Konflikt polsko-litewskiW
Konflikt polsko-litewski

Konflikt polsko-litewski – lokalny konflikt zbrojny w okresie dwudziestolecia międzywojennego pomiędzy dwoma odrodzonymi państwami: II Rzeczpospolitą Polską oraz Republiką Litewską, trwający w latach 1919–1920, który wybuchł na tle sporu o przynależność państwową terenów granicznych, głównie Wileńszczyzy i Suwalszczyzny. Zasadniczą osią sporu było jednak Wilno: miasto pod względem historycznym stanowiło część Litwy, jednak większość jego ludności posługiwała się wówczas językiem polskim i czuła się związana z odradzającym się państwem polskim.

1 Dywizja Litewsko-BiałoruskaW
1 Dywizja Litewsko-Białoruska

1 Dywizja Litewsko-Białoruska – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego w latach 1918–1921.

2 Dywizja Litewsko-BiałoruskaW
2 Dywizja Litewsko-Białoruska

2 Dywizja Litewsko-Białoruska – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego II RP.

Linia FochaW
Linia Focha

Linia Focha − linia demarkacyjna, mająca rozdzielić wojska polskie i litewskie, wytyczona przez francuskiego dowódcę Ferdinanda Focha 26 lipca 1919 roku jako kompromisowa pomiędzy wcześniejszymi propozycjami Ententy i żądaniami polskimi.

Odezwa do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa LitewskiegoW
Odezwa do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego

Odezwa Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego Do Mieszkańców Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego – odezwa wydana przez Józefa Piłsudskiego w języku polskim i litewskim, datowana na 22 kwietnia 1919, ogłoszona tuż po zajęciu Wilna przez wojsko polskie.

Plebiscyt na WileńszczyźnieW
Plebiscyt na Wileńszczyźnie

Plebiscyt na Wileńszczyźnie − planowany plebiscyt na terytoriach spornych pomiędzy Polską i Litwą, który miał odbyć się na przełomie 1920 i 1921 roku, ale ostatecznie nie został przeprowadzony.

Powstanie sejneńskieW
Powstanie sejneńskie

Powstanie sejneńskie – polski zryw zbrojny, zorganizowany przez Polską Organizację Wojskową przeciwko litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie. Powstanie trwało 5 dni a jego zwieńczeniem było przyłączenie spornego terytorium do II Rzeczypospolitej. Zryw ten wraz z dwoma powstaniami wielkopolskimi: z 1806 r. i z lat 1918–1919 oraz dwoma powstaniami śląskimi: z 1920 r. i z 1921 r. jest zaliczany do zwycięskich zrywów niepodległościowych w dziejach Polski.

Umowa suwalskaW
Umowa suwalska

Umowa suwalska – polsko-litewska umowa wojskowa podpisana 7 października 1920 w Suwałkach, dotyczyła porozumienia w sprawie zawieszenia broni i ustalenia linii demarkacyjnej na Suwalszczyźnie.