Bojkot autobusów w MontgomeryW
Bojkot autobusów w Montgomery

Bojkot autobusów w Montgomery – kampania protestacyjna przeciwko segregacji rasowej w autobusach komunikacji miejskiej, przeprowadzona w Montgomery, w stanie Alabama od 5 grudnia 1955 do 20 grudnia 1956 roku.

Deklaracja niepodległości Stanów ZjednoczonychW
Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych

Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.

Era postępowaW
Era postępowa

Era postępowa - okres w historii Stanów Zjednoczonych w latach 1900-1920, w czasie którego intensywne reformy przebudowały dotychczasowy system gospodarczy, polityczny i społeczny państwa. Najważniejszymi reformatorami w tym okresie byli Theodore Roosevelt, William Taft i Woodrow Wilson.

FederalistaW
Federalista

Federalista – cykl 85 esejów autorstwa Alexandra Hamiltona, Jamesa Madisona i Johna Jaya, uznawany za pierwszy komentarz do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Impeachment Andrew JohnsonaW
Impeachment Andrew Johnsona

Impeachment Andrew Johnsona – wydarzenie polityczne w historii Stanów Zjednoczonych, mające na celu usunięcie z urzędu prezydenta Andrew Johnsona. Miało ono miejsce w latach 1867–1868.

Karta praw Stanów ZjednoczonychW
Karta praw Stanów Zjednoczonych

Karta praw Stanów Zjednoczonych – pierwsze dziesięć poprawek do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, które zostały uchwalone 25 września 1789, a weszły w życie 15 grudnia 1791, po dłuższym okresie ratyfikacji przez poszczególne stany.

Klauzula WilmotaW
Klauzula Wilmota

Klauzula Wilmota – propozycja ustawy w prawie amerykańskim, zakazująca niewolnictwa w terenach dołączonych do Unii w wyniku wojny z Meksykiem.

Komitet PięciuW
Komitet Pięciu

Komitet Pięciu – pięcioosobowa komisja, powołana przez II Kongres Kontynentalny do opracowania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzili: Thomas Jefferson, John Adams, Robert R. Livingston, Roger Sherman i Benjamin Franklin.

Konwencja KonstytucyjnaW
Konwencja Konstytucyjna

Konwencja Konstytucyjna także Konwencja Filadelfijska – wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych, mające na celu opracowanie Konstytucji USA, zastępującej dotychczasowe Artykuły Konfederacji. Jej obrady trwały od 25 maja do 17 września 1787 roku w Filadelfii.

Prawa Jima CrowaW
Prawa Jima Crowa

Prawa Jima Crowa – regulacje wprowadzane na stopniu lokalnym lub stanowym, głównie w południowych stanach Ameryki po wojnie secesyjnej, jak również w stanach nienależących do Konfederacji. Miały za zadanie ograniczenie praw byłych czarnoskórych niewolników oraz pogłębianie separacji między białą a czarną ludnością w tych stanach. Nazwa pochodzi od tytułu piosenki i tańca „Jump Jim Crow”.

Dred ScottW
Dred Scott

Dred Scott – niewolnik, który przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych dochodził prawa do wolności.

Sprawa Dreda ScottaW
Sprawa Dreda Scotta

Sprawa Dreda Scotta – wydarzenie polityczne w historii Stanów Zjednoczonych, rozpoczęte w 1846 roku i zakończone wyrokiem Sądu Najwyższego jedenaście lat później.

Traktat w Fort Laramie (1868)W
Traktat w Fort Laramie (1868)

Drugi traktat w Fort Laramie – porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a narodem Dakotów podpisane w 1868 roku w Fort Laramie, gwarantujące Dakotom własność Gór Czarnych oraz prawo do polowań w Dakocie Południowej, Wyomingu oraz Montanie. Kraj rzeki Powder miał być na stałe zamknięty dla białych.