AlgabalW
Algabal

Algabal – dzieło niemieckiego poety symbolisty Stefana George'a wydane w 1892. Poemat składa się z dziewięciu wierszy i epilogu pod tytułem Widok ptaków. Treść utworu nawiązuje do postaci cesarza Heliogabala znanego z homoseksualno-orgiastycznych skłonności. Jak napisał o poemacie niemiecki krytyk literacki Fryderyk Gundolf: George jest tutaj szczytem i punktem końcowym owej sztuki poetyckiej, o której marzyli Flaubert, Baudelaire, Mallarmé, Huysmans.... Publikacja utworu stała się przyczyną licznych kontrowersji i dyskusji na temat orientacji seksualnej autora. Poemat zadedykowany został Albertowi Saint-Paulowi i Ludwikowi II Bawarskiemu.

Codex ManesseW
Codex Manesse

Codex Manesse, Manesse Codex – najważniejszy zbiór średniowiecznej poezji niemieckiej spisany na pergaminie i bogato zilustrowany w latach 1305 – 1340. Autorami zebranych w księdze utworów są szlachetnie urodzeni muzycy i poeci liryczni zwani minnesingerami. Inspiracją dla nich była twórczość francuskich trubadurów. Księga zawiera utwory 139 autorów i 137 wyjątkowej urody miniatury przedstawiające minnesingerów i ich herby.

Fortunat (romans)W
Fortunat (romans)

Historyja o Fortunacie, Fortunatus albo Fortunat − XVI-wieczny niemiecki romans moralizujący nieznanego autorstwa, wedle wszelkich prawdopodobieństw wydany w 1509, w Augsburgu, popularny również w wersji włoskiej.

Listy ciemnych mężówW
Listy ciemnych mężów

Listy ciemnych mężów – zbiór satyrycznych listów łacińskich powstałych w Niemczech na początku XVI w.

Mein KampfW
Mein Kampf

Mein Kampf – książka napisana przez Adolfa Hitlera w stylu diatryby podczas jego pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku i opublikowana w 1925 i 1927.

Na samym dnie (książka)W
Na samym dnie (książka)

Na samym dnie – książka non-fiction Güntera Wallraffa o sytuacji tureckich gastarbeiterów w Niemczech w latach 80. XX wieku, traktująca o łamaniu praw człowieka i ksenofobii, przedstawiająca doświadczenia Wallraffa, który dla potrzeb książki wcielił się w tureckiego pracownika i pod przybranym nazwiskiem pracował w różnych firmach na terenie Niemiec. Rok po wydaniu książki w 1985 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Jörga Gfrörera.

O wojnieW
O wojnie

O wojnie – traktat Carla von Clausewitza poświęcony sztuce wojennej wydany w 1832 w Berlinie przez Ferdinanda Dümmlera staraniem Marie von Clausewitz, żony autora.

Staś StraszydłoW
Staś Straszydło

Staś Straszydło [w niem. oryginale Struwwelpeter] jest tytułową postacią książki dla dzieci frankfurckiego lekarza dr Heinricha Hoffmanna. Książka ta jest jedną z najpopularniejszych niemieckich książek dla dzieci.

Über den Umgang mit MenschenW
Über den Umgang mit Menschen

Über den Umgang mit Menschen – najbardziej znana książka, jaką w 1788 roku napisał i wydał hanowerski pisarz i kompozytor baron Adolph Franz Friedrich Ludwig Knigge, którego nazwisko jest dziś w Niemczech synonimem reguł savoir-vivre'u. "Knigge" znaczy tam "podręcznik dobrego zachowania".

Verlorene SiegeW
Verlorene Siege

Verlorene Siege – książka niemieckiego feldmarszałka Ericha von Mansteina, opublikowana w 1955 roku. W 1958 ukazał się przekład na język angielski. Przekład na język polski ukazał się w 2001 roku.

Zaklęcia MerseburskieW
Zaklęcia Merseburskie

Zaklęcia Merseburskie – dwa średniowieczne zaklęcia, czary lub inkantacje, zapisane w języku staro-wysoko-niemieckim w dialekcie frankońskim. Stanowią one jedyne zachowane w tym języku świadectwa niemieckiej kultury pogańskiej. Zostały one odkryte w roku 1841 przez Georga Waitza, który znalazł je w teologicznym manuskrypcie z Fuldy, spisanym w IX lub X wieku. Manuskrypt ten znajdował się w bibliotece kapituły katedralnej w Merseburgu. Od nazwy tej miejscowości pochodzi nazwa.