatz – węgierski historyk i polityk, minister edukacji i kultury od 1989 do 1990, przewodniczący Węgierskiej Akademii Nauk w latach 1996–2002.

István Hiller – węgierski polityk, historyk i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta, minister kultury w latach 2003–2005, minister edukacji i kultury od 2006 do 2010, w latach 2004–2007 przewodniczący Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP).

Arnold Ipolyi-Stummer – węgierski duchowny katolicki, historyk, ósmy biskup ordynariusz bańskobystrzycki od 1871 roku.

Géza Jeszenszky – węgierski historyk i dyplomata, minister spraw zagranicznych Republiki Węgierskiej (1990–1994).

Béla Király – węgierski generał i historyk.
Csaba György Kiss – węgierski literaturoznawca, historyk kultury, profesor uniwersytecki. Współzałożyciel Węgierskiego Forum Demokratycznego.

István Kovács – węgierski dyplomata, historyk, pisarz, poeta i tłumacz literatury polskiej.

Imre Lukinich – węgierski historyk.

Tamás Meszerics – węgierski historyk, wykładowca akademicki i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Nicolaus Olahus – węgierski dostojnik państwowy, historyk, poeta i humanista pochodzenia wołoskiego, spokrewniony z niektórymi hospodarami wołoskimi. Od roku 1553 do śmierci arcybiskup ostrzyhomski.

György Pray – węgierski jezuita, kanonik, bibliotekarz biblioteki uniwersyteckiej w Budzie, historyk.

András Róna-Tas – węgierski uczony, historyk i językoznawca.

György Szabad – węgierski polityk, historyk i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta, w latach 1990–1994 przewodniczący Zgromadzenia Narodowego.

Lajos Thallóczy właśc. Lajos Stommer, także jako: Ludwig von Thallóczy – węgierski historyk, bałkanista i urzędnik austro-węgierski.

Geza Vermes – pochodzący z rodziny węgierskich Żydów i pracujący w Wielkiej Brytanii historyk, specjalista od starożytnej Palestyny, rękopisów z Qumran i w ogóle literatury w języku aramejskim, a także Jezusa historycznego.