Muzeum Ceramiki Kaszubskiej NeclówW
Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie – powstałe w roku 1993 z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chmielnie przy warsztacie wytwórczym rodziny Neclów nad jeziorem Białym. Otwarcie muzeum nastąpiło 23 czerwca zbiegło się z 70. rocznicą wizyty Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w warsztacie Franciszka Necla w roku 1923. Znajdują się tu eksponaty ceramiki pochodzące z ostatnich 300 lat, bogato zdobione charakterystycznym wzornictwem rodu Neclów, jak i oryginalne sprzęty w warsztatach rzemieślniczych z piecem do wypalania ceramiki w piwnicy. Przy muzeum istnieje mały sklepik firmowy umożliwiający dokonanie zakupu oryginalnych pamiątek ceramiki kaszubskiej.

Żywe Muzeum Porcelany w ĆmielowieW
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – żywe muzeum położone w Ćmielowie. Placówka funkcjonuje na terenie prywatnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów, w ramach Centrum Porcelany Artystycznej.

Muzeum Witrażu w KrakowieW
Muzeum Witrażu w Krakowie

Pracownia i Muzeum Witrażu – krakowska instytucja kultury, która łączy założoną w 1902 roku pracownię witrażu oraz zorganizowane wokół niej muzeum. Mieści się w historycznej kamienicy przy al. Zygmunta Krasińskiego 23.

Żywe Muzeum Obwarzanka w KrakowieW
Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie

Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie – interaktywna, prywatna placówka muzealna w Krakowie, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami wypieku obwarzanka. Placówka promuje krakowską kulturę i historię.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w BydgoszczyW
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy – prywatne muzeum w Bydgoszczy prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.

Muzeum Chleba w RadzionkowieW
Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba w Radzionkowie – muzeum w Radzionkowie, założone w 2000 roku, w którym zgromadzono głównie eksponaty dotyczące historii wytwarzania chleba.

Rogalowe Muzeum PoznaniaW
Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania – muzeum rogala świętomarcińskiego, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 41.

Czarci Młyn w Świeradowie-ZdrojuW
Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju

Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju – placówka muzealna, położona w Czerniawie-Zdroju, obecnie w granicach administracyjnych Świeradowa-Zdroju. Obiekt jest własnością Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój.

Żywe Muzeum Piernika w ToruniuW
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu – interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, założona przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika.