
Academia Română – główna akademia naukowa Rumunii zajmująca się nauką, literaturą rumuńską, sztuką, historią Rumunii, oraz regulowaniem języka rumuńskiego. Założono ją w 1866 roku w Bukareszcie. Obecnie akademia liczy 181 członków.

Acadèmia Valenciana de la Llengua – instytucja samorządowa Generalitat Valenciana regulująca stosowanie języka walenckiego (katalońskiego) na terytorium Wspólnoty Walenckiej. Swoją siedzibę ma w gmachu klasztoru San Miguel de los Reyes w Walencji.
Akademia della Crusca – narodowa włoska akademia lingwistyczno-literacka.

Badan Pengembangan dan Pembinaan Bahasa lub Badan Bahasa – indonezyjskie gremium państwowe zajmujące się regulacją standardowego języka indonezyjskiego. Prowadzi działania na rzecz promocji języka narodowego oraz wypracowuje politykę w kwestii reagowania na wpływy języków obcych.

Narodowa Akademia Nauk Białorusi - białoruska akademia nauk znajdująca się w Mińsku. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka białoruskiego.
Bułgarska Akademia Nauk – państwowa autonomiczna organizacja uczonych w Bułgarii zajmująca się prowadzeniem badań naukowych, regulowaniem języka bułgarskiego, publikacją artykułów, wydawaniem czasopism, książek, słowników i encyklopedii o charakterze naukowym.

Akademia Nauk Republiki Czeskiej – czeska narodowa instytucja naukowa z siedzibą w Pradze. Mieści się przy Alei Narodowej 3. Funkcję przewodniczącego pełni Eva Zažímalová.
Instytut Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki Czeskiej – instytut naukowy Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Akademio de Esperanto – niezależna instytucja językowa, której zadaniem jest ochrona podstaw i kontrola rozwoju języka esperanto.

Hiszpańska Akademia Królewska – hiszpańska instytucja odpowiedzialna za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego na świecie. Ma siedzibę w Madrycie.

Instytut Języka Chorwackiego i Lingwistyki – chorwacki instytut lingwistyczny zajmujący się regulacją języka chorwackiego. Jest częścią Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki.
Mołdawska Akademia Nauk – główna instytucja naukowa Mołdawii, znajdująca się w Kiszyniowie, koordynująca badania we wszystkich kierunkach nauki i technologii. Zajmuje się również regulacją normatywną języka mołdawskiego.
Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, NANU – najwyższa państwowa organizacja badawcza Ukrainy. Powstała w 1918, gdy hetman Państwa Ukraińskiego Pawła Skoropadskiego podpisał ustawę ustanawiającą. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka ukraińskiego. Zajmuje się również naukami humanistycznymi oraz naukami podstawowymi.

Rada Języka Polskiego – instytucja opiniodawczo-doradcza w sprawach używania języka polskiego. RJP została powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk na mocy uchwały nr 17/96 z dnia 9 września 1996 roku, formalnie stanowi komitet problemowy przy Prezydium PAN.
Słowacka Akademia Nauk – główna instytucja naukowa i badawcza na Słowacji. Zajmuje się regulacją normatywną języka słowackiego oraz wspiera badania od podstawowych po zasadnicze o charakterze strategicznym.
Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki – główna akademia Słowenii, zajmująca się nauką i sztuką. Zrzesza grupę najlepszych słoweńskich naukowców i artystów, członków akademii. Praktykuje regulację języka słoweńskiego.
Unia Języka Niderlandzkiego – regulator języka niderlandzkiego w Holandii, we flamandzkiej części Belgii i w Surinamie. Unia Języka Niderlandzkiego została ustanowiona w 1980, jej siedziba znajduje się w Hadze.

Węgierska Akademia Nauk – narodowa akademia węgierska. Jej inicjatorem i założycielem był hrabia István Széchenyi, który w roku 1825 na założenie towarzystwa naukowego przeznaczył roczny dochód swoich dóbr. Za jego przykładem poszli liczni inni węgierscy arystokraci i posłowie. Celem towarzystwa było krzewienie nauki, kultury i sztuki w języku węgierskim. Obecna nazwa pochodzi z 1845, a neorenesansowy gmach obecnej siedziby głównej z 1865 roku. Jednym z priorytetowych celów wydziału lingwistycznego akademii jest regulowanie języka węgierskiego.
YIVO – założone w 1925 roku w polskim podówczas Wilnie, powstało jako Żydowski Instytut Naukowy. Skrót ten jest akronimem jego pierwotnej nazwy. Przemianowane na YIVO Institute for Jewish Research, od 1940 roku ma siedzibę w Nowym Jorku i prowadzi badania m.in. nad językiem jidysz.