Bitwa o węzeł RafahW
Bitwa o węzeł Rafah

Bitwa o węzeł Rafah – bitwa pomiędzy Siłami Obronnymi Izraela a Egipskimi Siłami Zbrojnymi, która miała miejsce 5 czerwca 1967 w trakcie wojny sześciodniowej.

Federacja Republik ArabskichW
Federacja Republik Arabskich

Federacja Republik Arabskich – federacja Egiptu, Libii i Syrii, formalnie istniejąca w latach 1972-1977.

I wojna izraelsko-arabskaW
I wojna izraelsko-arabska

Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949, nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość bądź wojną wyzwoleńczą, przez Arabów natomiast katastrofą – pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.

InfitahW
Infitah

Infitah, dosł. otwarcie – polityka gospodarcza prowadzona przez prezydenta Egiptu Anwara as-Sadata od 1972 do śmierci polityka w zamachu w 1981 r.

Katastrofa lotu Pakistan International Airlines 705W
Katastrofa lotu Pakistan International Airlines 705

Katastrofa lotu Pakistan International Airlines 705 wydarzyła się 20 maja 1965 roku w Egipcie. W wyniku katastrofy Boeing 720–040B, należącego do linii Pakistan International Airlines, śmierć poniosło 119 osób, a rannych zostało 6 osób.

Projekt TuszkaW
Projekt Tuszka

Projekt Tuszka – wielki projekt irygacji części zachodniej Sahary w Egipcie, część projektu The Southern Valley Development Project zaplanowanego w celu stworzenia nowych terenów pod rolnictwo i osadnictwo.

Katastrofa lotu Trans World Airlines 903W
Katastrofa lotu Trans World Airlines 903

Katastrofa lotu Trans World Airlines 903 – wydarzyła się 31 sierpnia 1950. Lockheed Constellation należący do linii Trans World Airlines, odbywał lot z Bombaju do Nowego Jorku z międzylądowaniami w Kairze i Rzymie. W samolocie nastąpił pożar i odpadnięcie trzeciego silnika. Samolot rozbił się podczas awaryjnego podejścia do lądowania na Pustyni Libijskiej. Zginęło 55 osób, nikt nie przeżył.

Wojna na wyczerpanieW
Wojna na wyczerpanie

Wojna na wyczerpanie – wojna lokalna prowadzona w latach 1967–1970 pomiędzy Izraelem a Egiptem, w którą zaangażowane były także Syria, Jordania i Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Strona arabska miała również wsparcie wojskowe ZSRR i Kuby. Wojna została zapoczątkowana przez Egipt, uznający, że długotrwały konflikt z Izraelem doprowadzi do licznych strat w ludziach i osłabi gospodarkę Izraela. Miałoby to doprowadzić do wycofania się Państwa Izrael z półwyspu Synaj, zajętego przez Siły Obronne Izraela podczas wojny sześciodniowej w 1967. Głównym obszarem działań wojennych była strefa Kanału Sueskiego oraz oba wybrzeża Morza Czerwonego. Do starć dochodziło również w głębi terytorium egipskiego i jordańskiego, a także na Zachodnim Brzegu i Wzgórzach Golan. Wojna została zakończona zawieszeniem broni w 1970.

Zjednoczona Republika ArabskaW
Zjednoczona Republika Arabska

Zjednoczona Republika Arabska (ZRA) – państwo powstałe 1 lutego 1958 roku z połączenia Egiptu i Syrii. Istniało do 29 września 1961, gdy w Syrii doszło do przewrotu wojskowego, a proklamowany po nim rząd tymczasowy ogłosił zerwanie unii.

Zjednoczone Państwa ArabskieW
Zjednoczone Państwa Arabskie

Zjednoczone Państwa Arabskie – istniejąca w latach 1958-1961 konfederacja Zjednoczonej Republiki Arabskiej i Królestwa Jemenu.