
Huta Aluminium Konin – huta aluminium, mająca siedzibę w Koninie, funkcjonująca od 1966 do 2009 roku. Huta wytwarzała aluminium pierwotne.
Kanał Zrzutowy – obiekt hydrotechniczny zlokalizowany w północnej części Konina oraz na obszarze gminy Ślesin, element otwartego obiegu chłodzenia elektrowni Pątnów i Konin.

Zamek w Koninie – nieistniejący średniowieczny zamek w mieście Konin w Wielkopolsce.

PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie S.A. – kopalnia. Główna siedziba kopalni znajduje się w Kleczewie. KWB Konin powstała w czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy rozpoczęli budowę kopalni wraz z zakładem przeróbczym – brykietownią. W 1945 roku, na bazie istniejącej infrastruktury rozpoczęto eksploatację odkrywki Morzysław, początkowo dla potrzeb miejscowej ludności, a od 1946 roku też dla potrzeb brykietowni. W 1953 roku swoją działalność zaczęła odkrywka Niesłusz. W lipcu 1955 roku kopalnia otrzymała oficjalnie nazwę Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin”. W oparciu o złoża węgla brunatnego zaczęła działać w 1958 elektrownia „Konin”, a w latach 1967–1969 zbudowano dodatkowo elektrownię „Pątnów”. Obszar kopalni obejmuje kilka powiatów i kilkanaście gmin. Bazujący na niej przemysł paliwowo-energetyczny decyduje w dużej mierze o rozwoju gospodarczym regionu konińskiego.

Lądowisko Konin-Szpital – lądowisko sanitarne w Koninie, w województwie wielkopolskim, położone przy ul. Szpitalnej 45. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.

Most Toruński w Koninie – usytuowany niedaleko Placu Wolności, po zachodniej stronie od gmachu dawnego starostwa, prowadzi do niego ulica Wojska Polskiego. W średniowieczu stała przed nim Brama Toruńska.
Śluza Morzysław – pierwsza z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana w dzielnicy Konina Morzysławiu. Ze względu na mały ruch statków w tej części kanału obecnie podstawowa funkcja śluzy to prowadzenie gospodarki wodnej przy współpracy ze śluzą Pątnów. Otwarcie tzw. motylków pozwala na kontrolowane upuszczanie wody do Warty. Zlokalizowana przy śluzie pompownia umożliwia pompowanie wody w kierunku przeciwnym. Dzięki czemu możliwe jest zasilenie w wodę jezior stanowiących stanowisko szczytowe na Kanale Ślesińskim.

Śluza Pątnów – druga z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana w dzielnicy Konina Pątnowie. Ze względu na mały ruch statków w tej części kanału obecnie podstawowa funkcja śluzy to prowadzenie gospodarki wodnej przy współpracy ze śluzą Morzysław. Otwarcie tzw. motylków pozwala na kontrolowane upuszczanie wody w kierunku Warty. Zlokalizowana przy śluzie pompownia umożliwia pompowanie wody w kierunku przeciwnym. Dzięki czemu możliwe jest zasilenie w wodę jezior stanowiących stanowisko szczytowe na Kanale Ślesińskim.

Most Unii Europejskiej – most drogowy przez rzekę Wartę w Koninie w województwie wielkopolskim w ciągu drogi krajowej nr 25. Most typu extradosed jest drugą przeprawą przez rzekę Wartę w mieście.