Pomnik żołnierzy 42 PP w BiałymstokuW
Pomnik żołnierzy 42 PP w Białymstoku

Pomnik żołnierzy 42 Pułku Piechoty – pomnik znajdujący się w Białymstoku w parku Konstytucji 3 Maja, upamiętniający fakt odzyskania przez Polskę niepodległości oraz żołnierzy 42 pułku piechoty.

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w BiałymstokuW
Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej – pomnik o wysokości około 22 m znajdujący się w Białymstoku, na terenie parku Centralnego, naprzeciwko placu Uniwersyteckiego. Upamiętnia poległych i pomordowanych za wolną Polskę mieszkańców Białostocczyzny.

Pomnik Konstytucji 3 Maja w BiałymstokuW
Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku

Pomnik Konstytucji 3 Maja – obelisk, jak i również zielony pomnik w Białymstoku umiejscowiony na terenie Lasu Zwierzynieckiego, upamiętniający fakt odzyskania przez Polskę niepodległości, a także symbol wolności Polski – Konstytucję 3 Maja. Pomnik znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja, między ZOO – Akcent, a ul. Zwierzyniecką.

Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r.W
Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r.

Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r. – wykonany w roku 1973 jako pomnik przyrody usytuowany przy al. Jana Pawła II, upamiętniający fakt obrony Białegostoku we wrześniu 1939 roku.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w BiałymstokuW
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – monument znajdujący się w Białymstoku przy Rynku Kościuszki naprzeciw Cekhauzu.

Pomnik prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956W
Pomnik prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956

Pomnik prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956 – pomnik-kapliczka położony na terenie należącym do prawosławnej parafii Świętego Ducha w Białymstoku przy ul. Antoniuk Fabryczny 13. Upamiętnia wszystkich wyznawców prawosławia, którzy w latach 1939–1956 stracili życie na Białostocczyźnie: walcząc w szeregach Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej, w czasie deportacji radzieckich, wskutek terroru niemieckiego, radzieckiego i działań polskiego podziemia niepodległościowego.

Pomnik Ludwika Zamenhofa w BiałymstokuW
Pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Pomnik Ludwika Zamenhofa – pomnik w Białymstoku, umiejscowiony na terenie skweru pomiędzy ulicami Malmeda, Białówny i Spółdzielczą. W 2020 roku dla skweru została nadana nazwa - Skwer Pawła Bogdana Adamowicza.

Pomnik młodego Ludwika ZamenhofaW
Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa

Pomnik upamiętniający młodego Ludwika Zamenhofa – pomnik w Białymstoku umiejscowiony przy ul. Ludwika Zamenhofa. Przedstawia młodego Ludwika Zamenhofa, urodzonego w Białymstoku twórcę języka esperanto, z okresu, w którym mieszkał w mieście.