Dziennik – zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta. Pierwszy dziennik powstał pod auspicjami Gajusza Cezara z rodu Julii i wydawany był na papirusie.

Tygodnik – czasopismo ukazujące się raz w tygodniu.
Dziesięciodniówka – termin oznaczający okres dziesięciu dni.
Dwutygodnik – czasopismo, które ukazuje się regularnie w odstępie dwóch tygodni, zazwyczaj dwa razy w miesiącu.
Miesięcznik – czasopismo ukazujące się regularnie raz w miesiącu. Miesięczniki są wydawane dla zdefiniowanej grupy czytelników, na przykład osób zainteresowanych tematyką polityczną, społeczną, regionalną, informatyczną, sportową, branżową. Niektóre miesięczniki wydawane są w formie poradników.
Dwumiesięcznik – czasopismo, które ukazuje się raz na dwa miesiące. Dwumiesięczniki poświęcone są najczęściej konkretnej problematyce, np. nauce, technice. Niektóre dwumiesięczniki wydawane są też w formie biuletynów.
Kwartalnik – czasopismo ukazujące się cztery razy w roku.

Półrocznik – czasopismo ukazujące się dwa razy w roku, zazwyczaj co sześć miesięcy.

Rocznik – czasopismo ukazujące się raz w roku.

Almanach – termin ma kilka znaczeń:Publikacja periodyczna lub jednorazowa, zawierająca zebrane artykuły i informacje dotyczące wielu lub jednej dziedziny życia, nauki, sztuki, np. dane kalendarzowe, fakty historyczne, porady, artykuły z określonej dziedziny nauki lub sztuki, alfabety i języki świata, genealogie, biografie, dane statystyczne, informacje ekonomiczne i polityczne. Almanach oficerski – informacje z dziedziny wojskowości. W satelitarnych technikach pomiarowych oznacza statyczne i dynamiczne parametry orbity satelity, określające przybliżoną pozycję satelity oraz pochodne położenia po czasie.

Aperiodyk – czasopismo ukazujące się w nieregularnych odstępach czasu.
Gazeta – rodzaj wydawnictwa ciągłego. Ukazuje się częściej niż raz w tygodniu, najczęściej codziennie (dziennik) – w rozumieniu wszystkich dni roboczych.

Periodyk – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się. Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.

Pulp magazine – tanie, wydawane na papierze gorszej jakości, publikacje prasowe, najczęściej zawierające popularne treści.

Tabloid, bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika, a także specjalny format edycyjny.

Zin, fanzin – rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu, skierowane do osób podzielających owe zainteresowania.

Żurnal – czasopismo poświęcone modzie, obficie ilustrowane modelami wzorów. Może zawierać również wielokrotnie złożone wkładki z cienkiego papieru z rysunkami wykrojów elementów ubrań.