Alea iacta estW
Alea iacta est

Alea iacta est – słowa, które Gajusz Juliusz Cezar miał powiedzieć 10 stycznia 49 p.n.e., kiedy wraz ze swoją armią przekroczył rzekę Rubikon.

BasmalaW
Basmala

Basmala – formuła „w imię Boga miłosiernego litościwego” rozpoczynająca prawie każdą surę Koranu, którą praktykujący muzułmanin rozpoczyna każdą ważniejszą czynność i która świadczy o przynależności do ummy.

Cogito ergo sumW
Cogito ergo sum

Cogito ergo sum – zdanie będące konkluzją wywodu, w którym René Descartes (Kartezjusz) poszukuje niepowątpiewalnych podstaw wiedzy. Fakt myślenia jest niepodważalny, a w konsekwencji pewne jest istnienie podmiotu myślącego. Na tym fakcie Kartezjusz opiera możliwość istnienia wiedzy pewnej.

Curriculum vitaeW
Curriculum vitae

Curriculum vitae, CV lub c.v. – życiorys zawodowy.

Cytat armeńskiW
Cytat armeński

Cytat armeński – potoczna nazwa ustępu przypisywanego Adolfowi Hitlerowi z jego przemówienia do dowódców Wehrmachtu wygłoszonego w jego domu w Obersalzbergu 22 sierpnia 1939 roku, na tydzień przed niemiecką inwazją na Polskę.

Eppur si muoveW
Eppur si muove

Eppur si muove – słowa według legendy wypowiedziane szeptem przez Galileusza w roku 1633 gdy stanął przed sądem inkwizycji rzymskiej. Galileusz miał w ten sposób wyrazić przekonanie, że to Ziemia krąży wokół Słońca, choć wcześniej publicznie musiał się wyrzec swoich poglądów. Zdanie to pojawia się na obrazie datowanym na rok 1643/4 przedstawiającym Galileusza w lochu. W piśmie zostało ono odnotowane przez Giuseppe Barettiego w jego pracy Italian Library w roku 1757 oraz opublikowane w Querelles Littéraires w roku 1761.

Kasztanowa mowaW
Kasztanowa mowa

„Kasztanowa mowa” – potoczna nazwa przemówienia Józefa Stalina, zapowiadającego zbliżenie niemiecko-sowieckie przed podpisaniem paktu Ribbentrop–Mołotow.

Non possumusW
Non possumus

Non possumus – łacińska sentencja stosowana w nawiązaniu do słów apostołów Piotra i Jana, którymi mieli odpowiedzieć na zarzuty Sanhedrynu zabraniającego im działalności w imię Chrystusa: non enim possumus quae vidimus et audivimus non loqui. Słowa non possumus przywoływane są w kontekście deklaracji wiary chrześcijańskiej.

O tempora, o mores!W
O tempora, o mores!

O tempora, o mores! – słowa Cycerona z jego pierwszego wystąpienia przeciw Katylinie, wyrażające oburzenie wobec ówczesnego zepsucia i rozluźnienia obyczajów.

Racine passera comme le caféW
Racine passera comme le café

Racine passera comme le café – słowa przypisywane Madame de Sévigné (1626–1696). Miała ona je wypowiedzieć w czasach, gdy jednocześnie rosła popularność twórczości tragika Jeana Racine’a i kawy – do obu Madame de Sévigné żywiła niechęć. Słowa te, wobec utrzymującej się przez wieki popularności kawy i Racine’a, stały się symbolem podwójnie niespełnionej przepowiedni.