
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, AGH, nazwa międzynarodowa AGH University of Science and Technology – największa polska uczelnia techniczna, powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jedna z najlepszych uczelni w Polsce.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – uczelnia publiczna w Krakowie.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – akademia sztuk pięknych w Warszawie, najstarsza polska wyższa uczelnia artystyczna. Jej główna siedziba znajduje się w pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. Od 2020 roku rektorem uczelni jest prof. Błażej Ostoja Lniski.

Politechnika Warszawska (PW) – publiczna politechnika założona w 1915 w Warszawie z inicjatywy i w wyniku wieloletnich zabiegów Towarzystwa Naukowego Warszawskiego za zgodą gubernatora gen. Hansa von Beselera. Jest jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w „Rankingu Szkół Wyższych” wśród uczelni technicznych publikowanym przez miesięcznik „Perspektywy”.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) – uniwersytet przyrodniczy w Warszawie, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jego początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – polski publiczny uniwersytet z siedzibą w Poznaniu, czwarty najstarszy funkcjonujący uniwersytet w Polsce. Od 2019 jest jedną z dziesięciu polskich uczelni posiadających status uczelni badawczej.

Uniwersytet Jagielloński, skr. UJ – polski publiczny uniwersytet w Krakowie, najstarsza polska uczelnia, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.

Uniwersytet Warszawski – polski publiczny uniwersytet założony 19 listopada 1816 w Warszawie przez Komisję Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Uniwersytet Wileński – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W okresie II Rzeczypospolitej w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego, drugi najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej. Współcześnie nazwę tę nosi największy uniwersytet litewski.