Arcybractwo Męki PańskiejW
Arcybractwo Męki Pańskiej

Arcybractwo Męki Pańskiej, Arcybractwo Dobrej Śmierci – świeckie zrzeszenie religijne, obecnie działające jedynie przy kościele oo. Franciszkanów w Krakowie.

Dobra martwej rękiW
Dobra martwej ręki

Dobra martwej ręki – przede wszystkim majątki kościelne nieuczestniczące w obrocie, wolne od podatków do 1789, których nazwa pochodzi od ręki zmarłego, której nie można otworzyć, uzyskane głównie w rezultacie nadań panujących i rycerstwa. Dobra martwej ręki należące do instytucji świeckich występowały tylko sporadycznie.

Instytut Księży Demerytów na Łysej GórzeW
Instytut Księży Demerytów na Łysej Górze

Instytut Księży Demerytów na Łysej Górze – dom poprawczy dla kleru z Królestwa Polskiego działający w latach 1852-1865 w klasztorze na świętym Krzyżu.

Kalwaria UjazdowskaW
Kalwaria Ujazdowska

Kalwaria Ujazdowska – niezachowany zespół 28 kaplic zbudowanych w latach 1724-1731 w Warszawie, a ufundowanych przez Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Kapliczki kalwaryjskiej z powodu złego stanu technicznego zostały rozebrane około 1770.

Sprawa Barbary UbrykW
Sprawa Barbary Ubryk

Sprawa Barbary Ubryk – wydarzenie, które poruszało opinię publiczną Europy w II połowie XIX wieku. Historia la monaca di Cracovia – mniszki z Krakowa, jak ją nazywano, wzbudzała wiele kontrowersji, stając się pożywką dla różnych mitów i plotek.

Szkoła parafialnaW
Szkoła parafialna

Szkoła parafialna – szkoła założona przy kościele parafialnym.

Światowe Dni Młodzieży 1991W
Światowe Dni Młodzieży 1991

6. Światowe Dni Młodzieży – ogólnoświatowy zjazd młodzieży katolickiej, który odbył się w dniach 10–15 sierpnia 1991 w Częstochowie.

Zjazdy gnieźnieńskieW
Zjazdy gnieźnieńskie

Zjazdy gnieźnieńskie – współczesne zjazdy, będące forum dialogu między różnymi kręgami kulturowymi, wyznaniami i religiami. Stanowią także okazję do przedstawienia dziedzictwa Gniezna i Polski na Starym Kontynencie. Nawiązują do tradycji zjazdu gnieźnieńskiego z roku 1000.