Kopia obrazu Matki Boskiej CzęstochowskiejW
Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – kopia jasnogórskiej ikony pielgrzymująca od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach.

Milenium chrztu PolskiW
Milenium chrztu Polski

Milenium chrztu Polski – religijne uroczystości związane z 1000. rocznicą chrztu Polski mające miejsce w Częstochowie na Jasnej Górze w 1966.

Non possumusW
Non possumus

Non possumus – łacińska sentencja stosowana w nawiązaniu do słów apostołów Piotra i Jana, którymi mieli odpowiedzieć na zarzuty Sanhedrynu zabraniającego im działalności w imię Chrystusa: non enim possumus quae vidimus et audivimus non loqui. Słowa non possumus przywoływane są w kontekście deklaracji wiary chrześcijańskiej.

Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckichW
Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich

List biskupów polskich do niemieckich z 1965, nazywany później orędziem, uważany jest za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Z listu pochodzi cytat: ...przebaczamy i prosimy o wybaczenie [dosłownie: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie]. List był niejako odpowiedzią na wystosowane 1 października 1965 r. Memorandum Wschodnie.

Orędzie Kardynała Prymasa do ludności katolickiej Ziem OdzyskanychW
Orędzie Kardynała Prymasa do ludności katolickiej Ziem Odzyskanych

Orędzie Kardynała Prymasa do ludności katolickiej Ziem Odzyskanych – orędzie wystosowane przez prymasa Polski Augusta Hlonda 24 maja 1948 do polskiej ludności katolickiej zamieszkałej na Ziemiach Odzyskanych.

Porozumienie Państwo-Kościół 1950W
Porozumienie Państwo-Kościół 1950

Porozumienie Państwo-Kościół 1950 – porozumienie zawarte 14 kwietnia 1950 roku pomiędzy przedstawicielami władz Rzeczypospolitej Polskiej i Kościoła katolickiego w Polsce regulujące funkcjonowanie Kościoła w Polsce Ludowej.

Proces księży kurii krakowskiejW
Proces księży kurii krakowskiej

Proces księży Kurii Krakowskiej – pokazowy proces czterech księży kurii krakowskiej i trzech osób świeckich, oskarżonych bezpodstawnie o działalność szpiegowską na rzecz Stanów Zjednoczonych i „sprzedawanie swojej ojczyzny za judaszowe pieniądze”. Proces był elementem represji władz PRL wobec Kościoła katolickiego. Było to jedno z najbardziej brutalnych uderzeń w Kościół katolicki w czasach PRL. Celem procesu było przedstawienie Kościoła katolickiego jako agentury Watykanu, a duchownych jako szpiegów państw imperialistycznych. Jednocześnie chodziło o skompromitowanie środowisk emigracyjnych.

Zabójstwo w PoczesnejW
Zabójstwo w Poczesnej

Zabójstwo w Poczesnej – zbiorowe zabójstwo dokonane w nocy 2 kwietnia 1950 roku na plebanii w Poczesnej, w powiecie częstochowskim. Zamordowanych zostało pięć osób – miejscowy proboszcz oraz jego współpracownicy.