

II rozbiór Rzeczypospolitej Obojga Narodów – drugi z trzech rozbiorów państwa, do których doszło pod koniec XVIII wieku.

Konstytucja jakobińska – ustawa zasadnicza Francji opracowana przez klub polityczny jakobinów i uchwalona przez Konwent Narodowy 24 czerwca 1793 r. Uznana za jedną z najbardziej postępowych konstytucji burżuazyjnych została przyjęta przygniatającą liczbą głosów w referendum i miała wejść w życie po zakończeniu wojny. Nigdy jednak do tego nie doszło z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Francja.

Kryzys bankowy w Polsce w 1793 r. – zapaść polskiego systemu bankowego w 1793 r., spowodowana zrujnowaniem jej gospodarki w wyniku wojny polsko-rosyjskiej 1792 i wprowadzeniem rządów konfederacji targowickiej.

''Le Vieux Cordelier'' - gazeta redagowana przez Camille'a Desmoulinsa od 5 grudnia 1793 do 25 stycznia 1794. Łącznie ukazało się sześć numerów gazety, siódmy został przygotowany do druku, lecz nie ujrzał światła dziennego, gdyż Desmoulins został osądzony przez Trybunał Rewolucyjny i zgilotynowany.

Masakry w Machecoul – mordy na bogatych mieszczanach, kupcach i republikanach z miasta Machecoul dokonane przez rojalistycznych powstańców wandejskich w marcu i kwietniu 1793.

Obrona ratusza w Kargowej – incydent zbrojny mający miejsce 27 stycznia 1793 w Kargowej pomiędzy wojskiem Rzeczypospolitej a wojskami pruskimi, zakończony porażką niesubordynowanych żołnierzy polskich.

Océan - francuski trójpokładowy żaglowy okręt liniowy, który wszedł do służby w 1793 jako „États de Bourgogne”. W tym samym roku w związku z rewolucją francuską przemianowano go na „Côte d'Or”, a następnie „Montagne”. W 1795 imię okrętu zmieniono na „Pueple”, a następnie „Océan”. Należał do największych okrętów swoich czasów.

Sejm grodzieński – sejm skonfederowany zwołany w Grodnie przez Imperium Rosyjskie w 1793. Obradował od 17 czerwca do 23 listopada 1793 pod laską marszałka Stanisława Kostki Bielińskiego. Był to ostatni i jeden z najbardziej burzliwych sejmów I Rzeczypospolitej. Od pierwszej jego sesji dochodziło do gwałtownych sporów, rękoczynów oraz interwencji wojsk rosyjskich. Odbywał się po przegranej w 1792 roku wojnie z Rosją, po zawiązaniu konfederacji targowickiej, po wkroczeniu w ziemie Rzeczypospolitej wojsk Królestwa Prus w styczniu 1793 roku, przeprowadzonym za zgodą Rosji i po zawarciu tajnej rosyjsko-pruskiej konwencji podziałowej w Petersburgu 23 stycznia 1793 roku.
W maju 1793 roku, podczas wojny Francji z pierwszą koalicją, francuska marynarka wojenna przeprowadziła zmasowany atak na wyspę Sardynię, ówczesną posiadłość dynastii sabaudzkiej.