Kopiec i pomnik Ku Chwale Poległych 1939 w ZręczycachW
Kopiec i pomnik Ku Chwale Poległych 1939 w Zręczycach

Kopiec i pomnik Ku Chwale Poległych 1939 – mierzący około 5 metrów kopiec i wzniesiony na nim w 1964 roku pomnik upamiętniający rozstrzelanych 6 września 1939 roku przez Wehrmacht, 7 żołnierzy Wojska Polskiego i 4 cywilów. Obiekt znajduje się w miejscowości Zręczyce w gminie Gdów.

Pomnik Juliana Marchlewskiego we WłocławkuW
Pomnik Juliana Marchlewskiego we Włocławku

Pomnik Juliana Marchlewskiego we Włocławku – pomnik stojący na Starym Rynku we Włocławku, poświęcony komunistycznemu działaczowi Julianowi Marchlewskiemu.

Pomnik Ofiar Faszyzmu w KrakowieW
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie

Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie, Pomnik Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie – pomnik znajdujący się na obrzeżu terenu dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie, upamiętniający ludzi zamordowanych przez hitlerowców w tym obozie. Powstał w roku 1964 według projektu architekta Witolda Cęckiewicza. Rzeźbę z wapienia pińczowskiego na konstrukcji żelbetowej wykonał Ryszard Szczypiński.

Pomnik Ofiar Obozu Pracy w TreblinceW
Pomnik Ofiar Obozu Pracy w Treblince

Pomnik Ofiar Obozu Pracy w Treblince – pomnik w miejscu straceń w lesie nieopodal byłego niemieckiego nazistowskiego karnego obozu pracy Treblinka I, upamiętniający blisko 10 tys. zmarłych i zamordowanych więźniów.

Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w TreblinceW
Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince

Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince – założenie przestrzenno-pomnikowe na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II, upamiętniające ok. 800 tys. Żydów z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942–1943.

Pomnik Pomordowanych Profesorów LwowskichW
Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich

Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich – pomnik położony na skwerze profesora Kazimierza Idaszewskiego, przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w otoczeniu kompleksu budynków Politechniki Wrocławskiej. Upamiętnia mord profesorów lwowskich dokonany po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę 4 lipca 1941 roku oraz 11 i 26 lipca 1941 roku.

Pomnik Kolejarza w SzczecinieW
Pomnik Kolejarza w Szczecinie

Pomnik Kolejarza autorstwa Ryszarda Chachulskiego znajduje się na ulicy Kolumba w Szczecinie, przed budynkiem dworca kolejowego Szczecin Główny.

Pomnik w Wygodzie KozińskiejW
Pomnik w Wygodzie Kozińskiej

Pomnik w Wygodzie Kozińskiej – pomnik w formie obelisku poświęcony ofiarom terroru, znajdujący się w Wygodzie Kozińskiej po wschodniej stronie drogi z Buska-Zdroju do Kielc, zbudowany w okresie Polski Ludowej.

Zwangsarbeitslager ZaslawW
Zwangsarbeitslager Zaslaw

Zwangsarbeitslager Zaslaw – niemiecki obóz pracy dla Żydów z ówczesnych powiatów sanockiego oraz leskiego, istniejący w latach 1939–1943 na terenie wsi Zasław nad Osławą. Znajdował się obok linii kolejowej Sanok – Zagórz – Ustrzyki Dolne, na terenie dawnej Fabryki Celulozy.