
Jezioro Borówno – jezioro wytopiskowe położone w województwie kujawsko-pomorskim, na Wysoczyźnie Świeckiej, w powiecie bydgoskim, gminie Dobrcz, ok. 9 km na północ od granic miasta Bydgoszczy.

Dobrcz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dobrcz, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Jezioro jest połączone ciekiem wodnym z jeziorem Kusowo.
Mukrz – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, zlokalizowane w miejscowości Mukrz, w obrębie Borów Tucholskich, na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Północne i zachodnie brzegi jeziora stanowią granicę między gminą Cekcyn a gminą Lniano.

Stelchno – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Jeżewo, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej.

Jezioro Świekatowskie – jezioro rynnowe w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Świekatowo, leżące na terenie Wysoczyzny Świeckiej.

Jezioro Wielkie Błądzimskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Lniano, leżące na terenie Wysoczyzna Świeckiej.
Jezioro Żurskie – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ok. 440 ha na rzece Wdzie, na Wysoczyźnie Świeckiej, w województwie kujawsko-pomorskim. Utworzony w 1929 roku w celach energetycznych. Elektrownia wodna Żur została oddana do eksploatacji w grudniu 1929 roku przez ówczesnego prezydenta Mościckiego. Głównym celem było zaopatrzenie w prąd budującego się portu w Gdyni. Obecnie wykorzystywany głównie jako teren do uprawiania sportów wodnych. Spiętrzenie rzeki Wdy o 16 metrów doprowadziło do utworzenia zbiornika o powierzchni 440 ha. Wody zbiornika połączyły się z istniejącym wcześniej jeziorem Mukrza. Długość zalewu to około 12 kilometrów, linia brzegowa natomiast około 34. Maksymalna głębokość dochodzi do 18 m, średnio około 8. Wyszczególnione zostały trzy wyspy, z której największą jest Madera.