BuddaW
Budda

Budda, właśc. Siddhartha Gautama urodzony jako książę około 560 r. p.n.e. we wsi Lumbini na terenie dzisiejszego Nepalu. Pierwszą część swojego życia spędził na doświadczaniu przyjemności, otoczony zbytkiem i luksusem. Znudzony dotychczasowymi doświadczeniami wyszedł z pałacu i za jego murami zobaczył wiele cierpienia. To skłoniło go do tego, aby podjąć decyzję o porzuceniu dotychczasowego życia i staniu się wędrownym mnichem. Pewnego dnia pod drzewem Bodhi oddał się kilkudniowej medytacji, w trakcie której osiągnął oświecenie. Resztę życia poświęcił podróżom po Indiach i nauczaniu ludzi. Nadrzędnym celem nauk Buddy była pomoc ludzkości w uwolnieniu się z cierpienia. Oświeceniem Budda określa uwolnienie się od permanentnego cyklu odradzania i śmierci (samsary) oraz od cierpienia, które jest immanentną cechą ludzkiej natury.

Adi-buddaW
Adi-budda

Adibuddha – pierwotny, samoistny Budda.

AkszobhjaW
Akszobhja

Akszobhja (sanskryt: dosłownie "Nieporuszony"; język chiński: 阿閦如来 Āchùrúlái; język japoński: Ashuku nyōrai – jeden z pięciu dhjanibuddów. W krajach therawady określany jest po prostu jako Budda w przeciwieństwie do krajów mahajany nie używa się nazwy Akszobhja. W Tybecie bywa nazywany też Wadżrasana.

AmitabhaW
Amitabha

Budda Nieograniczonego Światła – najbardziej czczony z tzw. buddów medytacyjnych, a więc niehistorycznych. Jego nazwa określa go jako źródło życia i światła. Jest władcą Zachodniego Raju – Sukhawati. W buddyzmie Diamentowej Drogi jest jednym z Pięciu Dhjanibuddów.

AmoghasiddhiW
Amoghasiddhi

Amoghasiddhi –jest jednym z pięciu Dhjanibuddów.

BhajszadźjaW
Bhajszadźja

Bhajszadźja – leczniczy, uzdrawiający aspekt buddy. Najwcześniejsze wzmianki znajdujemy w Sutrze Buddy Medycyny Bhaiṣajyaguruvaidūryaprabharāja Sūtra

Budda medytacyjnyW
Budda medytacyjny

Buddowie medytacyjni - Pięciu dhjanibuddów – w buddyzmie wadźrajany, znanych również jako pięciu buddów mądrości, pięciu wielkich buddów lub pięciu dżina, reprezentuje pięć właściwości Buddy. Buddowie ci są częstym tematem mandal wadźrajany.

DīpankaraW
Dīpankara

Budda Dīpankara lub Dīpaṃkara – pierwszy z buddów przeszłych czasów, który według buddyjskiej tradycji przepowiedział przebudzenie Siakjamuniego.

Budda MaitrejaW
Budda Maitreja

Budda Maitreja (skt. Maitreya मैत्रेय, pali Metteyya; chiń. Mílè – według przekazów buddyjskich będzie to następca Buddy Siakjamuniego, piąty budda naszej epoki, który jako bodhisattwa obecnie przebywa w niebiosach Tuszita w Wewnętrznej Świątyni Pałacu Siedmiu Klejnotów.

RatnasambhawaW
Ratnasambhawa

Ratnasambhawa – w buddyzmie Diamentowej Drogi jest jednym z Pięciu Dhjanibuddów.

SamantabhadraW
Samantabhadra

Samantabhadra. Samantabhadra oznacza z sanskrytu "zawsze dobry" lub "niezmienna dobroć".

SamantabhadriW
Samantabhadri

Samantabhadri – jest małżonką i żeńskim odpowiednikiem Samantabhadry / Kuntuzangpo, pierwotnego Buddy starszych szkół buddyzmu tybetańskiego.

Budda SiakjamuniW
Budda Siakjamuni

Budda Siakjamuni, właściwie Siddhartha Gautama z rodu Śakjów – indyjski książę, filozof i reformator religijny, twórca buddyzmu.

SitatapatraW
Sitatapatra

Sitatapatra, Sitatapatra Aparadźita – w mahajanie, a zwłaszcza w buddyzmie tybetańskim manifestacja bodhisattwy Awalokiteśwary.

Tahō NyoraiW
Tahō Nyorai

Tahō Nyorai – budda „Wielu Skarbów”, uosabia obiektywną rzeczywistość i reprezentuje buddów przeszłości; postać z Sutry Lotosu, budda, który pojawia się w Wieży Skarbów, w czasie Ceremonii w Powietrzu, aby nieść świadectwo prawdy nauk Buddy Siakjamuniego.

WadźradharaW
Wadźradhara

Wadźradhara – w buddyzmie tybetańskim symboliczna wizualizacja tzw. pierwotnego Buddy (Adi-budda). Nazwa znaczy dosłownie "Trzymający wadżrę" co symbolizuje jego ponaddualistyczną naturę. Z rozdzielenia aspektów Wadźradhary na pierwiastek męski i żeński powstaje para bóstw Samantabhadra i Samantabhadri.

WajroczanaW
Wajroczana

Wajroćana – zgodnie z buddyjską doktryną Trikai jest buddą stanowiącym ucieleśnienie Dharmakai, i który może dzięki temu być postrzegany jako uniwersalny aspekt historycznego Buddy Gautamy Siddharty. Przedstawiany jako jeden z Pięciu Buddów Mądrości, Wajroćana zajmuje środkowe miejsce.

WidjaradżaW
Widjaradża

Widjaradża – są królami mistycznej lub magicznej wiedzy symbolizującej moc i zwycięstwo pięciu Dżinów (Zwycięzców) nad namiętnościami pożądaniami.