
Kino – miejsce i zespół urządzeń technicznych służących do publicznego wyświetlania filmu.

Kino samochodowe (drive-in) – miejsce stanowiące połączenie kina z parkingiem, przeznaczone do oglądania filmów bezpośrednio z samochodów. Pomysł ten opatentował Richard Hollingshead w 1933 roku.

Kino cyfrowe (ang. digital cinema, d-cinema) – użycie technologii cyfrowej w celu dystrybucji i wyświetlania filmów w kinach. Filmy mogą być dostarczane do kin z użyciem twardych dysków, pojemnych nośników optycznych lub transmitowane przez satelitę i wyświetlane za pomocą cyfrowego projektora połączonego z serwerem. W tradycyjnym kinie film jest dystrybuowany na taśmie filmowej i wyświetlany za pomocą zwykłego projektora.

Nickelodeon – typ stałego kina, który narodził się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa nickel, oznaczającego pięciocentową monetę, i starogreckiego odeion oznaczającego przykryty dachem teatr.

AMC Theatres – sieć kin wielosalowych w północnej części USA.

Australia Hall – nieistniejąca sala rozrywkowa w Pembroke na Malcie, zbudowana w 1915 roku przez australijski oddział Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. Budynek spłonął w 1998 roku, do dziś pozostały jedynie ściany.

Cinema São Jorge – jedno z najbardziej prestiżowych kin w Portugalii. Znajduje się w Lizbonie, bezpośrednio przy Avenida da Liberdade. Posiada tylko trzy sale, ale wszystkie z nich o dużej pojemności. W swoim repertuarze, oprócz filmu, można znaleźć występy taneczne, teatru, a nawet więcej.

Gaumont – francuskie przedsiębiorstwo z branży kinematograficznej, założone w 1895 roku przez Léona Gaumonta. Jest to jedna z najstarszych wytwórni filmowych na świecie. W swojej historii firma zajmowała się wytwarzaniem sprzętu fotograficznego i filmowego, a także produkcją i dystrybucją filmową.

Teatr Chiński Graumana – kino położone przy 6925 Hollywood Boulevard w Hollywood.

IMAX – jeden z alternatywnych systemów kinowych używanych w przemyśle filmowym. Taśma filmowa Imax ma znacznie większą rozdzielczość niż tradycyjna – powierzchnia użytkowa ma szerokość 48,5 mm i wysokość 70 mm, stąd obraz ma proporcje 1,44:1. Kadr jest ustawiony poziomo, a nie pionowo jak na taśmie filmowej 35 mm.
Kino Impero - budynek w stylu Art déco w Asmarze, wzniesiony w 1937. Kino Impero było największym zbudowanym w Asmarze w okresie kolonii włoskiej. Zaprojektowany przez Mario Messinę nie był poddany zmianom na przestrzeni lat i większość wyposażenia jest oryginalna.

Phoenix Square – kino w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii otwarte 19 listopada 2009 r. Kino znajduje się w centrum miasta przy ul. 4 Midland Street. Odbywają się tam projekcje filmów kina światowego w cyfrowym systemie oraz organizowane są wystawy. W kinie znajdują się kawiarnie, bary. Obok kina znajduje się duży parking samochodowy przeznaczony dla widzów kina. Rozpoczęcie budowy kina nastąpiło 2007 r., ukończenie w 2009. Koszt budowy wyniósł blisko 21 milionów funtów.

L'Idéal Cinéma – kino w miejscowości Aniche, we Francji, otwarte po raz pierwszy 23 listopada 1905 roku.

L’Eden Théâtre – najstarsze kino na świecie znajdujące się w mieście La Ciotat, otwarte w 1889 roku. 25 stycznia 1896 roku bracia Lumière zaprezentowali w nim swój film pt. Wjazd pociągu na stację w La Ciotat.

La Geode - sala kinowa w Parku La Villette w 19. dzielnicy Paryża w kształcie kuli o średnicy 36 m.

Odeon Cinemas – brytyjska sieć kin, jest największą siecią kinową w Europie. Sieć znajduje się w posiadaniu Odeon & UCI Cinemas Group.

Pathé – francuskie przedsiębiorstwo z branży fonograficznej i kinematograficznej, założone w 1896 roku przez czterech braci Pathé: Charles'a, Émile’a, Théophile’a oraz Jacques’a. W swojej historii firma zaangażowana była w rozmaite rodzaje działalności m.in. produkcję i dystrybucję filmową, projektowanie i wytwarzanie kamer oraz sprzętu projekcyjnego, a także produkcję i dystrybucję fonogramów. Jej forma prawna oraz struktura własnościowa ulegały wielu przemianom.