
Kazimierz Dolny – miasto w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego.

Dąbrówka – część miasta Kazimierz Dolny w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Kazimierz Dolny.
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – cykliczna impreza, której zadaniem jest promowanie kultury ludowej i folkloru. Festiwal zapoczątkowany w 1966 roku to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele i śpiewacy ludowi z całej Polski. Oprócz występów na scenie imprezie towarzyszy jarmark.

Herb Kazimierza Dolnego – jeden z symboli miasta Kazimierz Dolny i gminy Kazimierz Dolny w postaci herbu.

Krowia Wyspa – faunistyczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Wilków i Kazimierz Dolny w województwie lubelskim. Rezerwat leży w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i obejmuje położoną na Wiśle Krowią Wyspę, piaszczyste mielizny i wody przybrzeżne. Nazwa „Krowia Wyspa” pochodzi stąd, że w przeszłości okoliczni gospodarze wywozili na wyspę bydło, które pasło się tu wolno przez całe lato.powierzchnia: 62,30 ha, z tego ok. 30 ha sama Krowia Wyspa; rok utworzenia: 1991; dokument powołujący: Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 9 października 1991 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody ; przedmiot ochrony : zachowanie stanowisk lęgowych wielu gatunków ptaków.

Mięćmierz, czasem Męćmierz – część miasta Kazimierz Dolny w województwie lubelskim, w powiecie puławskim.

Szkoła Rzemiosł Budowlanych – szkoła artystyczna założona w 1918 roku przez architekta Jana Witkiewicza.

Wylągi – część miasta Kazimierz Dolny w powiecie puławskim, w województwie lubelskim, w Polsce.
Wzgórze Trzech Krzyży, pot. Góra Trzech Krzyży – wzniesienie w Kazimierzu Dolnym.