
Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” – od 1936 roku jeden z głównych w Polsce ośrodków szkolenia szybowcowego. Obok szkół w Ustianowej i Bezmiechowej (starszych) uważana za kolebkę polskiego szybownictwa.
Jezioro Międzybrodzkie – zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937, po wybudowaniu Zapory Porąbka.

Kolej linowo-terenowa na Żar – całoroczna kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego na Żar w Beskidzie Małym. Funkcjonuje w ramach ośrodka narciarskiego Góra Żar. Producentem wagonów był Mostostal Czechowice/Konstal. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

Lotnisko Żar – lotnisko sportowe położone u stóp Góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim, przy Górskiej Szkole Szybowcowej, ok. 9 km na wschód od Bielska-Białej oraz ok. 12 km na północ od Żywca.

Międzybrodzie Żywieckie – wieś w gminie Czernichów, w powiecie żywieckim, w województwie śląskim. Powierzchnia sołectwa wynosi 1003 ha, a liczba ludności 1463, co daje gęstość zaludnienia równą 145,9 os./km².
Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Międzybrodziu Żywieckim. Należy do dekanatu Międzybrodzie diecezji bielsko-żywieckiej.

Stacja turystyczna PTTK na Żarze – nieistniejąca górska stacja turystyczna Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Beskidzie Małym, nieopodal szczytu Żaru, na wysokości ok. 760 m n.p.m.

Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim – ośrodek narciarski położony w Międzybrodziu Żywieckim w Beskidzie Małym na południowym zboczu góry Żar.