Bunt SatsumyW
Bunt Satsumy

Bunt Satsumy – ostatnia i najpoważniejsza rewolta byłych samurajów (shizoku) z prowincji Satsuma, reprezentujących upadający system feudalny (bakuhan), przeciwko nowemu rządowi cesarza Meiji. Bunt trwał od 29 stycznia do 24 września 1877 r. na Kiusiu. Przywódcą był Takamori Saigō.

Wojna chińsko-japońska (1937–1945)W
Wojna chińsko-japońska (1937–1945)

Wojna chińsko-japońska (1937–1945), zwana również drugą wojną chińsko-japońską – wojna toczona od 7 lipca 1937 do 2 września 1945 roku, będąca ośmioletnim zmaganiem między Republiką Chińską i Cesarstwem Wielkiej Japonii. Rozpoczęła się przed wybuchem w Europie II wojny światowej i zakończyła się po kapitulacji Japonii w wojnie na Pacyfiku.

Wojna GempeiW
Wojna Gempei

Wojna Gempei – rozgrywający się w latach 1180–1185 konflikt militarny pomiędzy dwoma japońskimi rodami walczącymi o panowanie nad krajem: będącym u władzy klanem Taira oraz walczącym z nim klanem Minamoto. Konflikt nosi również nazwę wojny er Jishō-Juei . Ery te dotyczą okresu początkowego i końcowego wojny: Jishō (1177–1181), Juei (1182–1184). Nazwa Gempei pochodzi od sino-japońskiego czytania nazwisk rodowych: Minamoto i Taira.

Mongolskie inwazje na JaponięW
Mongolskie inwazje na Japonię

Mongolskie inwazje na Japonię w latach 1274 i 1281.

Powstanie na półwyspie ShimabaraW
Powstanie na półwyspie Shimabara

Powstanie na półwyspie Shimabara – powstanie w Japonii w okresie Edo w latach 1637–1638.

Wcześniejsza wojna dziewięcioletniaW
Wcześniejsza wojna dziewięcioletnia

Wcześniejsza wojna dziewięcioletnia – dwunastoletni konflikt zbrojny między siłami próbującego się uniezależnić klanu Abe, a wojskami rządu centralnego. Japońska nazwa wynika z odliczenia okresów zawieszenia broni.

Wojna boshinW
Wojna boshin

Wojna boshin – wojna domowa w Japonii trwająca w latach 1868–1869 pomiędzy siłami panującego siogunatu Tokugawów a zwolennikami przywrócenia realnej władzy cesarza.

Wojna GenkōW
Wojna Genkō

Wojna Genkō 1331–1333 – wojna domowa w Japonii, pomiędzy siłami cesarza Go-Daigo a zwolennikami siogunatu Kamakura z klanu Hōjō. Zakończyła się obaleniem siogunatu Kamakura i pośrednio doprowadziła do przejęcia władzy przez siogunat rodu Ashikaga.

Wojna japońsko-koreańskaW
Wojna japońsko-koreańska

Wojna japońsko-koreańska – wojna toczona pod koniec XVI wieku pomiędzy koreńskim państwem Joseon, wspieranym przez chińską dynastię Ming, a Japonią rządzoną przez Hideyoshiego Toyotomi. Wojna jest też znana jako wojna Imjin. Inwazja Korei miała być pierwszym krokiem w podboju Chin i wschodniej Azji przez Japonię.

Wojna ŌninW
Wojna Ōnin

Wojna Ōnin – konflikt wewnętrzny w Japonii, który wykazał słabość władzy siogunatu Ashikaga. W jej następstwie Ashikagowie utrzymali panowanie, ale ich władza stała się minimalna i końcowy okres ich siogunatu znany jest jako okres Sengoku, ze względu na ciągłe wojny i spory polityczne w ówczesnej Japonii.

Wojna radziecko-japońskaW
Wojna radziecko-japońska

Wojna radziecko-japońska − wojna Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z Cesarstwem Wielkiej Japonii wypowiedziana przez ZSRR 9 sierpnia 1945 roku, będąca częścią II wojny światowej. Była prowadzona na terytorium okupowanego przez Japonię Mandżukuo i Korei. Ofensywa Armii Czerwonej przeciw Armii Kwantuńskiej trwała od 9 sierpnia do 19 sierpnia 1945 roku, gdy Japończycy skapitulowali. Działania w południowej części Sachalinu i desant na Kuryle zostały przeprowadzone pomiędzy 11 a 31 sierpnia. 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika USS „Missouri” Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji, kończący działania wojenne.

Zamieszki ery JōkyūW
Zamieszki ery Jōkyū

Zamieszki ery Jōkyū lub Shōkyū – wewnętrzny, krótkotrwały konflikt zbrojny w Japonii w 1221 roku, pomiędzy siłami odsuniętego od władzy cesarza Go-Toba a siogunatem (bakufu) Kamakura, któremu przewodził regent (shikken) Yoshitoki Hōjō, przedstawiciel klanu Hōjō. Decydująca batalia rozegrała się nad rzeką Uji w roku 1221.