
Religia w Japonii – rodzaj kodeksu moralnego, zespołu wierzeń, sposobu i filozofii życia, ściśle związanych z japońskimi wartościami społecznymi i kulturowymi.
Aum Shinrikyō ; polska nazwa: „Aum – Najwyższa Prawda” ; obecna nazwa: „Aleph” – japońska sekta religijna założona w 1987 przez Shōkō Asaharę. W marcu 1995 roku mała grupa członków sekty dokonała w tokijskim metrze zamachu przy pomocy sarinu. Śmierć poniosło 12 osób, a blisko 6 tys. odniosło poważne obrażenia z powikłaniami na długie lata.
Gedatsu-kai – stowarzyszenie religijne, japoński nowy ruch religijny powstały na początku XX wieku, stanowiący syntezę buddyjskiej szkoły shingon i shintō. Główny ośrodek religijny ruchu (dōjō) mieści się w Kitamoto w prefekturze Saitama.

Kōfuku-no-Kagaku – nowy ruch religijny, założony w Japonii w 1986 roku. Organizacja sama sobie przypisuje kilka milionów wyznawców, rzeczywista ich liczba waha się jednak między 100 a 300 tysięcy.

Konkō-kyō – jeden z nowych ruchów religijnych, powstałych w XIX wieku w Japonii na bazie shintō. Obecnie do Konkō-kyō należy 400 000 członków. Główny ośrodek religijny mieści się w Okayamie, posiada też swoje wspólnoty poza Japonią, m.in. w San Francisco. Podstawowym tekstem religijnym Konkō-kyō jest Tenchi Kakitsuke.

PL Kyōdan, Perfect Liberty Kyōdan - japoński ruch religijny, którego twórcą był w 1924 r. Tokuharu Miki (1871-1938). Doznał on objawień, ukazujących mu boską rolę Buddy i shintoistycznej bogini Amaterasu. Wspólnota naucza, że życie jest sztuką wskazującą, jak osiągać pełnię radości. Głosi także powszechny pokój na świecie. Do ruchu należy ponad 1 mln członków.

Reiyū-kai – japoński nowy ruch religijny wywodzący się z tradycji buddyzmu Nichirena, powstały w latach 20. XX wieku.

Tenri-kyō – jeden z nowych ruchów religijnych, powstałych w XIX wieku w Japonii na bazie shintō.
Tenshō Kōtai Jingūkyō , inaczej Odoru shūkyō – wywodzący się z Japonii nowy ruch religijny, zawierający połączenie motywów zaczerpniętych z shintō, buddyzmu, chrześcijaństwa i konfucjanizmu. Liczy około 400 tysięcy wyznawców.
Unjami-matsuri – unjami lub ungami to słowa w dialekcie okinawskim, oznaczające święto, festiwal na Okinawie i archipelagu Amami na cześć bogów morza. Matsuri jest słowem japońskim oznaczającym „święto”, „festiwal”, „fetę”.