
Architektura Międzynarodowych Targów Poznańskich – na architekturę MTP składają się poszczególne pawilony wystawiennicze i inne obiekty towarzyszące, zlokalizowane na terenie poznańskich targów w kwartale ulic Roosevelta – Głogowska – Śniadeckich – Bukowska, powstałe w różnych latach i w różnych stylach architektonicznych, począwszy od Wystawy Wschodnioniemieckiej w 1911 i pierwszego Targu Poznańskiego w 1921. Część z obiektów obecnie już nie istnieje, część znacząco przebudowano, a część zachowała się w niezmienionej formie i jest wpisana do rejestru zabytków.

Centrum III – niezrealizowana, modernistyczna koncepcja przebudowy wschodniej części centrum Poznania, która całkowicie zmienić miała układ urbanistyczny tej części miasta.
Katastrofa lotnicza w Poznaniu – wypadek lotniczy, który wydarzył się w Poznaniu 10 czerwca 1952 roku. Dokładna liczba jej ofiar nie jest znana, prawdopodobnie zginęło w niej trzech członków załogi i sześcioro cywilów, a kilkanaście osób odniosło rany. Ponieważ katastrofa wydarzyła się w okresie stalinowskim, wszelkie informacje o niej utajniono. Mimo że wypadek wydarzył się w centrum miasta, również później, po przemianach demokratycznych w 1989 roku, wydarzenie to przez długi czas było zapomniane; pierwszy artykuł o nim ukazał się dopiero w 2007 roku w lokalnej prasie.
Kinga – nieżyjąca słonica indyjska znajdująca się wśród kolekcji zwierząt Starego Zoo w Poznaniu.

Poznańska Gra Liczbowa Koziołki – gra liczbowa (loteria) organizowana w Poznaniu w latach 1956-1982.

Browar Hipolita Lackowskiego – browar działający w Poznaniu od 1894 do 1962.
Ninio – słoń afrykański znajdujący się wśród kolekcji zwierząt Nowego Zoo w Poznaniu. Mieszka od 10 marca 2009 na terenie, wybudowanej w tym samym roku na poznańskiej Malcie, ogromnej słoniarni z wybiegiem o powierzchni 2,5 ha. Po raz pierwszy został zaprezentowany zwiedzającym w dniach 25–26 kwietnia 2009 podczas otwarcia obiektu.

Okręg wyborczy nr 18 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993) obejmował województwo poznańskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1991. Wybieranych było w nim 14 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 35 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował województwo poznańskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 14 posłów w systemie proporcjonalnym.
Park przy ulicy Browarnej, dawniej Park XX-lecia PRL – park w Poznaniu zlokalizowany na terenie Antoninka, w kwadracie ulic Browarna – Ludosławy – Janisławy.

Pożar w Zakładach „Stomil” w Poznaniu (1972) – największy powojenny pożar w Poznaniu i jeden z większych pożarów obiektów przemysłowych w powojennej Polsce.

Katastrofa tramwajowa w Poznaniu – wypadek, który miał miejsce 8 września 1993 o godz. 14:25 w Poznaniu.

Województwo poznańskie – województwo ze stolicą w Poznaniu, jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998.

Pracownia Staromiejska - specjalistyczna jednostka Miastoprojektu w Poznaniu powołana w końcu 1953 celem przeprowadzenia kompleksowej odbudowy poznańskiego Starego Miasta po zniszczeniach II wojny światowej.

Protest studencki w Poznaniu – demonstracja, która miała miejsce w Poznaniu w dniu 13 maja 1946 roku.
Trasa Piastowska – niezrealizowany projekt dwujezdniowej arterii, która miała stanowić wschodnie połączenie południowych i północnych części Poznania, powstały w latach 70. XX wieku.

Trasa Piekary – niezrealizowany projekt dwujezdniowej arterii, która miała przeciąć śródmieście Poznania na osi północ-południe.

Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Państwowego w Poznaniu – jednostka terenowa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, funkcjonująca na terenie województwa poznańskiego w latach 1945-1954.
Zaginięcie Ewy Tylman – zaginięcie 26-letniej poznanianki Ewy Tylman w 2015 roku.