ZaratusztrianizmW
Zaratusztrianizm

Zaratusztrianizm – religia irańska wywodząca się od Zaratusztry.

AnahitaW
Anahita

Anahita – w dawnej religii irańskiej bogini, później jazata, słodkiej wody i płodności oraz porządku społecznego, zwana też Naną (Piastunką). Imię Anahita wzięła od mitycznej rzeki.

ArymanW
Aryman

Aryman – Drudż, Aryman lub Ahriman, także aw. Drudż – kłamca, sanskr. druh druhjati „czernić” – jedno z podstawowych pojęć dualizmu zaratusztriańskiego, obecne już w mazdaizmie. Byt odwieczny i niestworzony, przeciwnik Ahura Mazdy i jego stworzenia w kosmicznej walce.

AteszgahW
Ateszgah

Ateszgah – świątynia ognia w Suraxanı na przedmieściach Baku we wschodnim Azerbejdżanie, wykorzystywana dawniej jako miejsce kultu hinduistów i zoroastrian, obecnie przekształcona w muzeum.

AwestaW
Awesta

Awesta, st.-pers. upa-stāvaka „pochwały”, śr.-pers. abestāg – kompilacja starożytnych świętych tekstów religijnych wyznawców zaratusztrianizmu (zoroastryzmu), które powstały prawdopodobnie w okresie od połowy II tysiąclecie p.n.e. do VII w p.n.e.

BabakW
Babak

Babak, Papak – perski przywódca churramitów, radykalnego ruchu plebejskiego, który doprowadził do powstania przeciwko Arabom w latach 816–837.

Alexander BardW
Alexander Bard

Alexander Bengt Magnus Bard – szwedzki muzyk, artysta i filozof kultury. W latach 90. XX w. współtworzył popowy gejowski zespół Army of Lovers i występował jako drag queen. Działał wówczas jako działacz LGBT walczący z AIDS. Zajmował się promocją szwedzkiej muzyki pop. Jest autorem książek filozoficznych, propaguje zoroastrianizm. Był popularyzatorem Internetu na początku jego powstania. Gra w elektro-popowym trio Bodies Without Organs.

Czak CzakW
Czak Czak

Czak Czak – święta jaskinia w pobliżu miasta Ardakan w prowincji Jazd w centralnym Iranie.

DewaW
Dewa

Dewa – nieposiadająca ciała fizycznego istota nadprzyrodzona, bóg lub półbóg, występujący w religiach dharmicznych i mitach kultur azjatyckich. Żeńskim odpowiednikiem dewy jest dewi.

FaravaharW
Faravahar

Faravahar (Farohar) – jeden z najbardziej znanych symboli religijnych zaratusztrianizmu.

FrawasziW
Frawaszi

Frawaszi – w zaratusztrianizmie wieczna dusza każdego bytu, bliska koncepcji Anioła Stróża. W Aweście porównywana jest do ptaka z pięknymi skrzydłami.

Język awestyjskiW
Język awestyjski

Język awestyjski, język Awesty – język klasyczny używany w starożytnej Persji, w którym został zapisany zbiór prac Zaratustry. Zbiór ten nazywany jest Awestą. Należy do rodziny języków indoeuropejskich i jest siostrzanym językiem klasycznego sanskrytu.

OrmuzdW
Ormuzd

Ormuzd lub Ahura Mazda – najwyższe bóstwo w religiach irańskich: mazdaizmie i zaratusztrianizmie. Bóg stworzyciel, walczący stale ze Złym Duchem Arymanem. Stwórca świata i ładu w kosmosie i praw nim rządzących, uosobienie ładu i absolutnej mądrości. Jego symbolem jest oczyszczający ogień. Wyobrażany był w postaci uskrzydlonej tarczy słonecznej.

ParsowieW
Parsowie

Parsowie lub Indyjscy zaratusztrianie − grupa etniczna wywodząca od starożytnych Persów, wyznająca zaratusztrianizm, zamieszkująca przede wszystkim Indie.

Pogrzeb powietrznyW
Pogrzeb powietrzny

Pogrzeb powietrzny – buddyjska i zaratustriańska forma pochówku zwłok ludzkich, spotykana w Azji, podczas której zwłoki stają się żerem dla ptaków drapieżnych.

Świątynia ogniaW
Świątynia ognia

Świątynia ognia – to budynek kultu religijnego zaratusztrian, spotykany przede wszystkim w Iranie, Indiach, Turcji i Azerbajdżanie.

TaromaitiW
Taromaiti

Taromaiti, awestyjskie tarêmaitîm, demon w religii zaratusztriańskiej.

Wieża milczeniaW
Wieża milczenia

Wieża milczenia lub Dakhma – okrągła, wzniesiona z cegły lub kamienia budowla, w której wyznawcy zoroastryzmu pozostawiają zwłoki swoich zmarłych na żer ptakom.