Kobiety w średniowieczuW
Kobiety w średniowieczu

Kobiety w średniowieczu pełniły wiele różnych ról społecznych. Wśród pozycji społecznych, które zajmowały, były role: żon, wdów, matek, chłopek, rzemieślniczek, zakonnic, a także role przywódcze: opatek i królowych. Samo pojęcie „kobiety” zmieniało się w okresie średniowiecza na co wpłynęło kilka czynników.

Azyle sióstr magdalenekW
Azyle sióstr magdalenek

Azyle sióstr magdalenek – instytucja dla kobiet w Wielkiej Brytanii i Irlandii, prowadzona przez różne zakony Kościoła katolickiego, zwłaszcza Zgromadzenie sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. W większości azyli od mieszkanek wymagano ciężkiej pracy fizycznej głównie w pralniach, dlatego w Irlandii azyle były potocznie nazywane „pralniami magdalenek”.

BabiniecW
Babiniec

Babiniec – staropolska nazwa (kruchty) przedsionka kościelnego przeznaczonego dla kobiet żebrzących, w którym nauk katechetycznych mogli słuchać osoby uważane za heretyków lub Żydzi. Nazwa dotyczy także pomieszczeń synagog, cerkwi i dużych dworów.

Branka (kobieta)W
Branka (kobieta)

Branka – słowo branka pierwotnie oznaczało kobietę uprowadzoną siłą w celu zamążpójścia. Był to zwyczaj popularny w starożytnej Grecji, a później w imperium osmańskim.

Czarownica (traktat)W
Czarownica (traktat)

Czarownica – książka napisana przez francuskiego pisarza, historyka i filozofa Jules'a Micheleta w 1862 roku.

Czarownica powołanaW
Czarownica powołana

Czarownica powołana abo krotka nauka y przestroga z strony czarownic – anonimowa rozprawa z 1639, napisana najprawdopodobniej przez Wojciecha Regulusa, profesora Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Było to pierwsze w Polsce oficjalne dzieło występujące przeciwko pławieniu czarownic, czym odbiegało radykalnie od ówcześnie przyjętych stanowisk.

GladiatorkaW
Gladiatorka

Gladiatorka – żeński odpowiednik gladiatora, uzbrojonego wojownika, który zajmował się walką z ludźmi lub zwierzętami dla rozrywki publiczności na arenach Republiki rzymskiej i Cesarstwa Rzymskiego.

HaremW
Harem

Harem ; od arab. harim inaczej perski: sarāy, zenana – prywatna strefa w tradycyjnym muzułmańskim domu. Część tradycyjnego domu muzułmańskiego zamieszkana przez kobiety, żony i nałożnice muzułmanina oraz ich dzieci tam mieszkające. Do części domu określonej jako harem nie mają wstępu obcy mężczyźni. Termin odnosi się również do kobiet przebywających w haremie.

Kobieta uderzająca torebką neonazistęW
Kobieta uderzająca torebką neonazistę

Kobieta uderzająca torebką neonazistę, zwana również Kobietą z torebką – fotografia wykonana 13 kwietnia 1985 przez Hansa Runessona w Växjö, w południowej Szwecji.

Kobieta-faraonW
Kobieta-faraon

Kobieta-faraon – faraon płci żeńskiej. Choć władza królewska w starożytnym Egipcie zarezerwowana była dla mężczyzn, niejeden raz znalazła się ona w rękach kobiety. Najczęściej były to przypadki regencji, kiedy to wpływowe królewskie małżonki decydowały o losach kraju w imieniu swych małoletnich synów. Niemniej jednak kilku kobietom udało się osiągnąć status faraona.

Kobiety do towarzystwaW
Kobiety do towarzystwa

Kobiety do towarzystwa, wojskowe kobiety do towarzystwa, pocieszycielki albo często spotykana nazwa ang. comfort women – eufemistyczne określenie kobiet zmuszanych do nierządu przez japońskich okupantów. Liczbę zmuszanych do nierządu kobiet szacuje się od 50 000 do 300 000.

Malleus MaleficarumW
Malleus Maleficarum

Malleus Maleficarum – katolicki traktat na temat czarownictwa, spisany przez dominikańskego inkwizytora Heinricha Kramera, być może we współpracy z innym inkwizytorem Jakobem Sprengerem. Tekst ten został po raz pierwszy opublikowany w 1487 i stał się znany jako podręcznik łowców czarownic od XV do XVII wieku. Był uważany za jedno z podstawowych kompendiów o czarach, czarownicach i ich związkach z Szatanem.

Masakra w École polytechnique de MontréalW
Masakra w École polytechnique de Montréal

Masakra w École polytechnique de Montréal, zwana także Masakrą w Montrealu – zbiorowe zabójstwo dokonane 6 grudnia 1989 roku w Montrealu, Quebecu w Kanadzie motywowane mizoginią.

MetresaW
Metresa

Metresa – faworyta, kochanka.

PonteuseW
Ponteuse

Ponteuse (franc.) rodzaj krzesła przeznaczonego do asystowania przy grach i przeznaczonego przede wszystkim dla kobiet, odmiana voyeuse. Krzesła różniły się rozszerzonym zakończeniem oparcia, w ponteuse było ono przekształcone w skrzyneczkę przeznaczoną na przechowywanie akcesoriów do gier. Krzesło było używane we Francji w XIX wieku. Sposób użytkowania ponteuse był odwrotny do tradycyjnego, tj. siedziało się na nim okrakiem, twarzą do oparcia.

Proces o czaryW
Proces o czary

Proces o czary, polowanie na czarownice – popularne nazwy procesu karnego, w którym oskarżonemu stawia się zarzut uprawiania magii.

SufrażyzmW
Sufrażyzm

Sufrażyzm – ruch aktywistyczny działający w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych walczący o prawa wyborcze dla kobiet w końcu XIX i na początku XX wieku, zwłaszcza przed rozpoczęciem I wojny światowej. W szczególności nazywano tak członkinie założonej w roku 1903 w Wielkiej Brytanii organizacji Women's Social and Political Union. Celem ruchu sufrażystek było przyznanie pełnych lub częściowych praw wyborczych kobietom. Ruch sufrażystek był częścią pierwszej fali feminizmu, która kończy się wraz z realizacją postulatów ruchu.

Valide SultanW
Valide Sultan

Valide Sultan – tytuł noszony przez „prawną matkę” panującego sułtana w imperium osmańskim. Tytuł ten został po raz pierwszy użyty w XVI wieku w odniesieniu do sułtanki Ayşe Hafsy, małżonki Selima I Groźnego i matki Sulejmana Wspaniałego, zastępując dotychczasowy tytuł mehd-i ülya. Tytuł był zwykle noszony przez żyjącą matkę panującego sułtana. Matkom, które zmarły przed wstąpieniem ich syna na tron, nigdy nie udzielano tytułu valide sultan. W szczególnych przypadkach tytuł valide sultan uzyskiwały babki, macochy lub nawet siostry panującego.

VoyeuseW
Voyeuse

Voyeuse, voyelle - rodzaj krzesła dostosowanego do asystowania przy grach i przeznaczonego przede wszystkim dla kobiet. Krzesło miało tapicerowane siedzisko i oparcie. Oparcie w górnej części rozszerzało się w rodzaj miękko wyściełanej półeczki, na której osoba przyglądająca się grze mogła oprzeć ramiona i głowę. Sposób użytkowania voyeuse był odwrotny do tradycyjnego, tj. siedziało się na nim okrakiem, twarzą do oparcia. Voyeuse zostało wprowadzone we Francji ok. 1740 i cieszyło się tam dużą popularnością do 1780.

WiedźmaW
Wiedźma

Wiedźma – wiedźmy to w dawnych wierzeniach istoty półdemoniczne, pozostające w ścisłym związku z ludźmi lub ich duszami. Według dawnych wierzeń ludowych i w baśniach wiedźma to kobieta mająca związek ze złymi mocami, czarownica, zła wróżka. W języku potocznym wiedźma to pogardliwe określenie kobiety złej i brzydkiej.