FreikorpsW
Freikorps

Freikorps – ochotnicze, nacjonalistyczne formacje paramilitarne działające w Niemczech w latach 1918–1922, założone przez zdemobilizowanych żołnierzy.

Front harzburskiW
Front harzburski

Front harzburski – koalicja antyrepublikańskiej opozycji prawicowej w Republice Weimarskiej.

Komisja KolonizacyjnaW
Komisja Kolonizacyjna

Komisja Kolonizacyjna – instytucja założona 26 kwietnia 1886 roku przez władze pruskie, z inicjatywy Otto von Bismarcka, pod kierownictwem nadprezydenta prowincji poznańskiej.

Legenda o ciosie w plecyW
Legenda o ciosie w plecy

Legenda o ciosie w plecy – teoria spiskowa rozpowszechniona w niemieckich kręgach narodowych po 1918, głosząca że winę za przegraną I wojnę światową ponoszą socjaliści, którzy podpisali rozejm w Compiègne kończący wojnę.

Marine-Brigade EhrhardtW
Marine-Brigade Ehrhardt

Marine-Brigade Ehrhardt – jeden z niemieckich korpusów ochotniczych (Freikorps) z lat 1919–1920.

MitteleuropaW
Mitteleuropa

Mitteleuropa – niemieckie słowo oznaczające Europę Środkową, mające znaczenie geograficzne, czasem używane także w innych językach i mające kilka różnych znaczeń. Oznacza także, jako pojęcie historyczne, polityczny program będący celem wojennym Niemiec podczas I wojny światowej, zakładający dominację Cesarstwa Niemieckiego nad Europą Środkową i jej eksploatację przez Niemcy, aneksję terytoriów zamieszkanych w większości przez ludność nieniemiecką oraz stopniową germanizację ludów podbitych.

Narodowodemokratyczna Partia NiemiecW
Narodowodemokratyczna Partia Niemiec

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec – Unia Ludowa – niemiecka partia o programie neonazistowskim i skrajnie prawicowym, jest kontynuatorką istniejącej w latach (1950–1964) Niemieckiej Partii Rzeszy. Założona 28 listopada 1964 w Hanowerze, z połączenia kilku mniejszych partii. NPD liczy ok. 7000 członków (2006). Organem prasowym partii jest Deutsche Stimme. Skandal finansowy doprowadził partię pod koniec 2008 roku na skraj bankructwa.

Niemiecka Narodowa Partia LudowaW
Niemiecka Narodowa Partia Ludowa

Niemiecka Narodowa Partia Ludowa – partia narodowo-konserwatywna działająca w Niemczech w czasach Republiki Weimarskiej. Partia ta była wrogo ustosunkowana wobec konstytucji weimarskiej i większość czasu spędziła w opozycji wobec innych sił politycznych.

Niemiecka Unia LudowaW
Niemiecka Unia Ludowa

Niemiecka Unia Ludowa – niemiecka partia nacjonalistyczna istniejąca w latach 1987–2010. Została założona w 1971 przez wydawcę Gerharda Freya jako nieformalne stowarzyszenie, następnie przekształciła się w partię. 1 stycznia 2011 nastąpiło jej zjednoczenie z NPD w NPD–Niemiecką Unię Ludową.

Organizacja ConsulW
Organizacja Consul

Organizacja Consul – niemiecka organizacja tajna o profilu skrajnie prawicowym, działająca w latach 1921-1922.

Rugi pruskieW
Rugi pruskie

Rugi pruskie – masowe wysiedlenia Polaków i Żydów z paszportem rosyjskim i austriackim z Prus w latach 1885–1890. Osoby wysiedlone zamieszkiwały tam jako emigranci ekonomiczni przybyli z terytoriów Imperium Rosyjskiego i Austrii i nie nabyły obywatelstwa niemieckiego w okresie, gdy Prusy utworzyły Cesarstwo Niemieckie w 1871 r. Te wysiedlenia były przeprowadzone w sposób niehumanitarny i na zasadzie dyskryminacji etnicznej. W polskiej tradycji stały się jednym z symboli antypolskiej polityki Cesarstwa Niemieckiego i jej kanclerza Otto von Bismarcka.

Stahlhelm (organizacja paramilitarna)W
Stahlhelm (organizacja paramilitarna)

Stahlhelm, pełna nazwa: Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten – niemiecka paramilitarna, nacjonalistyczna i antyrepublikańska organizacja uczestników I wojny światowej, założona 25 grudnia 1918 r. przez Franza Seldtego. Przywódcą organizacji powstałej w Magdeburgu był Theodor Duesterberg.

Strajk dzieci swarzędzkichW
Strajk dzieci swarzędzkich

Strajk dzieci swarzędzkich – strajk szkolny uczniów katolickiej szkoły elementarnej w Swarzędzu, który miał miejsce w latach 1906-1907. Był aktem sprzeciwu skierowanym wobec procesu germanizacji polskich szkół, wywołany zakazem używania języka polskiego na lekcjach religii w szkołach ludowych w Poznańskiem i na Pomorzu.

Strajk dzieci wrzesińskichW
Strajk dzieci wrzesińskich

Strajk dzieci wrzesińskich – strajk uczennic i uczniów Katolickiej Szkoły Ludowej we Wrześni, w latach 1901–1902. Skierowany był on przeciw germanizacji szkół, głównie przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. Obejmował również protest rodziców przeciw biciu dzieci przez pruskie władze szkolne.

StrasseryzmW
Strasseryzm

Strasseryzm – kierunek polityczny wypracowany przez braci Ottona i Gregora Strasserów, zakładający całkowite odrzucenie kapitalizmu na rzecz narodowego socjalizmu.

Wielkie NiemcyW
Wielkie Niemcy

Wielkie Niemcy – pojęcie, które funkcjonowało w idei niemieckiego imperializmu od XIX wieku.