
Sámuel Brassai – węgierski językoznawca, filozof, przyrodnik, „ostatni erudyta z Siedmiogrodu”. Zajmował się geografią, historią, statystyki, ekonomii, zagadnień z teorii muzyki, estetyki, krytyki artystycznej.

Sándor Kőrösi Csoma – węgierski badacz, orientalista i podróżnik, pionier tybetologii i autor pierwszych prac na temat języka tybetańskiego. W 1819 r. wyruszył pieszo w podróż na wschód w poszukiwaniu praojczyzny Węgrów, która zawiodła go w Himalaje do kraju Ladakh. Tam spędził w klasztorach siedem lat, studiując język, religię, pisma i obrzędy buddyzmu tybetańskiego. W 1834 r. ukazał się drukiem w Kalkucie jego słownik tybetańsko-angielski, a następnie gramatyka języka tybetańskiego.

Zoltán Dörnyei – węgierski językoznawca pracujący w Wielkiej Brytanii.

Zoltán Gombocz – węgierski językoznawca. Zajmował się językami ugrofińskimi i turkijskimi.

Felicitas D. Goodman z d. Daniels – węgierska profesor antropologii kultury, religioznawca, językoznawca.

Judit Hidasi – węgierska językoznawczyni, japonistka.

Pál Hunfalvy – węgierski językoznawca, historyk, etnograf i pedagog. Brat Jánosa Hunfalvyego – geografa.

István Kenesei – węgierski językoznawca. Jego badania koncentrują się na gramatyce generatywnej, językoznawstwie teoretycznym oraz podstawowych zagadnieniach z zakresu składni, semantyki i morfologii.

András Kertész – węgierski językoznawca. Jego badania koncentrują się na filozofii językoznawstwa, lingwistyce teoretycznej oraz zagadnieniach z zakresu składni, semantyki i pragmatyki.

Miklós Kontra – węgierski językoznawca. Do jego zainteresowań naukowo-badawczych należą: wariacyjność języka węgierskiego, językoznawstwo edukacyjne, językowe prawa człowieka.

Judit Kormos – węgierska językoznawczyni działająca w Wielkiej Brytanii. Jej działalność naukowa koncentruje się na lingwistyce stosowanej i aspektach psychologicznych w nauczaniu drugiego języka. Zajmuje się również problematyką kształcenia językowego osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Katalin Kováts – węgierska matematyczka, językoznawczyni, metodolożka i esperantystka mieszkająca w Holandii.

Geza Kuun hrabia – węgierski lingwista, filolog, orientalista i podróżnik, członek Węgierskiej Akademii Nauk, główny administrator miejscowego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Lajos Lőrincze – węgierski językoznawca i edukator.

József Menyhárt – słowacki polityk, językoznawca i nauczyciel akademicki węgierskiej narodowości, od 2016 do 2020 przewodniczący Partii Społeczności Węgierskiej (SMK-MKP).

Ádám Nádasdy – węgierski językoznawca i poeta. Jest profesorem emerytowanym na Wydziale Lingwistyki Angielskiej Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Specjalizuje się w postgeneratywnej teorii fonologii, morfofonologii, językoznawstwie historycznym, formach i dialektach języka angielskiego, a także w anglistycznych studiach średniowiecznych i filologii języka jidysz.

András Róna-Tas – węgierski uczony, historyk i językoznawca.

Johannes Sambucus – węgierski lekarz, językoznawca, historyk, tłumacz i wydawca, pisarz, poeta i filozof. Wybitny humanista, aktywny w wielu krajach Europy, jeden z czołowych animatorów humanizmu na Węgrzech w XVI w.