
Cité du Vin to muzeum, a także miejsce wystaw, pokazów, projekcji filmowych i seminariów akademickich na temat wina znajdujące się w Bordeaux we Francji, na brzegu rzeki Garonny.

Clos Lucé (Cloux) – pałac w Amboise w dolinie Loary; połączony podziemnym przejściem z położonym w odległości ½ km Zamkiem w Amboise.
Cytadela w Saint-Tropez – twierdza w Saint-Tropez, wzniesiona na przełomie stuleci XVI i XVII. Funkcje militarne pełniła do XIX wieku, przekształcona w muzeum morskie w XX stuleciu.

Rezydencja królewska w Fontainebleau − dawny pałac królewski usytuowany w Fontainebleau, około 55 kilometrów na południe od historycznego centrum Paryża. Dzieje zamku sięgają XII wieku. W XVI wieku, począwszy od panowania króla Franciszka I, rezydencję kilkukrotnie przebudowywano, dzięki czemu otrzymała obecny renesansowo-manierystyczny wygląd. Z powstaniem tej rezydencji związani byli francuscy malarze reprezentujący tzw. szkołę Fontainebleau oraz elita włoskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy. Nieopodal rezydencji znajduje się rozległy ogród, park i Las Fontainebleau, jedno z ulubionych przez francuskich monarchów miejsc do polowania.

La Maison Bonaparte jest rodowym domem rodziny Bonaparte. Dom znajduje się przy ulicy Saint-Charles w Ajaccio, stolicy Korsyki. Budynek z krótkimi przerwami był w ciągłym posiadaniu członków rodu od 1682 do 1923.

Musée maritime fluvial et portuaire de Rouen – muzeum poświęcone historii francuskiego portu Rouen, będącego jednym z największych portów Francji. Muzeum zostało otwarte w 1999 roku.
Muzeum Arlezyjskie, także Muzeum Arelackie – muzeum etnograficzne we francuskim Arles. Siedzibą muzeum jest renesansowy pałac Laval-Castellane.

Muzeum Frédérica Mistrala – francuskie muzeum z pamiątkami po Frédéricu Mistralu, prowansalskim poecie i leksykografie, laureacie literackiej Nagrody Nobla za rok 1904, założone w Maillane.

Muzeum Żandarmerii i Kina w Saint-Tropez – muzeum znajdujące się w Saint-Tropez i ukazujące historię miejscowej brygady żandarmerii oraz przedstawiające dorobek filmowy miejscowości, która począwszy od lat 60. XX wieku była miejscem nagrywania produkcji filmowych.

Pałac wersalski – pałac królewski w Wersalu, na przedmieściach Paryża, symbol francuskiej monarchii absolutnej tzw. ancien régime.

Zamek w Malmaison – zamek znajdujący się na terenie miasta Rueil-Malmaison w departamencie Hauts-de-Seine we Francji. Nie jest zamkiem obronnym, raczej pałacem, chociaż nazywa się go zamkiem (château). Nazwa pałacu (palais) nadawana była posiadłościom w miastach, a posiadłości wiejskie nazywano zamkami. Malmaison było w czasach napoleońskich położone na terenach wiejskich, odległych o 7 km od centrum Paryża. Zamek jest znany jako rezydencja Józefiny i Napoleona Bonaparte.

Château de Montsoreau – renesansowy zamek w Dolinie Loary. Jest to jedyny z zamków w Dolinie Loary, który został wybudowany bezpośrednio nad brzegiem rzeki. Znajduje się w niewielkim miasteczku Montsoreau, w departament Maine i Loara we Francji, w pobliżu Saumur, Chinon, Fontevraud-l’Abbaye i Candes-Saint-Martin. Château de Montsoreau ma wyjątkową pozycję u zbiegu dwóch rzek, Loary i Vienne, a także na styku trzech historycznych regionów: Andegawenii, Poitou i Turenii.

Zamek Montsoreau – Muzeum Sztuki Współczesnej – prywatne muzeum działające od 8 kwietnia 2016 roku. Mieści się ono w budynku o tej samej nazwie, w Dolinie Loary w miejscowości Montsoreau. Muzeum zostało założone przez Philippe Méaille, udostępnia zwiedzającym kolekcję sztuki Art & Language zgromadzoną przez niego w ciągu ostatnich 25 lat. Art & Language to kolektyw artystów anglosaskich, który odegrał ważną rolę w historii sztuki konceptualnej. Prezentowana obecnie w zamku kolekcja jest największą na świecie, przedstawiającą dzieła tego kolektywu. Są one również często użyczane innym instytucjom, a do roku 2017 były częściowo wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA).