
Zegarmistrz – rzemieślnik zajmujący się głównie naprawą zegarów i zegarków.

Balans – regulator chodu w zegarach i zegarkach mechanicznych, odpowiednik wahadła w zegarze wahadłowym. Jest to element zegarka wykonujący ruch obrotowy zwrotny, wokół osi przechodzonej przez jego środek ciężkości. Ruch ten podtrzymywany jest poprzez impulsy napędowe, a oscylacje wykonuje pod wpływem działania momentu zwrotnego sprężynki spiralnej (włosa). Balans współpracuje z wychwytem, odmierzającym określone obroty kół zębatych mechanizmu zegarowego, jednocześnie pobierając z tego mechanizmu energię podtrzymującą ruch. Balans jest wahadłem torsyjnym, a zatem takim wahadłem, w którym ruchomy element obraca się wahadłowo pod wpływem sprężyny. W odróżnieniu od stosowanego w innych zegarach wahadła fizycznego, ruch balansu nie jest związany z obecnością pola grawitacyjnego Ziemi. Może on zatem pracować niezależnie od ustawienia względem pionu, a jego okres ruchu jest niezależny od miejsca na Ziemi. Możliwość poprawnej pracy bez względu na położenie, pozwoliła zarówno na budowę dokładnych chronometrów, jak i przenośnych zegarków kieszonkowych i naręcznych. Ich konstrukcja ulegała wielokrotnym modyfikacjom, mającym na celu miniaturyzację i zwiększenie dokładności. Począwszy od upowszechnienia wynalazku, aż do lat 70. XX wieku, kiedy upowszechniły się zegarki kwarcowe, balans był najczęściej używanym regulatorem w zegarkach powszechnego użytku.

Chronokomparator – urządzenie do pomiaru przyrostu dobowego odchyłki wskazań zegarków i zegarów.

Czopiarka - urządzenie zegarmistrzowskie służące do polerowania czopów kół zębatych zegarków. W skład wyposażenia czopiarki wchodzą wkładki do czopów o różnej długości i grubości.

Imak - narzędzie zegarmistrzowskie służące do przytrzymywania obrabianych części w kształcie wałków.
Kaliber – rozmiar (średnica) mechanizmu zegarka mechanicznego oraz zespół cech wyróżniających jeden mechanizm od drugiego, czyli kształt, wymiary i układ poszczególnych części. Każdy kaliber tradycyjnie oznaczany jest literami oraz liczbami w celu ułatwienia wymiany zużytych, bądź uszkodzonych elementów werku. Podany numer umożliwia odnalezienie odpowiednich części w katalogu producenta mechanizmu.

Klucz naciągowy - klucz do nakręcania sprężyny napędowej mechanizmu zegara.

Lupa zegarmistrzowska - lupa używana przez zegarmistrzów w trakcie naprawiania drobnych mechanizmów. Nie zajmuje rąk w czasie pracy, ponieważ jest utrzymywana mięśniem okrężnym oka. Składa się z korpusu i soczewki lub zespołu soczewek. W korpusie zwykle jest kilka małych otworków umożliwiających przepływ powietrza przez korpus,aby zapobiec pokrywaniu się soczewek rosą. Zegarmistrz najczęściej w czasie prac montażowych posługuje się lupą o powiększeniu 3-4 x, przy prostowaniu i układaniu włosa około 7 x, a przy sprawdzaniu czopów i kamieni 10-15 x.

Pinceta zegarmistrzowska – odmiana pincety służąca do precyzyjnych czynności przy naprawie i montażu drobnych mechanizmów, a zwłaszcza zegarów i zegarków.

Tourbillon – w zegarach mechanicznych obrotowa klatka zawierająca balans i mechanizm wychwytowy. Celem obrotu całej tej konstrukcji jest niwelowanie wpływu grawitacji na niesymetrycznie wyważony mechanizm balansu, co skutkuje zwiększeniem precyzji chodu zegarka. Zazwyczaj tourbillony dokonują pełnego obrotu wokół swojej osi w ciągu 60 sekund. Ze względu na duży stopień skomplikowania tego mechanizmu, stosuje się go jedynie w luksusowych, a co za tym idzie, drogich zegarkach. Mechanizm tourbillonu często jest w zegarkach specjalnie eksponowany, gdyż sam jego ruch pełni rolę wskazówki sekundowej, poza tym jasno informuje patrzącego, że zegarek wyposażony jest właśnie w takie prestiżowe urządzenie. Bywają tourbillony wykonujące obroty w więcej niż jednej osi. Pierwszy tourbillon został skonstruowany przez Abrahama Louisa Bregueta w 1801 roku.

Wahadło zegarowe – wahadło fizyczne stosowane w zegarach jako element odmierzający jednakowe odcinki czasu. Wahadło zegarowe jest zwykle zbudowane z pręta 2 obciążonego obciążnikiem 6 nazywanym soczewką i jest zawieszone na sprężystej taśmie 1 ponad swoim środkiem ciężkości. Wahadło wykonuje drgania w płaszczyźnie pionowej pod wpływem siły grawitacji.

Wkrętak zegarmistrzowski - odmiana wkrętaka służąca do prac precyzyjnych z małymi mechanizmami. Powszechnie stosowane jako ręczne narzędzie służące do wkręcania i wykręcania wkrętów w zegarkach, zegarach i innych drobnych mechanizmach.

Wychwyt – element mechanizmu zegarowego spełniający dwie podstawowe funkcje:kontroluje ruch przekładni chodu poprzez blokowanie i zwalnianie obrotu koła wychwytowego o stały kąt w jednostce czasu równej jednemu impulsowi – wahnięciu wahadłowego lub balansowego regulatora chodu; przekazuje do regulatora chodu energię ze źródła napędu otrzymaną za pośrednictwem przekładni chodu i w ten sposób podtrzymuje jego ruch.