Akcydens (poligrafia)W
Akcydens (poligrafia)

Akcydens, druk akcydensowy – wyrób poligraficzny niebędący ani książką, ani czasopismem, ani też zadrukowanym opakowaniem. Zasadniczo jest to wyrób jednoarkuszowy, występujący w postaci jednej kartki lub nierozciętej składki.

BroszuraW
Broszura

Broszura – wyrób poligraficzny o małej objętości, maksymalnie 3 arkusze drukarskie o treści informacyjnej, biznesowej lub propagandowej, adresowany do szerokiej publiczności. Jest to rodzaj druku łączonego.

Etykieta (marketing)W
Etykieta (marketing)

Etykieta – metka, znak firmowy, znak handlowy, ilustracja lub inny opis pisany, drukowany, tłoczony, odbity lub w inny sposób naniesiony na opakowanie lub załączony do opakowania.

Katalog wystawyW
Katalog wystawy

Katalog wystawy – wydawnictwo, towarzyszące wystawie, najczęściej sztuki. Zawiera wtedy notę biograficzną wystawiającego artysty, reprodukcje jego dzieł oraz często recenzję twórczości. Katalogi wystaw wydają muzea oraz placówki wystawiennicze i galerie. Czasami są to szczegółowe opracowania wystawianych zbiorów. Zawierają wówczas ich fotografie, wymiary, datowanie, informację o ich pochodzeniu, a także bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów.

KsiążkaW
Książka

Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.

KsylografiaW
Ksylografia

Ksylografia – dawne określenie sztuki drzeworytu. Dotyczy głównie techniki druku książek, gdzie tekst oraz ilustracje zostały wycięte w jednym klocku – matrycy. Druki wykonane tą metodą określane są mianem książki blokowej.

NaklejkaW
Naklejka

Naklejka – kawałek folii lub papieru, najczęściej posiadający samoprzylepne właściwości, co umożliwia jej przyczepienie na powierzchnię płaską.

Naklejki wypukłeW
Naklejki wypukłe

Naklejki wypukłe - rodzaj naklejki wykonywanej na folii samoprzylepnej, jednakże dodatkowo pokrytej warstwą żywicy. Tego typu naklejki mogą być wykonane w niemalże dowolny kształcie i kolorystyce. Zazwyczaj jednak producenci wykonują je w kolorystyce CMYK. Podkład, czyli pierwsza warstwa naklejki wypukłej stanowi zadrukowana folia samoprzylepna, która następnie zalewana jest warstwą żywicy poliuretanowej, której grubość wynosi ok. 2 mm. Naklejka wypukła wykonana w ten sposób jest elastyczna i bardziej wytrzymała od zwykłej naklejki. Żywica poliuretanowa ma wykończenie połyskujące. Dodatkowo naklejki wypukłe które nie są utwardzane UV, że nie żółkną oraz nie pękają z upływem czasu i w przypadku narażania na działanie promieni słonecznych. Zaletą naklejek pokrytych wspomnianą żywicą poliuretanową jest również odporność na działanie różnych czynników chemicznych.

WizytówkaW
Wizytówka

Wizytówka w sensie poligraficznym jest drukiem akcydensowym. Wizytówka to zazwyczaj prostokątny, podręczny kartonik, zapisany treścią zależną od rodzaju wizytówki. Towarzyszy chwilom nawiązywania znajomości, stając się elementem konwenansu. Jest oznaką uprzejmości i szacunku, a współcześnie może też pełnić funkcje reklamowe.

WklejkaW
Wklejka

Wklejka – oddzielna, pojedyncza kartka, w formacie równym lub większym od formatu stronicy, wklejona w grzbiecie książki lub czasopisma. Zawiera najczęściej mapę, tabelę czy inny materiał ilustracyjny; może być drukowana jedno- lub dwustronnie, może też się różnić papierem od reszty publikacji.

WyklejkaW
Wyklejka

Wyklejka – element oprawy książkowej: dwukartkowa składka przyklejona lub przyszywana grzbietem do pierwszego lub ostatniego arkusza książki w twardej oprawie; jedna z jej kartek jest w całości przyklejona do wewnętrznej strony okładki. Zadaniem wyklejki jest ochrona przed zniszczeniem zewnętrznych arkuszy książki i związanie bloku książkowego z okładką. Dodatkowo, wkładka mogła zdobić książkę, dlatego czasem wykonywana była z kosztownych materiałów jak pergamin, skóra lub jedwab.