Budynek dawnego szpitala górniczego w SławkowieW
Budynek dawnego szpitala górniczego w Sławkowie

Budynek dawnego szpitala górniczego w Sławkowie – dom z XVIII wieku, przebudowywany w XIX i XX wieku, znajdujący się w Sławkowie w powiecie będzińskim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)W
Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach)

Dawny Szpital Psychiatryczny w Lwówku Śląskim (Płakowicach) – zrujnowany, dawny szpital dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, który znajdował się w Lwówku Śląskim – Płakowicach. Szpital działał z przerwami przez 118 lat, od 1829 r. do 1945 r. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków gminy Lwówek Śląski.

Stary Szpital w KrzeszowicachW
Stary Szpital w Krzeszowicach

Stary Szpital – budynek z 1859 w Krzeszowicach, dawny szpital, przeznaczony dla chorych pracowników Hrabstwa Tenczyńskiego, m.in. górników, pracowników dworskich, folwarcznych i leśnych. Zofia Potocka z Branickich w 1822 zakupiła pole wraz z źródłem siarczanym Źródło Zofia i wybudowała w jego pobliżu ów budynek klasycystyczny, o dwóch piętrowych ryzalitach połączonych parterowym łącznikiem. W 8 salach było 43 łóżek oraz kaplica, kancelaria, kuchnia, apteczka, mieszkanie dla łazienki w których wykorzystywano wodę z owego źródła. Wokół budynku istniał obszerny ogród. Udzielał również pomocy medycznej dla powstańców, oraz w czasie epidemii cholery w 1855 i I wojny światowej.

Szpital miejski przy ul. Szkolnej w PoznaniuW
Szpital miejski przy ul. Szkolnej w Poznaniu

Szpital miejski przy ul. Szkolnej w Poznaniu – zabudowania zlikwidowanego szpitala miejskiego przy ul. Szkolnej na obszarze ograniczonym ulicami Szkolną, Kozią i Podgórną, usytuowane częściowo na obszarze Starego Miasta w Poznaniu i częściowo Centrum Poznania. Przed zakończeniem funkcjonowania Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym.

Szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich w PoznaniuW
Szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich w Poznaniu

Szpital ortopedyczny przy ul. Gąsiorowskich w Poznaniu – nieistniejący szpital ortopedyczny usytuowany przy ul. Gąsiorowskich na Łazarzu w Poznaniu. Pierwotnie jako Poznański Zakład Ortopedyczny im. B. S. Gąsiorowskiego, przed likwidacją w 2010 roku jako Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej im. Ireneusza Wierzejewskiego.

Szpital Psychiatryczny w WejherowieW
Szpital Psychiatryczny w Wejherowie

Szpital Psychiatryczny w Wejherowie – szpital działający w latach 1883-1920 w Wejherowie przy obecnej ulicy Jana III Sobieskiego.

Szpital sióstr diakonis przy ul. Karola Libelta w PoznaniuW
Szpital sióstr diakonis przy ul. Karola Libelta w Poznaniu

Szpital sióstr diakonis przy ul. Karola Libelta w Poznaniu – nieistniejący budynek ewangelickiego szpitala pełniący także funkcję domu macierzystego diakonis, usytuowany na rogu ówczesnej Königsstrasse i Wallstrasse w Centrum Poznania. Nazywany także zakładem diakonis.

Szpital Ubogich Parafii Mariackiej w KrakowieW
Szpital Ubogich Parafii Mariackiej w Krakowie

Szpital Ubogich Parafii Mariackiej – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie na Starym Mieście przy ul. Siennej 16 na rogu ul. św. Krzyża 2.

Szpital Żydowski w ŁomżyW
Szpital Żydowski w Łomży

Szpital Żydowski – dawny szpital położony w Łomży, przy ulicy Senatorskiej 13. Obecnie budynek III Liceum Ogólnokształcącego.