
Jean-Bertrand Aristide – haitański polityk, ksiądz katolicki, teolog i dwukrotny prezydent kraju.

Leonardo Boff – teolog, filozof i pisarz, znany przede wszystkim ze swoich działań wśród ludzi biednych oraz idei ochrony środowiska naturalnego. Zwolennik i propagator teologii wyzwolenia, przez co Jan Paweł II zakazał mu nauczania w imieniu Kościoła katolickiego.

Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski powołujący się na tradycję katolicką kościół założony w Brazylii w 1945 roku przez rzymskokatolickiego biskupa Carlos Duarte Costa. Obecnie liczy 48 diecezji.

Hélder Pessôa Câmara – brazylijski biskup katolicki, jeden z czołowych przedstawicieli teologii wyzwolenia.
Ernesto Cardenal Martinez – nikaraguański duchowny katolicki, poeta, w latach 1979–1987 minister kultury w rządzie Nikaragui.
Fernando Cardenal Martinez – nikaraguański jezuita i polityk, teolog wyzwolenia, brat Ernesto Cardenala, minister oświaty w latach 1984–1990 z ramienia partii sandinistów.

Miguel d'Escoto Brockmann – nikaraguański duchowny, teolog wyzwolenia, polityk i dyplomata.

Dorothee Steffensky-Sölle – niemiecka teolożka protestancka, jedna z najbardziej znanych teologów XX wieku.
Gérard Jean-Juste – haitański teolog wyzwolenia i duchowny rzymskokatolicki. Rektor kościoła św. Klary w Port-au-Prince, działacz społeczny na rzecz ubogich. W latach 1977–1990 kierował ośrodkiem dla uchodźców z Haiti w Miami na Florydzie.

Gustawo Gutierrez – filozof i teolog peruwiański, dominikanin. Jeden z głównych twórców teologii wyzwolenia. Autor m.in. dzieła Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie . Obecnie wykładowca wizytujący różne uczelnie, w tym Papieski Uniwersytet św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie.
Hans Küng – szwajcarski profesor teologii, duchowny rzymskokatolicki, pisarz i krytyk nauczania Kościoła katolickiego, zaangażowany w dziedzinie dialogu międzyreligijnego.

Camilo Torres Restrepo – kolumbijski ksiądz i rewolucjonista.