
Muzeum chmielarskie Žatec – muzeum chmielarstwa zlokalizowane w czeskim mieście Žatec.
Muzeum Esperanto w Svitavach – muzeum języka esperanto w Svitavach.
Muzeum Górnictwa w Przybramiu – muzeum techniki zlokalizowane w mieście Przybram, w Czechach.

Grupa Warowna Bouda – część czechosłowackich fortyfikacji chroniąca Przełęcz Międzyleską.

Grupa Warowna Dobrošov – niedokończone czechosłowackie umocnienia w Górach Orlickich, niedaleko wsi Dobrošov, wchodzące w skład czechosłowackich fortyfikacji. Budowa twierdzy rozpoczęła się 13 września 1937. Ukończona została budowa 3 obiektów: NDS 72 Můstek, NDS 73 Jeřáb i NDS 75 Zelený. We wrześniu 1938 zmobilizowany został jedynie NDS 73 Jeřáb. Od 1968 r. twierdza jest udostępniona do zwiedzania. Od 2015 roku jej właścicielem jest Kraj královéhradecki, który przejął umocnienia od Armii Czeskiej. Formalnym opiekunem jest Muzeum Regionalne w Náchodzie. Twierdza udostępniona jest do zwiedzania w okresie letnim, najczęściej w weekendy.

Grupa Warowna Hanicka – czechosłowackie umocnienia w Górach Orlickich.

Grupa Warowna Stachelberg – niedokończone czechosłowackie umocnienia we wschodnich Karkonoszach, pomiędzy Trutnovem a Žacléřem, wchodzące w skład czechosłowackich fortyfikacji granicznych. Miała bronić szerokiego obniżenia Bramy Lubawskiej, pomiędzy Karkonoszami a Górami Kruczymi.
Muzeum Kolei Konnej w Czeskich Budziejowicach – muzeum kolejnictwa zlokalizowane w Czeskich Budziejowicach, związane z pierwszą na kontynencie europejskim koleją użytku publicznego, łączącą od 1828 Czeskie Budziejowice (Budweis) z Linzem w Austrii. Znajduje się przy ul. Mánesovej 10 i jest oddziałem Muzeum Południowoczeskiego.

Muzeum kolei w Mladějovie na Morawach – muzeum kolejnictwa zlokalizowane na czeskich Morawach, a związane z przemysłową koleją wąskotorową obsługującą kopalnię kaolinitu.

Muzeum kolei w Zubrnicach – muzeum kolejnictwa zlokalizowane w czeskich Zubrnicach, na dworcu kolei lokalnej Velké Březno – Verneřice – Úštěk.
Muzeum Kultury Lalkarskiej w Chrudimiu – muzeum kukiełek, marionetek i teatrów lalkowych zlokalizowane w czeskim mieście Chrudim.

Klasztor Louka. Zabytkowy klasztor premonstratensów, w Znojmie nad Dyją, barokowy gmach wybudowany po 1748, na miejscu wcześniejszego, z XII w.

Obszar Umocnień Czechosłowackich Hlučín-Darkovičky – oddział Muzeum Śląskiego w Opawie obejmujący obszar „betonowej granicy” – czechosłowackich fortyfikacji zbudowanych w latach 1935-1938. Budowle poddawane były gruntownej renowacji od połowy lat 80. XX wieku i udostępnione zostały zwiedzającym w 1992 roku.
Muzeum Ostrawskie – muzeum w Ostrawie znajdujące się w budynku dawnego ratusza na placu Tomasza Masaryka.
Portmoneum – budynek przy ul. Terézy Novákové 75 w Litomyšli w pobliżu tamtejszego zamku.

Muzeum Szopek w Třebechovicach pod Orebem – muzeum szopek betlejemskich zlokalizowane w czeskim mieście Třebechovice pod Orebem.
Muzeum Tatry formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach. Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.

Valašské muzeum v přírodě – skansen na Morawskiej Wołoszczyźnie znajdujący się w mieście Rožnov pod Radhoštěm, w kraju zlińskim w Czechach. Obiekt założyli w 1925 roku bracia Alois i Bohumír Jaroňkové. To drugi najstarszy i zarazem największy skansen w Czechach. Poświęcony jest materialnej kulturze wołoskiej. W 1995 skansen został wpisany na listę narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej.

Muzeum Wschodnioczeskie – placówka muzealna zlokalizowana w Pardubicach (Czechy). Zajmuje pomieszczenia pardubickiego zamku.