
Mobilia herbowe – godła heraldyczne umieszczane na tarczy herbowej, nazywane także figurami zwykłymi.

Krzyż burgundzki lub krzyż ostrzewiowy– używana w heraldyce odmiana krzyża św. Andrzeja.

Fleur-de-lis, fleur-de-lys, niekiedy flower-de-luce – figura heraldyczna w kształcie stylizowanego kwiatu lilii lub kosaćca żółtego.

Krzywaśń – figura uszczerbiona herbu w kształcie wydłużonej litery "S" symbolizującej rzekę.

Krzyż grecki – jedna z form krzyża. Od wieków, w różnych wariacjach, w symbolice różnych religii, związanej z czterema stronami świata.

Krzyż lotaryński –, w Polsce zwany również andegaweńskim, patriarszym, litewskim lub jagiellońskim.

Łękawica – figura uszczerbiona herbu w kształcie litery "W", lub, inaczej, odwróconego "M", albo opisywany jeszcze inaczej jako "dwie krokwie złączone na kształt litery W". Najczęściej element barwy srebrnej, niebieskiej lub złotej.

Nałęczka – staropolska nazwa chusty służącej jako kobiecy zawój na głowę lub ręcznik.

Rogacina - figura heraldyczna w kształcie stylizowanego ostrza strzały. Przynajmniej część z tych przedstawień wywodzi się z własnościowych znaków kreskowych, czyli tamg. Dotyczy to zwłaszcza herbów szlachty polskiej pochodzenia tatarskiego oraz herbów własnych rodów szlacheckich o litewskich i ruskich korzeniach.

Toczenica – mobilium herbowe, podobnie jak prawda przedstawiane w formie obrączki. Wywodzić się ma ze skręconej i zwiniętej w okrąg chusty, mającej za zadanie utrzymać na miejscu chustę rozpostartą na hełmie rycerskim, chroniącą go przed nagrzaniem.

Trzy Korony – godło heraldyczne, jeden z symboli narodowych Szwecji.