
Barbórkowa Drama Teatralna – grudniowe cykliczne spotkania teatralne w Tarnobrzegu, na których polskie teatry prezentują swój aktualny repertuar w ramach obchodów "Barbórki". BDT narodziła się w 1977 roku za sprawą Dariusza Dubiela - ówczesnego dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Tarnobrzegu.

Fotografia w retrospektywie – książka, album fotograficzny, wydany w 2011 roku przez poznańskie wydawnictwo „Coś Pięknego”.

Konkurs Piosenki Wygraj Sukces – ogólnopolski konkurs wokalny przeznaczony dla dzieci i młodzieży odbywający się od 1996 roku w Tarnobrzegu, organizowany przez Tarnobrzeski Dom Kultury, Studio Pro-Media w Tarnobrzegu, oraz kilkadziesiąt ośrodków kultury w całym kraju.

Międzynarodowe Koncerty Organowe — coroczna impreza muzyczna odbywająca się od 1993 r. w Tarnobrzegu w okresie wakacyjnym. Koncerty mają miejsce w trzech tarnobrzeskich kościołach: klasztorze oo. Dominikanów, kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, oraz kościele pw. św Barbary. W 2012 r. zorganizowano pierwszy koncert w kościele św. Marii Magdaleny w Miechocinie.
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega – utworzone w 1991 roku muzeum regionalne i historyczne. Od 1992 jest samorządową jednostką kultury. W latach 1991–2011 główną siedzibą Muzeum był dawny spichlerz dworski. Obecnie główna siedziba przeniesiona została do Zamku Dzikowskiego. W spichlerzu urządzono Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.
Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – powstały w 2013 roku oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, założonego w 1991 roku staraniem Adama Wójcika i Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega.

Satyrblues - doroczny festiwal satyry i bluesa, organizowany od 2000 roku w Tarnobrzegu. Pomysłodawcą formuły festiwalowej i osobą odpowiedzialną za Satyrblues jest Victor Czura, prezes Stowarzyszenia "OKO" -, autor karykatur bluesowo-jazzowych, oraz grafik.

Tarnobrzeskie Towarzystwo Fotograficzne – polskie stowarzyszenie fotograficzne utworzone w 1974 roku, z inicjatywy Stanisława Szlęzaka, późniejszego członka rzeczywistego i Artysty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (AFRP).

Zbiory dzikowskie – kolekcja dzieł sztuki rodziny Tarnowskich z obrazami Paola Veronesa, Antoona van Dycka, Rembrandta, Trevisaniego, braci Carraccich, a także liczne rękopisy luminarzy europejskich między innymi rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, oraz białe kruki, na przykład: komplet wydań Biblii w języku polskim, pierwodruki ojców literatury polskiej.