AksumW
Aksum

Aksum – starożytne królestwo, które istniało w latach 80 p.n.e do 825 r., położone w północnej części dzisiejszej Etiopii i Erytrei. Jego stolicą było Aksum.

Bitwa pod Amba Alagi (1941)W
Bitwa pod Amba Alagi (1941)

Bitwa pod Amba Alagi – bitwa II wojny światowej stoczona pomiędzy wojskami włoskimi a brytyjskimi i południowoafrykańskimi w paśmie górskim Amba Alagi w dniach od 4 do 19 maja 1941 roku, zakończona zwycięstwem aliantów.

Bitwa pod Tsorona-ZalambessaW
Bitwa pod Tsorona-Zalambessa

Bitwa pod Tsorona-Zalambessa – starcie pomiędzy wojskami Erytrei i Etiopii na granicy między dwoma krajami w pobliżu miejscowości Tsorona i Zalambessa 1 stycznia 2010. W walce życie straciło 25 żołnierzy erytrejskich i 10 etiopskich.

Erytrea WłoskaW
Erytrea Włoska

Erytrea Włoska – kolonia włoska w Afryce istniejąca w latach 1890–1947.

HawultiW
Hawulti

Hawulti – obelisk pochodzący z wczesnego okresu starożytnego państwa Aksum, zlokalizowany na stanowisku archeologicznym Matara (Erytrea). Obelisk jest najstarszym znanym obiektem, na którym zostały umieszczone inskrypcje w języku gyyz.

Kampania wschodnioafrykańska w czasie II wojny światowejW
Kampania wschodnioafrykańska w czasie II wojny światowej

Kampania wschodnioafrykańska – długotrwała kampania wojenna prowadzona w Afryce Wschodniej podczas II wojny światowej przez aliantów, głównie Wielką Brytanię i jej wojska kolonialne, przeciwko Włochom i oddziałom wojskowym Włoskiej Afryki Wschodniej od czerwca 1940 do listopada 1941 roku. Kampanię prowadziło Brytyjskie Dowództwo Bliskiego Wschodu z oddziałami z metropolii, a także Związku Południowej Afryki, Indii Brytyjskich, Protektoratu Ugandy, Kenii, Somali Brytyjskiego, Afryki Zachodniej, Rodezji Północnej i Południowej, Sudanu i Nyasalandu. Dołączyły do nich siły Konga Belgijskiego, cesarz Etiopii Haile Selassie I z jego antywłoskim ruchem oporu oraz niewielka jednostka Wolnych Francuzów.

Konflikt graniczny między Dżibuti i ErytreąW
Konflikt graniczny między Dżibuti i Erytreą

Konflikt graniczny między Dżibuti i Erytreą – konfrontacja pomiędzy siłami Erytrei i Dżibuti w dniach 10–13 czerwca 2008.

TroglodyciW
Troglodyci

Troglodyci – określenie ludów zamieszkujących wybrzeże północno-wschodniej Afryki nad Morzem Czerwonym, rzadziej także prostych ludów w Europie. Stosowane przez greckich i rzymskich historyków i geografów. Za geograficzny zasięg zamieszkania ludów troglodyckich obecnie najczęściej przyjmuje się rejon wybrzeża od współczesnej miejscowości Barnis w południowo-wschodnim Egipcie po Somalię.

Włoska Afryka WschodniaW
Włoska Afryka Wschodnia

Włoska Afryka Wschodnia – krótkotrwałe włoskie posiadłości w Afryce składające się z Abisynii, zajętej po wojnie abisyńskiej oraz z Somali Włoskiego i Erytrei.

Włoski ruch oporu w Afryce WschodniejW
Włoski ruch oporu w Afryce Wschodniej

Włoski ruch oporu w Afryce Wschodniej – działania w formie wojny partyzanckiej, prowadzone od lata 1941 do jesieni 1943 przez Włochów i lojalnych wobec nich tubylców przeciwko aliantom, na zajętych przez nich, w czasie kampanii wschodnioafrykańskiej, terenach Włoskiej Afryki Wschodniej podczas II wojny światowej.

Wojna erytrejsko-etiopskaW
Wojna erytrejsko-etiopska

Wojna erytrejsko-etiopska trwała w latach 1998-2000 i toczyła się między krajami, które należą do najbiedniejszych w Rogu Afryki. Na zmagania militarne państwa te wydały setki milionów dolarów. Działania wojenne kosztowały życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Wynikiem wojny były jedynie drobne zmiany graniczne.

Wojna o niepodległość ErytreiW
Wojna o niepodległość Erytrei

Wojna o niepodległość Erytrei – długotrwały konflikt pomiędzy organizacjami niepodległościowymi Erytrei a rządem Etiopii. Wojna rozpoczęła się w latach 60. XX wieku i przedłużyła się do czasu etiopskiej wojny domowej. Zakończyła się zwycięstwem rebeliantów w 1991 roku, wraz z upadkiem rządu wojskowego Dergu Mengystu Hajle Marjama.