BandeirantesW
Bandeirantes

Bandeirantes – członkowie wypraw w głąb interioru w okresie portugalskiego podboju Brazylii.

Brazylijski integralizmW
Brazylijski integralizm

Brazylijski integralizm to faszystowski ruch polityczny utworzony w kwietniu 1933 roku. Założony był i prowadzony przez Plínio Salgado. Ruch ten zaadaptował ideologię i symbolikę charakterystyczną dla europejskiego, zwłaszcza włoskiego faszyzmu. Partia Salgado nazywała się Ação Integralista Brasileira. Za swój symbol AIB wzięła flagę inspirowaną układem graficznym sztandaru hitlerowskich Niemiec – biały okrąg na błękitnym tle, z czarnym symbolem sigma (Σ) w swoim centrum.

Cesarstwo BrazyliiW
Cesarstwo Brazylii

Cesarstwo Brazylii – państwo w Ameryce Południowej leżące na terenie dzisiejszej Brazylii i Urugwaju, istniejące w latach 1822–1889. Było parlamentarną monarchią konstytucyjną, rządzoną przez cesarza Piotra I, a następnie przez Piotra II. Powstało ono w wyniku zerwania unii realnej z Portugalią i ogłoszenia niepodległości przez księcia regenta brazylijskiego Piotra, który był synem ówczesnego króla Portugalii Jana VI. 7 września 1822 roku Piotr I ogłosił niepodległość Brazylii i po przeprowadzeniu wygranej wojny przeciwko swojemu ojcu 12 października został koronowany na pierwszego cesarza Brazylii. Nowy kraj był ogromny, ale słabo zaludniony i zróżnicowany etnicznie.

Charrúa (Indianie)W
Charrúa (Indianie)

Indianie Charrúa – tubylczy lud wschodniej części niziny La Platy, należący do grupy językowej tupi-guarani. Zamieszkiwali głównie dzisiejszy Urugwaj, a także północno-wschodnią Argentynę i południową Brazylię.

Droga Brazylii do niepodległościW
Droga Brazylii do niepodległości

Droga Brazylii do niepodległości – przypadający na przełom XVIII i XIX wieku proces uniezależniania się południowoamerykańskiej kolonii od Królestwa Portugalii.

Francja PodrównikowaW
Francja Podrównikowa

Francja Podrównikowa – kolonia francuska założona w pierwszej poł. XVII wieku w okolicach dzisiejszego miasta brazylijskiego São Luís w stanie Maranhão.

Gubernatorstwo Generalne BrazyliiW
Gubernatorstwo Generalne Brazylii

Gubernatorstwo Generalne Brazylii – jednostka administracyjna portugalskiej Ameryki stworzona w 1548 w celu wzmocnienia i koordynacji działań utworzonych wcześniej kapitanii (1534).

Kapitanie kolonialnej BrazyliiW
Kapitanie kolonialnej Brazylii

Kapitanie kolonialnej Brazylii – jednostki podziału terytorialnego portugalskiej Ameryki, mające formę przyznawanego przez władców Portugalii dziedzicznego nadania. Taki sposób wczesnej kolonizacji pozwalał na przeniesienie obowiązku organizacji zwartego osadnictwa na dysponujące kapitałem osoby prywatne, czerpiące z tego tytułu określone dochody.

Kraje ABCW
Kraje ABC

Kraje ABC – termin używany niegdyś w celu opisania trzech najbogatszych państw Ameryki Południowej: Argentyny, Brazylii i Chile. Stosowany głównie w pierwszej połowie XX wieku, gdy państwa te współpracowały gospodarczo.

Nowa Holandia (Brazylia)W
Nowa Holandia (Brazylia)

Nowa Holandia - holenderska kolonia istniejąca w latach 1630-1654 w północno-wschodniej części Brazylii.

Operacja KondorW
Operacja Kondor

Operacja Kondor – kampania przeprowadzona w latach 70. XX wieku w krajach Ameryki Południowej, której celem było gromadzenie informacji dotyczących opozycji politycznej oraz zabijanie niektórych jej członków. Według określenia rządów państw biorących udział w operacji była ona operacją antyterrorystyczną. Operacja została przeprowadzona wspólnie przez wywiad oraz służby specjalne Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Kraje te były głównymi uczestnikami operacji przeprowadzonej w połowie lat 70. XX wieku. Inne kraje - Kolumbia, Peru i Wenezuela – współpracowały na mniejszą skalę dostarczając informacji. Stany Zjednoczone udostępniły „instalacje komunikacyjne” w Kanale Panamskim. Według historyka Kennetha R. Maxwella dyplomata Henry Kissinger oraz prezydent USA Richard Nixon, mieli wpływ na przebieg tej kampanii.

QuilomboW
Quilombo

Quilombo – osada zakładana przez zbiegłych niewolników murzyńskich (maronów) na terenie Brazylii, w czasach kolonialnych.

Quilombo dos PalmaresW
Quilombo dos Palmares

Quilombo dos Palmares – państwo zbiegłych niewolników w Brazylii istniejące od końca XVI wieku do 1694 roku.

Republika JulianaW
Republika Juliana

Republika Juliana – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej w roku 1839. Nazywane także od prowincji Santa Catarina w której zostało ustanowione Republiką Catarinense.

Republika Niepodległej GujanyW
Republika Niepodległej Gujany

Republika Niepodległej Gujany – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej w latach 1886–1891. Nigdy nieuznane na arenie międzynarodowej. Nazywane także od swojej stolicy Republiką Counani.

Republika Rio-GrandenseW
Republika Rio-Grandense

Republika Rio-Grandense – krótko istniejące państwo w Ameryce Południowej w latach 1836-1845. Nazywane także od stolicy Piratini w której zostało ustanowione Republiką Piratini. Istniało na obszarze dzisiejszego stanu Rio Grande do Sul. Powstanie państwa było skutkiem jednej z najdłuższych rewolt w historii Brazylii. Niepodległość została ogłoszona 11 września 1836 roku przez generała Antônio de Sousa Neto po zwycięskiej bitwie o Arroio Seival podczas Powstania Farrapos. Urugwaj poprzez umowę wzajemnej współpracy uznał niepodległość.

São Miguel das MissõesW
São Miguel das Missões

São Miguel das Missões – była katolicka redukcja misyjna prowadzona przez jezuitów. Znajduje się obecnie obok miasteczka São Miguel das Missões w północno-zachodnim regionie stanu Rio Grande do Sul, w Brazylii.

Wicekrólestwo PeruW
Wicekrólestwo Peru

Wicekrólestwo Peru – kolonia hiszpańska założona w 1544 roku, ze stolicą w Limie. Początkowo obejmowała wszystkie hiszpańskie zdobycze w Ameryce Południowej, z wyjątkiem wybrzeży dzisiejszej Wenezueli. Nazywana też Wicekrólestwem Nowej Kastylii.

Wojna holendersko-portugalskaW
Wojna holendersko-portugalska

Wojna holendersko-portugalska – konflikt kolonialny z XVII wieku.

Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i AlgarveW
Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i Algarve

Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i Algarve – historyczna monarchia składająca się z Portugalii, Brazylii i Algarve. Powstało, gdy portugalski król Jan VI przeniósł się w 1808 roku do Brazylii w czasie wojny z Francją Napoleona Bonaparte. Stolicą królestwa było Rio de Janeiro.