Academia RomânăW
Academia Română

Academia Română – główna akademia naukowa Rumunii zajmująca się nauką, literaturą rumuńską, sztuką, historią Rumunii, oraz regulowaniem języka rumuńskiego. Założono ją w 1866 roku w Bukareszcie. Obecnie akademia liczy 181 członków.

Acadèmia Valenciana de la LlenguaW
Acadèmia Valenciana de la Llengua

Acadèmia Valenciana de la Llengua – instytucja samorządowa Generalitat Valenciana regulująca stosowanie języka walenckiego (katalońskiego) na terytorium Wspólnoty Walenckiej. Swoją siedzibę ma w gmachu klasztoru San Miguel de los Reyes w Walencji.

Akademia della CruscaW
Akademia della Crusca

Akademia della Crusca – narodowa włoska akademia lingwistyczno-literacka.

Badan Pengembangan dan Pembinaan BahasaW
Badan Pengembangan dan Pembinaan Bahasa

Badan Pengembangan dan Pembinaan Bahasa lub Badan Bahasa – indonezyjskie gremium państwowe zajmujące się regulacją standardowego języka indonezyjskiego. Prowadzi działania na rzecz promocji języka narodowego oraz wypracowuje politykę w kwestii reagowania na wpływy języków obcych.

Narodowa Akademia Nauk BiałorusiW
Narodowa Akademia Nauk Białorusi

Narodowa Akademia Nauk Białorusi - białoruska akademia nauk znajdująca się w Mińsku. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka białoruskiego.

Bułgarska Akademia NaukW
Bułgarska Akademia Nauk

Bułgarska Akademia Nauk – państwowa autonomiczna organizacja uczonych w Bułgarii zajmująca się prowadzeniem badań naukowych, regulowaniem języka bułgarskiego, publikacją artykułów, wydawaniem czasopism, książek, słowników i encyklopedii o charakterze naukowym.

Akademia Nauk Republiki CzeskiejW
Akademia Nauk Republiki Czeskiej

Akademia Nauk Republiki Czeskiej – czeska narodowa instytucja naukowa z siedzibą w Pradze. Mieści się przy Alei Narodowej 3. Funkcję przewodniczącego pełni Eva Zažímalová.

Instytut Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki CzeskiejW
Instytut Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki Czeskiej

Instytut Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki Czeskiej – instytut naukowy Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Akademio de EsperantoW
Akademio de Esperanto

Akademio de Esperanto – niezależna instytucja językowa, której zadaniem jest ochrona podstaw i kontrola rozwoju języka esperanto.

Hiszpańska Akademia KrólewskaW
Hiszpańska Akademia Królewska

Hiszpańska Akademia Królewska – hiszpańska instytucja odpowiedzialna za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego na świecie. Ma siedzibę w Madrycie.

Instytut Języka Chorwackiego i LingwistykiW
Instytut Języka Chorwackiego i Lingwistyki

Instytut Języka Chorwackiego i Lingwistyki – chorwacki instytut lingwistyczny zajmujący się regulacją języka chorwackiego. Jest częścią Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki.

Mołdawska Akademia NaukW
Mołdawska Akademia Nauk

Mołdawska Akademia Nauk – główna instytucja naukowa Mołdawii, znajdująca się w Kiszyniowie, koordynująca badania we wszystkich kierunkach nauki i technologii. Zajmuje się również regulacją normatywną języka mołdawskiego.

Narodowa Akademia Nauk UkrainyW
Narodowa Akademia Nauk Ukrainy

Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, NANU – najwyższa państwowa organizacja badawcza Ukrainy. Powstała w 1918, gdy hetman Państwa Ukraińskiego Pawła Skoropadskiego podpisał ustawę ustanawiającą. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka ukraińskiego. Zajmuje się również naukami humanistycznymi oraz naukami podstawowymi.

Rada Języka PolskiegoW
Rada Języka Polskiego

Rada Języka Polskiego – instytucja opiniodawczo-doradcza w sprawach używania języka polskiego. RJP została powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk na mocy uchwały nr 17/96 z dnia 9 września 1996 roku, formalnie stanowi komitet problemowy przy Prezydium PAN.

Słowacka Akademia NaukW
Słowacka Akademia Nauk

Słowacka Akademia Nauk – główna instytucja naukowa i badawcza na Słowacji. Zajmuje się regulacją normatywną języka słowackiego oraz wspiera badania od podstawowych po zasadnicze o charakterze strategicznym.

Słoweńska Akademia Nauki i SztukiW
Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki

Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki – główna akademia Słowenii, zajmująca się nauką i sztuką. Zrzesza grupę najlepszych słoweńskich naukowców i artystów, członków akademii. Praktykuje regulację języka słoweńskiego.

Unia Języka NiderlandzkiegoW
Unia Języka Niderlandzkiego

Unia Języka Niderlandzkiego – regulator języka niderlandzkiego w Holandii, we flamandzkiej części Belgii i w Surinamie. Unia Języka Niderlandzkiego została ustanowiona w 1980, jej siedziba znajduje się w Hadze.

Węgierska Akademia NaukW
Węgierska Akademia Nauk

Węgierska Akademia Nauk – narodowa akademia węgierska. Jej inicjatorem i założycielem był hrabia István Széchenyi, który w roku 1825 na założenie towarzystwa naukowego przeznaczył roczny dochód swoich dóbr. Za jego przykładem poszli liczni inni węgierscy arystokraci i posłowie. Celem towarzystwa było krzewienie nauki, kultury i sztuki w języku węgierskim. Obecna nazwa pochodzi z 1845, a neorenesansowy gmach obecnej siedziby głównej z 1865 roku. Jednym z priorytetowych celów wydziału lingwistycznego akademii jest regulowanie języka węgierskiego.

YIVOW
YIVO

YIVO – założone w 1925 roku w polskim podówczas Wilnie, powstało jako Żydowski Instytut Naukowy. Skrót ten jest akronimem jego pierwotnej nazwy. Przemianowane na YIVO Institute for Jewish Research, od 1940 roku ma siedzibę w Nowym Jorku i prowadzi badania m.in. nad językiem jidysz.