
Bitwa pod Adairsville – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 maja 1864 w stanie Georgia w USA w trakcie wojny secesyjnej.

Bitwa pod Atlantą – starcie zbrojne, które miało miejsce 22 lipca 1864, pod miastem Atlanta w stanie Georgia w USA w trakcie wojny secesyjnej.

Bitwa pod Kennesaw Mountain – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 czerwca 1864 roku podczas kampanii atlanckiej, będącej częścią wojny secesyjnej. Wbrew nazwie większość działań zbrojnych podczas bitwy było prowadzonych na południe od góry Kennesaw w okolicach Marietty w Georgi. W bitwie uczestniczyła federalna Armia Tennessee dowodzona przez gen. Williama T. Shermana oraz konfederacka Armia Tennessee dowodzona przez gen. Josepha E. Johnstona.

Bitwa pod Killdeer Mountain – starcie zbrojne, które miało miejsce w trakcie wojny Stanów Zjednoczonych przeciwko Dakotom w dzisiejszej Dakocie Północnej.

Bitwa pod Nashville – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 15–16 grudnia 1864 roku, pod miastem Nashville w stanie Tennessee w USA w trakcie wojny secesyjnej.

Bitwa Opatowska − bitwa stoczona 21 lutego 1864 roku w czasie powstania styczniowego.

Bitwa pod Pickett’s Mill – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 maja 1864 w stanie Georgia w USA w trakcie wojny secesyjnej.

Bitwa pod Resaca – starcie zbrojne, które stanowiło fragment kampanii atlanckiej wojny secesyjnej. Bitwa toczyła się na terytorium hrabstw Gordon i Whitfield w stanie Georgia w dniach 13–15 maja 1864 roku. Jej wynik pozostał nierozstrzygnięty.
Bitwa pod Rocky Face Ridge – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 7–13 maja 1864 roku na terenie hrabstwa Whitfield w stanie Georgia podczas kampanii atlanckiej wojny secesyjnej. Armią Unii dowodził gen.-mjr William Tecumseh Sherman, podczas gdy armią konfederatów gen.-por. Joseph Johnston. Skutkiem zwycięstwa unionistów, konfederaci zostali zmuszeni do opuszczenia znakomitej pozycji obronnej na szczytach pasma Rocky Face.

Bitwa pod Spotsylvanią – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 8-21 maja 1864 roku w trakcie amerykańskiej wojny secesyjnej.

Bitwa w dziczy – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 5–6 maja 1864 roku. Była to pierwsza bitwa kampanii lądowej w Wirginii w trakcie wojny secesyjnej. Naprzeciwko siebie stanęły Armia Potomaku pod dowództwem generała George’a Meade’a oraz Armia Północnej Wirginii generała Roberta E. Lee. Bitwa nie przyniosła zwycięstwa żadnej ze stron.

Bitwa morska pod Cherbourgiem – bitwa morska pomiędzy dwoma amerykańskimi okrętami USS „Kearsarge” i CSS „Alabama” stoczona w czasie wojny secesyjnej (1861–1865). Do bitwy żaglowców doszło 19 czerwca 1864 roku u wybrzeży francuskiego miasta Cherbourg.

Bitwa pod Helgolandem – bitwa morska stoczona 9 maja 1864 pomiędzy okrętami austriackimi i pruskimi a duńskimi podczas drugiej wojny o Szlezwik w 1864. Było to ostatnie starcie morskie toczone w szyku liniowym przez drewniane okręty, chociaż już o mieszanym napędzie parowo-żaglowym. Starcie pozostało nierozstrzygnięte, lecz siły austriacko-pruskie zostały zmuszone do wycofania. W 1914 pod Helgolandem stoczono ponadto bitwę morską między flotą brytyjską a niemiecką.

Bitwa u przylądka Jasmund – bitwa morska stoczona 17 marca 1864 roku pomiędzy flotami Danii i Prus u wybrzeży Rugii na wodach Zatoki Pomorskiej na Bałtyku podczas wojny duńsko-pruskiej 1864 roku. Był to chrzest bojowy młodej floty pruskiej i jedna z ostatnich w Europie bitew morskich z udziałem okrętów drewnianych o mieszanym, parowo-żaglowym napędzie.

Bitwa o krater – bitwa stoczona w trakcie amerykańskiej wojny secesyjnej, podczas oblężenia Petersburga, 30 lipca 1864 roku. Stronami konfliktu były konfederacka Armia Północnej Wirginii dowodzona przez generała Roberta E. Lee oraz federalna Armia Potomaku, dowodzona przez generała mjra George’a G. Meade.

Masakra nad Sand Creek 29 listopada 1864 roku była znaczącym wydarzeniem w historii konfliktów z Indianami, rozgrywających się na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych. Oddziały milicji z Kolorado, dowodzone przez Johna M. Chivingtona dokonały masakry na zaskoczonych mieszkańcach wioski Indian z plemion Czejenów i Arapahów nad strumieniem Sand Creek na równinach Kolorado. Zdarzenie zostało uznane w ówczesnej prasie amerykańskiej za ważne zwycięstwo nad walczącymi z odwagą i dobrze uzbrojonymi Szejenami. Dopiero gdy po kilku tygodniach do prasy zaczęli zgłaszać się naoczni świadkowie masakry, wszczęto śledztwo w sprawie wydarzeń nad Sand Creek.

Bitwa w zatoce Mobile – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 sierpnia 1864 roku w trakcie wojny secesyjnej. Celem wojsk Unii było zablokowanie należącego do konfederatów portu Mobile, leżącego nad zatoką o tej samej nazwie.

Bitwa nad Monocacy znana również jako bitwa, która uratowała Waszyngton – starcie zbrojne z 9 lipca 1864 roku, podczas wojny secesyjnej, na brzegach rzeki Monocacy, w hrabstwie Frederick w amerykańskim stanie Maryland. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Skonfederowanych Stanów Ameryki, jednak dzięki temu, że postęp ich armii w kierunku Waszyngtonu został opóźniony, Unia zdołała wzmocnić obronę miasta.

Oblężenie Petersburga – seria bitew toczonych wokół miasta Petersburg w Wirginii od 9 czerwca 1864 do 25 marca 1865 roku, podczas amerykańskiej wojny secesyjnej. Mimo rozpowszechnionej nazwy nie było to klasyczne oblężenie, w trakcie którego miasto zostałoby całkowicie otoczone, a linie zaopatrzenia odcięte. W tym przypadku były to trwające dziewięć miesięcy walki pozycyjne, określane również mianem kampanii Richmond-Petersburg. Na początku tych walk wojska unionistów, dowodzone przez generała Ulyssesa S. Granta, bez powodzenia uderzyły na umocnienia Petersburga, a następnie zbudowały cały system ziemnych umocnień (okopów) rozciągających się na długości prawie 50 km wokół wschodnich i południowych podejść do miasta. Petersburg miał ogromne znaczenie dla armii konfederatów, generała Roberta E. Lee oraz dla stolicy Konfederacji, Richmond.